Lki Search
Facebook Twitter Instagram Youtube
Search
Facebook Twitter Instagram Youtube
VISOS PROGRAMOS

Ekspertų vizitų programa

„Lietuvos menininkams yra būtina galimybė pristatyti savo darbus užsienio ekspertams, kuratoriams, kritikams, tad greta jų darbų eksporto, organizuojame ir tokių ekspertų „importą“, kur intensyvių viešnagių metu susipažinę su koncentruota Lietuvos kultūros ir meno prezentacija, su savimi jie išsiveža ne vien malonaus priėmimo atsiminimą, bet ir plačią pažinties su lietuvių menininkais ir jų darbais panoramą – sako Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.

2014 metais Lietuvoje lankėsi 46 užsienio šalių kultūros profesionalai, šie vizitai 2015-2016 metais paskatino daugiau nei 20 konkrečių projektų bei publikacijų Lietuvos kultūros temomis, tarp jų minėtini tokie projektai kaip Lietuvos vaizduojamųjų menų pristatymas Katzen menų centre (JAV), Filadelfijos fotografijos ir grafikos menų centre „Print Centre“ (JAV), Lietuvos šiuolaikinio šokio pristatymas Glazgo šiuolaikinio meno centre „Tramway“ (Jungtinė Karalystė), Lietuvos muzikų pristatymas St. Magnus festivalyje Škotijoje ar Lietuvos fotografijos parodos Greifsvaldo, Hamburgo ar Zingsto (Vokietija) galerijose.

Šiemet Lietuvoje jau lankėsi per keturiasdešimt skirtingų sričių kultūros ekspertų – viešėjo tekstilės ekspertė iš Mančesterio Jennifer Harris, šiuolaikinio meno ekspertas profesorius Lewis Biggs iš Didžiosios Britanijos, portugalas profesorius Jorge Cerveira Pinto rinktinei Lietuvos kultūros sektoriaus auditorijai vedė mokymus apie ES finansavimo galimybes menui ir kultūrai. Taip pat atvyko britų  šiuolaikinio meno kuratorė ir rašytoja  Rózsa Zita Farkas, rusų teatrologas Aleksejus Kiseliovas, itin teigiamai Rusijos spaudoje atsiliepęs apie matytą lietuvių režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklį „Jelizaveta Bam“, o Vilniaus knygų mugėje Lietuvos kultūros instituto ir LR kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Ritos Valiukonytės kvietimu apsilankė vienuolika literatūros ir leidybos sektoriaus ekspertų, tarp kurių buvo ir britų leidėjų legenda Christopheris MacLehose‘as iš ilgus metus veikiančios leidyklos „MacLehose Press“.

Gegužę su lietuvių literatūra susipažinti atvyko devynių leidyklų iš Vokietijos ir Austrijos atstovai ir lietuvių literatūros vertėjai Cornelijus Hellis, Saskija Drude-Koeth ir Markas Roduneris bei Leipcigo knygų mugės direktorius Oliveris Zille ir projektų vadovė Mariella Bremer. Šis vizitas, organizuojamas Lietuvos kultūros instituto ir LR kultūros atašė Vokietijoje, buvo pasiruošimo Lietuvai tapti 2017 m. Leipcigo knygų mugės garbės viešnia dalis.

Tuo tarpu iš skandinavų fronto gegužę 10-oje Dizaino savaitėje dalyvauti atvyko švedų ir suomių dizaino ekspertai. Bendradarbiaujant su Dizaino savaitės renginio organizatoriumi – Lietuvos dizaino forumu – ir LR kultūros atašė Švedijoje ir Suomijai, Vilniuje viešėjo Švedijos industrinio dizaino fondo direktorius, „The Bureau of European Design Associations“ viceprezidentas, dizaino Oskaru tituluojamo prizo „Red Dot“ komisijos narys, „Electrolux Design Lab“ konkurso vertinimo komisijos narys Robinas Edmanas, seniausios Europoje dizaino organizacijos „Svensk Form“ direktorė ir žurnalo „Form“ redaktorė Ewa Kumlin, Suomijos dizaino organizacijos „Design Forum Finland“ tarptautinių projektų vadovė Kristina Noor-Ilander ir skandinaviško dizaino ekspertas, Stokholme įkurtos galerijos „Designgalleriet“ savininkas Stefanas Nilssonas.

Rudenį Vilniuje lankėsi tarpdisciplininio  meno  srities ekspertai Sarah Perks ir  Francis McKee. Šie kuratoriai iš Didžiosios Britanijos tiriamajam vizitui atvyko kartu su LR kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Rita Valiukonyte. Taip pat, rugsėjo 4-6 dienomis,  bendradarbiaujant su  ŠMC, atvyko kuratorius iš  Italijos Luca Lo  PintoRugsėjo 17-20 dienomis Lietuvoje lankėsi penki žurnalistai iš Varšuvos ir Krokuvos naujienų agentūrų, dienraščių, žurnalų, radijo stočių. Žurnalistų vizitas susijęs su rudenį Krokuvoje organizuojamu Lietuvos kultūros sezonu, kurį koordinuoja Lietuvos kultūros institutas, bendradarbiaudamas su Kultūros ministerija, LR kultūros atašė Lenkijoje Rasa Rimickaite ir daugeliu kitų partnerių.

Rugsėjo pabaigoje į Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ lietuviškąją programą, bendradarbiaujant Lietuvos kultūros institutui, LR kultūros atašė Prancūzijoje Vidai Gražienei ir tarptautinei scenos menų agentūrai „IVA“, į Vilnių atvyko prestižinio Avinjono teatro festivalio programos sudarytoja Agnes Troly, tarptautinio teatro festivalio „Passages“ meno vadovas Jean‘as-Pierre‘as Thibaudat, taip pat Marselio „NoNo“ teatro direktorius ir režisierius Serge‘as Noyelle bei lenkų teatro kritikas Lukaszas Drewniakas, su kuriuo diskutuojama apie Lietuvos teatro sezoną Varšuvoje.

O spalio 1-4 d. bendradarbiaujant su Kauno bienale, Lietuvoje viešėjo meno istorikė, Biennial Foundation įkūrėja, International Biennial Association viceprezidentė Marieke van Hal, taip pat – Bukarešto bienalės bendra-įkūrėjai – direktorius Razvanas Ionas ir kuratorius, rašytojas Eugenas Rădescu. Rumunijos kuratoriai į Lietuvą atvyko aplankyti Kauno bienalės ir susipažinti su Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjais.