Lki Search
Facebook Twitter Instagram Youtube
Search
Facebook Twitter Instagram Youtube
Visos naujienos

Vaikštanti Europos kultūra

Lapkričio 22 dieną Rygoje atidaroma tarptautinė plakatų paroda „Ateities paveldas šiandien“. Parodoje eksponuojami jaunų kūrėjų iš Austrijos, Danijos, Islandijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Vokietijos plakatai. Lietuvai atstovauja Vilniaus dailės akademijos studentų Evelinos Germanovič, Dovilės Kačerauskaitės, Tomos Kanytės ir Simo Kisieliaus kūrinys „How to walk“ („Kaip vaikščioti“). Apie ateities paveldą visi parodos dalyviai diskutuos Latvijos meno akademijoje lapkričio 23 dieną.

Parodos iniciatorius – Latvijoje veikiantis Europos Sąjungos nacionalinių kultūros institutų tinklo klasteris – dalyviams uždavė klausimą, kokie šiandieninės Europos kultūros reiškiniai ir idėjos galėtų tapti kultūros paveldu po 100 metų. E. Germanovič, D. Kačerauskitė, T. Kanytė ir S. Kisielius vaikščiojimo fenomeną. „Diskutavome apie dalykus, kurie jau šiomis dienomis pamažu pradeda nykti. Mintis, jog vaikščiojimas gali išnykti po 100 metų, atėjo gana greitai. Viena iš priežasčių, kodėl taip galėtų nutikti, yra pastaruoju metu suintensyvėjęs elektrinių paspirtukų naudojimas. Kadangi visi pajutome, jog vis daugiau žmonių stengiasi išvengti keliavimo pėsčiomis, nusprendėme kurti plakatą šita tema, – pasakoja studentai.

„Plakatas žiūrovui teigia, jog dėl greitai tobulėjančių technologijų po šimtų metų žmogus gali taip stipriai atprast vaikščioti, kad norėdamas vėl pradėt vaikščioti turėtų persiskaityti instrukcijas, kuriose būtų parodytas netgi visas žingsnio procesas, – plakato žinutę aiškina jo kūrėjai. – Siekėme, kad žiūrovas susimąstytų apie tai, kaip greitai žmogui nebereiks vaikščioti ir kokius rezultatus tai atneš žmogaus kasdienybei ir sveikatai. Tačiau tuo pačiu nenorėjome labai rimtai ir dramatiškai perteikti šios žinutės, todėl nusprendėme, kad tokiai temai labiau tinka šiek tiek ironiškas ir linksmas, o tuo pačiu ir labai paprastas pateikimas. Šypsenos – tokios pirminės reakcijos tikimės ir iš žiūrovo“.

Anot E. Germanovič, D. Kačerauskitės, T. Kanytės ir S. Kisieliaus, būsimas europietiškos kultūros paveldas – labai platus klausimas, „galintis išsiplėsti iki labai ilgų diskusijų, na bet jei taip trumpai, tai galbūt reiktų pažvelgti į priežastis, kurios tai nulems. Atviros Europos šalių sienos, greitėjanti komunikacija, skaitmenizacija, taip pat greitėjantis gyvenimo tempas gali turėti daug įtakos unikaliems šalių kultūriniams bruožams (dabar daug kultūrų maišosi tarpusavy, sparčiai įsigali anglų kalba), taip pat galima kalbėti apie visas dabartines transporto priemones, kurios bus pakeistos tobulesnėmis. Gali išnykti tokie dalykai kaip gyvas bendravimas, rankų darbas, įvairūs amatai, knygos arba netgi popierius“.

Lietuvos kultūros institutas – EUNIC Latvija klasterio inicijuoto projekto partneris. Į parodos atidarymą ir tarptautinę diskusiją plakato autoriai vyksta bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija.

Parodos katalogas https://issuu.com/smg.serde/docs/booklet