Dramaturgija, Lietuvos kultūros gidas

Laura Sintija Černiauskaitė

R. Tamošaičio fotografija

Prozininkė, dramaturgė Laura Sintija Černiauskaitė (g. 1976) studijavo TV režisūrą ir lietuvių filologiją. 2000 m. kaip dramaturgė debiutavo pjese „Išlaisvinkite auksinį kumeliuką, o antrąją pjesę – „Liučė čiuožia“ 2003 m. publikavo to paties pavadinimo prozos ir dramaturgijos rinkinyje. Tais pat metais Valstybiniame jaunimo teatre „Liučę…“ ėmėsi režisuoti Algirdas Latėnas, 2004 m. Maskvoje ją režisavo Vladimiras Skvorcovas, o Berlyno teatrų festivalyje „Theatertreffen“ ji laimėjo pirmąją vietą, 2007 m. po OKT teatro vėliava ją pastatė iš Amerikos atvykusi režisierė Yana Ross. O štai 2019 m. ją ir vėl scenoje prikėlė Oskaras Koršunovas, kartu su savo buvusiais studentais žvelgdamas į šį kūrinį iš šių dienų perspektyvos.  

L.S. Černiauskaitės kūryba pasižymi itin jautriu žvilgsniu į žmones, jų tarpusavio santykius, kasdienio gyvenimo smulkmenas. Teatro pasaulyje autorė geriausiai žinome dėl minėtos „Liučės…“ sėkmės. Tačiau Lietuvoje buvo pastatytos ir dar dvi autorės pjesės – „Artumo jausmas“ ir „Blyksnis po vasaros vandeniu“. 

L.S. Černiauskaitės „Liučė čiužia“ (2003) – iš nuotrupų ar fragmentų sudėliota lyriška, švelniai komiška personažų santykių variacija. Pjesėje veikia trys dėl kasdienių smulkmenų ir neteisybių besikankinančios, kartais tiesiog nuobodžiaujančios poros, kurios tarytum čiuožia per gyvenimą. Kūrinyje žaismingai atskleidžiamos žmonių vienišumo, tarpusavio artumo paieškų, vyro ir moters santykių temos.