Lietuvos kultūros gidas, Rašytojai

Markas Zingeris

Markas Zingeris (gimė 1947 sausio 2 d. Prienuose) – žurnalistas, prozininkas, poetas, dramaturgas, vertėjas. Nuo 2005 metų M. Zingeris eina Vilniaus Gaono Valstybinio žydų muziejaus direktoriaus pareigas. Rašytojas yra Lietuvos rašytojų sąjungos, PEN lietuvių centro narys. Debiutavo 1984 m. eilėraščių knyga Namas iš kedro. M. Zingeris yra išvertęs knygų iš rusų ir anglų kalbų. Jo paties kūryba versta į vokiečių, prancūzų, anglų, danų, rusų, jidiš, suomių, lenkų, vengrų kalbas.
M. Zingerio eilėraščių knyga „Vakaras vaikystėje“ (1989 m.) pelnė geriausio 1990 m. naujo autoriaus titulą, romanasIliuzionas (2000) pripažintas geriausia 2001-ųjų knyga.
Šiuo metu gyvena ir dirba Vilniuje.

Rašytojas apie save:

Gimiau pilkame mieste, kuris slėpė daug spalvų. Esu septynių knygų autorius. Pajuntu poreikį rašyti, kuomet skaitytojai įvertina kaip tik tai, kas mane patį, rašant, labiausiai džiugino ir, kai patiriu, kaip bėga laikas…
Kitas stiprus kūrybos motyvas – kuomet pajuntu prieštaringumą, paradoksą, slypintį žmogaus būde, visuomenėje, istorijoje…

Kritika:

Nieko nepasakysi – malonūs tekstai. Būtent nenusakomas teksto gyvumas ir yra mėgavimosi valia, kai neperžengiamos banalybės ir estetizuotai ausiai atsibodę čiauškėjimai apie nieką. Teksto dinamiškumą sukuria taiklios charakteristikos, gyvybingos, ironiškos, šiek tiek ciniškos. Tad „Iliuzionas“ priremia, prikausto prie tekstų, verčia skaityti stropiai ir su užsidegimu.
Jolanta Paulauskaitė, Literatūra ir menas, 2000 m. gegužės 4 d.

Viena iš Zingerio talento įdomiausių pusių kaip tik ir yra […] jo sugebėjimas su poetiško įvaizdžio pagalba taip savo jausmais ir mintim persmelkti daiktus, kad jie įgyja ir gelmę, ir daugialypes prasmes, tačiau vis dėlto nenustodami būti patys savimi.
Rimvydas Šilbajoris

Vienas Zingeris, atrodo, jaučia ir supranta tokios problemos svarbumą ir opumą: kaip būti ir žydu, ir žmogumi arba – jo atveju – ir žydu, ir lietuviu, neigiant šį nesuderinamumą.
A. J. Greimas

Bibliografija:

Namas iš kedro: [eilėraščiai]. Vilnius: Vaga, 1984.
Vakaras vaikystėje: [eilėraščiai]. Vilnius: Vaga, 1989.
Šitiek saulėlydžių: [esė ir eilėraščiai]. Vilnius: Vaga, 1993.
Aplink fontaną, arba Mažasis Paryžius: [romanas]. Vilnius: Tyto alba, 1998.
Iliuzionas: [apsakymai]. Vilnius: Andrena, 2000
Grojimas dviese: [romanas]. Vilnius: Baltos lankos, 2002.
Sezonas su šokėja: [romanas]. Vilnius: Baltos lankos, 2005.
Rudens ir pavasario pasikalbėjimas: [romanas]. Vilnius: Alma littera, 2009.