Lietuvos Kultūros Institutas

Apie 2011 m. Bolonijos vaikų knygų mugę

2011 metų Bolonijos vaikų knygų mugės garbės viešnia Lietuva lankytojams atskleis iliustracijos paslaptis iš nepaprasto, neatrasto turtingo krašto. Lyg laiką įveikęs gintaras ant Baltijos jūros kranto, pakeliui į Šiaurę ir į Rytus – ten, kur kirtosi didieji Europos istorijos keliai – Lietuva išsaugojo turtingą, seniausią indoeuropiečių kultūrą ir kalbą, svetingos tautos stiprybę ir įkvepiantį veržlumą kurti išsvajotąją ateitį. Kitąkart nejučia sudėję šiuos gimtosios šalies bruožus į savo individualius darbus, Lietuvos iliustratoriai kvies pažvelgti į pasaulį jų akimis.

Lietuva vieši Bolonijos vaikų knygų mugėje nuo pat savo nepriklausomybės priešaušrio – 1989-ųjų metų. Tuomet, išgyvendama ankstyvą Laisvės vaikystę, Lietuva atsivežė į Boloniją turtingą ir gilią priespaudos metų kūrybinę patirtį. Griežti cenzūros suvaržymai nepajėgė sutramdyti Lietuvos iliustruotojų fantazijos – kūrybos galia, iliustracijomis piešiamos potekstės, originalumas ir stropiai ištobulinta technika tapo veržlia rezistencijos išraiška.

Įstabūs sovietinės okupacijos metų darbai ne tik išgarsino vyresniąją Lietuvos iliustruotojų kartą, bet sudėjo tvirtus pamatus savitai ir reikliai lietuvių iliustracijos mokyklai. Tai ypatinga mokykla, kurios tradicijos pasižymi gausia stilių ir raiškos įvairove ir reikalauja iš menininkų išsiskirti, atrasti ir būti atrastiems už kažką naujo ir neregėto. Viduriniosios kartos iliustruotojams, kuriantiems jaunąją Lietuvą, teko ypatingos išmonės reikalaujanti užduotis – savo kūrybiniuose ieškojimuose dar rasti ir būdą, kaip išgyventi besikuriančioje valstybėje. Tuo tarpu jaunieji iliustruotojai įpareigoti nenusileisti savo mokytojams. Jų kūrybinio veržlumo jau nekausto represijos, jie patys meta iššūkį atsiveriančiam pasauliui ir gausai naujų technikų, sumišusių medijų ir skirtingų kultūrų.

Aukštai iškėlusi šiuolaikinės iliustracijos kartelę, su didele pagarba Lietuva – pirmoji iš trijų Baltijos šalių – priima Bolonijos mugės garbės viešnios vardą. Šia proga mugės svečiams Lietuva atveš paslaptingą dovaną – Illustrarium’ą – galimybę praverti langą į turtingą šioj šaly gimusių paveikslėlių pasaulį, atrasti žymiausius kūrėjus, jų iškalbingus darbus ir magišką iliustracijos galią. Illustrarium’ą įkūnys trys parodos, atspindinčios žymųjį istorinį kūrybos laikotarpį, palydėjusį į laisvę, išradingą naujosios Lietuvos iliustracijos metą ir besiskleidžiantį šiuolaikinės lietuvių vaikų knygos dailės žiedą. Lyg mažutė iliustracija Europos knygos puslapiuose, Lietuva kviečia atrasti daugiau nei slepia raidės, žvilgterti giliau nei šlamantis popieriaus paviršius, maloniai kvepiantis dažais…

Lietuvos dalyvavimą Bolonijos vaikų knygų mugėje organizuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir tuometinis Tarptautinių kultūros programų centras, dabar – Lietuvos kultūros institutas.

Dalyvavimą globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.