Dramaturgija, Lietuvos kultūros gidas

Aleksandras Špilevojus

Fotografija iš asmeninio archyvo

Teatro režisierius, dramaturgas, aktorius ir pedagogas Aleksandras Špilevojus (g. 1987) dirba Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Lietuvos rusų dramos teatre, „Menų spaustuvėje“. Šiuo metu užima meno vadovo poziciją Juozo Miltinio dramos teatre, vadovauja savo įkurtam teatrui-laboratorijai „Meno alchemija“, dirba Kauno technologijos universiteto teatro studijoje „44”. 

Jau pirmoji Aleksandro Špilevojaus pjesė „Neišmoktos pamokos“ susilaukė daug dėmesio ir apdovanojimų, o jos pastatymas buvo ir režisūrinis Špilevojaus debiutas. Spektaklį-koncertą sudaro dvylika muzikinių-tekstinių kompozicijų, kurios susijungia į vieną istoriją, skatinančią atlikėjus ir žiūrovus pradėti iš naujo mokytis dalykų, kurių kažkodėl nemokė mokykloje.2018 m. A. Špilevojus pelnė Lietuvos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premiją, o 2019 m. – Auksinį scenos kryžių už Šiaulių dramos teatre paties režisuoto spektaklio „Bagadelnia“ dramaturgiją. Šioje pjesėje pasakojamos aštuonios skirtingos istorijos iš vienų senelių globos namų. 

Pjesė 12 gramų į šiaurę (2019) – A. Špilevojaus darbas, sukurtas kartu su Vilniaus Mažojo teatro aktoriais ir elektroninės muzikos grupe „Black water“. Šiame darbe, pasitelkiant mitologiją ir psichoanalizę, poeziją ir kūniškumą, autorius kelia klausimą, kaip išsaugoti meilę sau, žmonėms ir pasauliui, akistatoje su mirties neišvengiamybe? Pjesėje dvi jaunos poros savaitgalį leidžia nuošaliame miško namelyje – savo „šiaurėje“. Kai šventę sudrumsčia netikėta žinia apie visiems susirinkusiems svarbaus žmogaus žūtį, jie turi pasirinkti: susidurti su tikrove ar pasilikti svaigulio bedugnėje.