Lietuvos kultūros gidas, Teatro režisieriai

Artūras Areima

Areima_Antikristas_IN_Laura_Vanseviciene

Jaunosios kartos režisierius Artūras Areima (g. 1982) 2004 m. baigė renginių režisūrą Klaipėdos universitete, 2008 m. – teatro režisūros bakalauro, o 2010 m. – magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Kūrybinę karjerą pradėjo valstybiniuose teatruose – Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre ir Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Be to, yra vienas iš nedaugelio kviestinių režisierių, kuriančių spektaklius „OKT / Vilniaus miesto teatre“. Jaunas režisierius jau yra sukūręs daugiau kaip dvi dešimtis spektaklių.

Areimos kūrybos pradžia išsiskyrė moderniomis klasikos interpretacijomis: spektakliams režisierius rinkdavosi Friedricho Schillerio, Henriko Ibseno, Augusto Strindbergo, Williamo Shakespeare’o ir kt. dramaturgiją. Jis tyrinėjo universalaus šiandienos žmogaus atmintį, viltis ir nerimą, subtiliai plėtojo sceninį konfliktą. Tačiau ilgainiui A. Areimą ėmė dominti visuomeninės problemos ir skauduliai.

2014 m. įkurtas nepriklausomas A. Areimos teatras. Režisierius pasirinko nonkonformistinio teatro įvaizdį ir teigia siekęs kontrakultūrinio judėjimo. Tai siejasi ir su naujausia tendencija A. Areimos kūryboje, ypač išryškėjusia savo teatrui kuriamuose spektakliuose: kad spektaklis primintų eskizą, o ne užbaigtą paveikslą. Režisierius ne tik konstruoja atvirus kūrinius, bet visų pirma siekia provokuoti. Tai akivaizdu tokiuose spektakliuose kaip pagal dokumentinę medžiagą, kūrybinių laboratorijų principu, sukurtas „Medėjos kambarys“, pagal Kai Henselio pjesę režisuotas monospektaklis „Klamo karas“ ir pagal Michelio Foucault, Friedricho Nietzsche’s, S. Wilde tekstus ir dokumentinę medžiagą sukurtas „Antikristas“.

2013 m. už naujų sceninės išraiškos formų paieškas „Auksinių scenos kryžių“ komisijos A. Areima apdovanotas Boriso Dauguviečio auskaru, 2014 m. įvertintas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo menininko premija, o 2015 m. už provokuojančią režisūrą jam įteiktas Kauno miesto profesionaliojo teatro kūrėjo apdovanojimas „Fortūna“. 2016 m. A. Areimos spektaklis „Po ledu“ pagal Falko Richterio pjesę (koprodukcija su „OKT / Vilniaus miesto teatru“) dalyvavo tarptautiniame Edinburgo menų festivalyje „Fringe“.

Vienas naujausių A. Areimos spektaklių – „Antikristas“, keturių aktorių šėlsmas filosofijos, politinių aktualijų nuotrupų, kovos su stereotipais ir pornoelementų fone. Bene stipriausia šio spektaklio pusė – įvaldytas Lietuvoje vis dar retas nevaidybos žanras, stiprus, natūralus aktorių buvimas scenoje be poreikio pasiteisinti. Šis spektaklis įrodo, kad kelerius metus Vytauto Didžiojo universitete dėstęs A. Areima išsiugdė sau tinkamus, scenoje bet kam pasiryžusius aktorius.

info@areimosteatras.lt

www.areimosteatras.lt