Lietuvos kultūros gidas, Rašytojai

Kristina Sabaliauskaitė

Kristina_Sabaliauskaite_IN_Penkūkū

Kristina Sabaliauskaitė (g. 1974) – viena skaitomiausių lietuvių autorių (jos knygų pardavimai siekia šimtus tūkstančių egzempliorių), gerai vertinama ir užsienyje. Jos premijuota istorinė tetralogija Silva rerum tapo bestseleriu ir už Lietuvos ribų – Latvijoje ir ypač Lenkijoje, kur patraukė skaitytojų susižavėjimą, sulaukė puikių recenzijų ir pakliuvo į Vidurio Europos literatūrinės premijos „ANGELUS“ trumpąjį sąrašą (2016). K. Sabaliauskaitės kūryba gretinama su literatūros klasika, nors kritikai sykiu pabrėžia, kad jos stilius – pats savaime fenomenalus, visiškai unikalus literatūrinis balsas.

Apgynė disertaciją iš meno istorijos ir Baroko studijų sričių; beveik dešimt metų dirbo korespondente Londone ir, be šios patirties, kūrybon įneša didžiulį mokslinį žinių bagažą ir rafinuotą, turtingą, naujovišką literatūrinę kalbą. Recenzijose minima, kad jos stilius labai intelektualus ir daugiasluoksnis, tačiau jos knygos paradoksaliai užburia taip, kad imi versti puslapį po puslapio.

Silva rerum; Silva rerum II; Silva rerum III; Silva rerum IV. Vilnius: Baltos lankos, 2008-2016. – 286 p., 294 p., 320 p., 397 p.

Lietuvoje 2008–2016 m. leista saga Silva rerum (lot. daiktų miškas) laikoma svarbiausiu pastarojo dešimtmečio literatūriniu įvykiu. Beveik 150 šalies istorijos metų (veiksmas vyksta 1659–1795 m.) pasakojama per keturias nedidelės didikų giminės – Norvaišų – kartas, tuo pat metu parodant ir kultūrinę bei filosofinę Abiejų Tautų Respublikos panoramą, ir tarptautinius valstybės santykius – dalis veiksmo vyksta ir Anglijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje. K. Sabaliauskaitės romanų ir apsakymų temos – tapatybė, atmintis, istorija ir žmonių, suformuotų (ar palaužtų) istorijos įvykių, mikroistorijos.

Serija Silva rerum sulaukė liaupsių iš kultūros istorikų ir kritikų kaip „naujas lietuvių literatūros puslapis“. Vilniaus turizmo informacijos centras pradėjo rengti temines (istorines ir literatūrines) „Silva rerum“ ekskursijas, kur einama K. Sabaliauskaitės kūrinių pėdsakais. Vilniuje kol kas populiariausios „Silva rerum“ ir „Silva rerum II“ ekskursijos.

www.sabaliauskaite.com