Lietuvos Kultūros Institutas

LES BORÉALES

Festivalyje Normandijoje – Baltijos šalių kultūros panorama

Lapkričio 15-25 dienomis, minėdamos modernaus valstybingumo šimtmetį ir tęsdamos bendradarbiavimą, trys Baltijos valstybės pirmą kartą kultūrą pristato festivalyje „Les Boréales“ Prancūzijoje. Lietuva šio festivalio garbės viešnia jau buvo 2003 ir 2013 metais.

Kane (Caen) ir 30-yje kitų Normandijos regiono miestų vykstančio festivalio lankytojai susipažins su Baltijos valstybių klasikine ir šiuolaikine muzika, šiuolaikiniais scenos menais, dizainu, kinu, fotografija, literatūra, iliustracija, klausysis diskusijų.

Festivalio pradžią pažymės iškilmingas koncertas „Baltijos muzika“, kurio metu Kano teatre Normandijos regiono, Rueno operos ir Rueno filharmonijos orkestrai atliks festivalio organizatorių parinktus XX a. Lietuvos, Latvijos ir Estijos kompozitorių – Vytauto Miškinio, Arvo Pärto, Pärto Uusbergo, Ērikso Ešenvaldso, Veijo Tormiso, Peterio Vasko – kūrinius.

Organizatoriai taip pat plačiai pristato Joną Meką – alternatyviojo Niujorko krikštatėvį. Festivalio lankytojams pristatoma kuruojama J. Meko kino programa ir dokumentinė Jackie Raynal juosta „Notes on Jonas Mekas“ („Užrašai apie Joną Meką“) peržiūra. Kano teatre „Comédie de Caen“ jau nuo spalio 12 dienos eksponuojama specialiai šiam festivaliui parengta paroda, skirta avangardinio kino kūrėjui iš Lietuvos. Baltijos valstybių kino programoje – ir daugiau lietuviškų filmų: klasika tapęs Arūno Žebriūno filmas „Gražuolė“, politines aktualijas liečiantis Šarūno Barto „Šerkšnas“ ir naujasis Eglės Vertelytės „Stebuklas“.

Programoje daug dėmesio skiriama Lietuvos dizainui, kurio parodą parengė ir specialiai Kunigaikščių rūmų šiuolaikinio meno erdvei „L’Artothèque“ pritaikė Lietuvos dizaino forumas. Festivalio organizatoriai pristato Rueno mieste kuriančio lietuvio Arturo Sargaičio kūrybą. Jo kūriniai visą festivalio laikotarpį eksponuojami pagrindinėje festivalio būstinėje, įsikūrusioje XI a. statyti pradėtame Vieux-Saint-Sauveur bažnyčios pastate.

Mindaugo Kavaliausko fotografijų paroda „Kražių portretai“ bus eksponuojama net iki kitų metų sausio 27 dienos. Parodos atidarymą žymės naujausio M. Kavaliausko filmo „Išdidžiai drovūs“ – Lietuvos fotografijos 1988-2018 m. premjera Prancūzijoje. Filmą ir parodą festivalio auditorijai pristatys pats autorius.

Lietuvos literatūrą pristatys šiais metais Prancūzijoje įvertintas Jaroslavas Melnikas, kurio romano „Tolima erdvė“ vertimas į prancūzų kalbą buvo apdovanotas kaip geriausias fantastinis kūrinys 2018 m. J. Melnikas kartu su Latvijos poetu, dramaturgu Indreku Koffu ir Estijos rašytoju Tiitu Aleksejevu diskutuos, kokie literatūros žanrai geriausiai tinka skirtingoms istorijoms. Prancūzijos lietuvių pirmininkės Emilijos Pundziutės-Gallois vedama diskusija „Lietuviška kasdienybė“ lydės ir Š. Barto filmo „Šerkšnas“ peržiūrą.

Festivalio programą papildys speciali filmo „Baltiškos sielos: menas, legendos, peizažai“ (rež. Stéphane Ghez, 2017), sukurto Baltijos šalių impresionizmo parodai Orsė muziejuje, peržiūra. Ją lydės Nicolas Escach – knygos „Baltijos regionas: naujoji Hanza“ autoriaus – moderuojama diskusija „Estija, Latvija, Lietuva: ar egzistuoja baltiškas identitetas?“. Jaroslavas Melnikas taip pat pristatys savo knygą ir dalys autografus naujojoje, vos prieš dvejus metus atidarytoje Alexis de Tocqueville‘io bibliotekoje.

Lietuvišką kultūrinių renginių programą praturtins kūrybinio-akademinio bendradarbiavimo projektas, kurio metu, lapkričio 12-17 dienomis, Lora Juodkaitė Kano konservatorijos studentams ves šokio meistriškumo pamokas.

Lietuvos kultūros renginių programą festivalyje „Les Boréales“ lapkričio 24 dieną vainikuos Londone gyvenančios Johanna‘os Glaza‘os koncertas. Iš Lietuvos kilusios atlikėjos kūrybą prancūzų muzikos portalas „Les Inrocks“ apibūdina kaip „fantastišką ir prabangią“. Festivalyje dainininkė atliks dainas iš pirmojo albumo „Wind Sculptures“ („Vėjo skulptūros“).

Nuo 1992 m. vykstantis „Les Boréales“ festivalis tapo pagrindiniu Šiaurės šalių kultūrai skirtu renginiu, suteikiantis progą pakeliauti po šiaurinius regionus – ypač garbingą vietą čia užima Skandinavijos ir Baltijos šalys bei Grenlandija su Farerų salomis. Kelis dešimtmečius Šiaurės Prancūzijoje, Normandijoje vykstantis festivalis yra svarbiausias Europoje Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrai skirtas renginys, kurį kartu su kolegomis įkūrė Lena Christensen ir Ericas Eydoux, o nuo 1999-ųjų organizavimą tęsia Regioninis Žemutinės Normandijos literatūros centras.

Kano mieste dvi savaites trunkančiame „Les Boréales“ festivalyje vyksta ne tik teatro spektakliai ar pjesių skaitymai, bet pristatoma ir kita šiuolaikinė kūryba: šokis, cirkas, performansai, koncertai, kinas ir video menas, parodos. Taip pat organizuojama daugybė nemokamų renginių visame Žemutinės Normandijos regione.

„Les Boréales“ festivalis leidžia sutvirtinti jau ne vieną šimtmetį vystomus ryšius tarp Šiaurės šalių ir Žemutinės Normandijos. Ambicingi bendros kūrybos užmojai, Baltijos, Šiaurės šalių ir Prancūzijos partnerių bendrai rengiami išskirtiniai meno ir kultūros projektai kasmet sulaukia aktyvaus prancūzų ir tarptautinės publikos dėmesio.

Lietuvos dalyvavimą festivalyje finansuoja LR Kultūros ministerija, organizuoja Lietuvos kultūros institutas su Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje