Lietuvos Kultūros Institutas

Apie 2013 m. Leipcigo knygų mugę

Vokietijoje keturias dienas trukusi Tarptautinė Leipcigo knygų mugė pritraukė daugiau nei 160 tūkst. lankytojų. Dėmesio netrūko ir mugėje įsikūrusiam Lietuvos stendui bei įvairialypei lietuvių kultūrinei programai, taip pat knygos dailininkui Tomui Mrazauskui, kuris knygos meno konkurse buvo įvertintas Garbės raštu.

Pirmąją mugės dieną didelio lankytojų susidomėjimo sulaukė lietuvių kilmės amerikiečių rašytojos Rūtos Šepetys ir Lietuvoje gyvenančio vertėjo, žurnalisto, kino dokumentininko iš Švedijos Jono Öhmano surengta diskusija „Į Europos istorijos pakraščius su Rūta Šepetys“. Vokietijoje žinoma rašytoja publikai atskleidė ne tik savo trečiojo romano idėją apie nutylėtus Vokietijos istorijos momentus Antrojo pasaulinio karo metu, tačiau ir kitoje diskusijoje kartu su rašytojomis Dalia Staponkute, bei  Jutta Noak gvildeno emigracijos įtaką, kuriant svetimoje kultūrinėje terpėje.

Į dar vieną dėmesio vertą diskusiją – „Antrasis pokaris” mugės svečius sukvietė poetai Marius Burokas, Donatas Petrošius, Gytis Norvilas, prozininkas Andrius Jakučiūnas bei meno kritikė, literatūros apžvalgininkė dr. Jurgita Ludavičienė. Talentinga Lietuvos rašytoju karta vadinami kūrėjai ne tik dalinosi įdomiomis įžvalgomis, tačiau ir užmezgė ryšius su kitų šalių leidyklų ir literatūros centrų atstovais. Specialiai mugei vokiečių kalba išleista rinktinė apie Lietuvos literatus ir jų kūrybą pakliuvo į daugelio specialistų rankas.

Lietuvišką kultūrinę programą mugėje paįvairino ir nuotaikingas kūrybines dirbtuves surengė vaikų knygų autorius ir iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius, kuris perskaitė dvi istorijas iš savo knygos Baltasis dramblys, ir kartu su mažaisiais mugės lankytojais nupiešė tikro dydžio žirafą, kuri iškeliavo džiuginti vaikų globos namų auklėtinių.

Tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje ypač daug dėmesio sulaukė ir knygos meno konkurso „Gražiausios knygos iš viso pasaulio 2013“ Garbės raštu apdovanotas knygos dailininkas Tomas Mrazauskas, apipavidalinęs Margaritos Matulytės knygą Nihil obstat. Lietuvos fotografija sovietmečiu (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2011). Laureato teigimu, šiame konkurse įvertintos knygos kasmet leidžia naujai pažvelgti į tradicine (ar netgi konservatyvia) laikomą knygos meno discipliną.

Per keturias muges dienas lankytojai turėjo progą ne tik geriau susipažinti su Lietuvos literatūros naujienomis, tačiau ir pasigrožėti specialiai mugei pagamintu balto veltinio stendu, kuris dėl savo išskirtinio dizaino traukė ne vieno mugės svečio akį.

„Džiaugiamės, kad Leipcigo knygų mugėje, kurioje šiemet apsilankė net 168 000 žmonių, buvo ir nacionalinis Lietuvos stendas bei įvairi renginių programa. Lankytojų ir profesionalų susidomėjimas Lietuva leidžia tikėtis, kad dalyvavimas Leipcigo knygų mugėje taps geru postūmiu siekiant aktyvesnės lietuvių literatūros leidybos sklaidos Vokietijoje“, – teigė tuometinio TKPC Literatūros sklaidos projektų koordinatorė Kotryna Pranckūnaitė.

Tarptautinė Leipcigo knygų mugė Europoje yra žinoma kaip profesionaliausia knygų gurmanų erdvė, kurioje itin išsamiai pristatomos Europos knygų naujienos, ypatingą dėmesį skiriant Rytų ir Centrinės Europos literatūrai, bet ir skiriamas didelis dėmesys kultūrinei programai, susitikimams ir pokalbiams su rašytojais, ir literatūrinėms parodoms.