Lietuvos Kultūros Institutas

Apie projektą JONAS MEKAS 100!

Projekto logotipas

Lietuvos kultūros institutas kartu su partneriais pristato Jono Meko 100-ųjų gimimo metų jubiliejui skirtą tarptautinę programą „Jonas Mekas 100!“. 2022-aisiais pirmą kartą istorijoje avangardinio kino kūrėjo, kino kritiko, rašytojo, poeto gyvenimą ir jo kūrybinį palikimą švenčia ne tik Lietuva, bet ir Danija, Italija, Izraelis, JAV, Jungtinė Karalystė, Kinija, Lenkija, Rusija, Pietų Korėja, Prancūzija, Suomija, Švedija, Ukraina, Vokietija ir kitos šalys.

Daugiau nei 50 renginių programą, kuri vis dar pildosi, bendradarbiaudami parengė Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kultūros atašė ir Jono Meko fondas (Jonas Mekas Estate), įsteigtas Jono Meko sūnaus Sebastiano Meko ir artimų menininko bičiulių – režisieriaus, kino kuratoriaus, filmų platintojo Pipo Chodorovo ir režisieriaus Juliaus Ziz (Žižliausko).

Jubiliejinių J. Meko metų logotipą tarptautinei programai sukūrė menininko šeima ir draugai kartu su dizainere Anastasia Zizliauskas. Ženklas yra sukomponuotas iš autentiško Jono Meko parašo, kuris primena jo nešiotą skrybėlę, ir menininko spausdinimo mašinėle atspausto užrašo „Jonas Mekas 100!“. Užrašas slepia įdomią istoriją. J. Mekas 1955 m. Čikagoje įsigytą rašomąją mašinėlę „Olympia Deluxe“ buvo papildęs lietuviško raidyno rašmenimis, todėl nebeliko vietos šauktukui. Prireikus – menininkas jį užrašydavo ranka. Kuriant logotipą šauktuką ranka užrašė jo sūnus Sebastianas Mekas. Logotipą naudojimui pritaikė dizaino agentūra „Acid“.

Programos „Jonas Mekas 100!“ partneriai – tokios solidžios ir pasaulyje gerai žinomos kultūros institucijos, kaip Niujorke įsikūrę Žydų muziejus ir Linkolno kino centras, Džersyje veikiantis Monira Foundation (JAV), taip pat „Mattatoio“ (Italija), Tel Avivo Felicijos Blumental muzikos centras (Izraelis), HOME – Mančesterio šiuolaikinio meno centras (JK), Diuseldorfo kino muziejus (Vokietija), Camargo fondas (Prancūzija), Vroclavo kino festivalis „Naujieji Horizontai“ (Lenkija), Tamperės kino festivalis (Suomija), leidyklos „Spector Books“ (Vokietija), Busano kino festivalis (P. Korėja) ir kt. Plačios filmų programos numatomos Prancūzijos, Danijos kino institutuose, Tel Avivo ir Jeruzalės sinematekose. Ypatingas partneris Lietuvoje – Lietuvos kino centras.

Projekto programa skelbiama tinklalapyje www.jonasmekas100.com

Programą „Jonas Mekas 100!“ koordinuoja Lietuvos kultūros institutas ir Jono Meko fondas (Jonas Mekas Estate), dalinį finansavimą teikia LR kultūros ministerija.