Dramaturgija, Lietuvos kultūros gidas

Nijolė Indriūnaitė

Fotografija iš teatro „Lėlė“ archyvo

Vilniaus teatro „Lėlė“ aktorė, dramaturgė ir režisierė Nijolė Indriūnaitė (g. 1952) jau du dešimtmečius vis rečiau rodosi scenoje ir, vietoje to, rašo poetines, lėlių teatrui skirtas pjeses. Jos kūryba, nors ir skirta mažiesiems žiūrovams, savo filosofinėmis potekstėmis, egzistencinėmis temomis nesunkiai įtraukia ir suaugusiuosius. Dažniausiai autorė renkasi žinomų pasakų inscenizacijas, kaip, pavyzdžiui, „Coliukė“, „Pelenė“, „Snieguolė ir septyni nykštukai“, „Sniego karalienė“, kurias perrašo savita, teatrinės poezijos, netikėtų palyginimų ir paradoksų prisodrinta kalba. 

Pagal Hanso Christiano Anderseno kūrybą sukurtos „Baltos pasakos“ (2005 m.), kurias režisavo pati autorė (šešėlių teatras) sulaukė daugiausiai apdovanojimų, o išleistas jos pjesių rinkinys tuo pačiu pavadinimu 2008 m. Tarptautinės vaikų ir jaunimo asociacijos (IBBY) buvo išrinktas geriausia ir reikšmingiausia metų knyga vaikams. 

Viena naujausių dramaturgės pjesių „Raudonoji knyga“ (2019), paremta Lietuvos „Raudonojoje knygoje“ aprašytomis nykstančių paukščių rūšimis. Joje autorė eilėmis, kaip jai ir būdinga, analizuoja šiuolaikinio pasaulio problemas – užterštumą, žmogaus nusigręžimą nuo gamtos ir individualias, amžinas temas – senatvę, artimų santykių baimę, vienatvę. 2019 m. šią pjesę Vilniaus teatre „Lėlė“ pastatė lenkų režisierė Eva Piotrowska.