Lietuvos Kultūros Institutas
Lietuvos kultūros gidas, Šokėjai ir choreografai

AUSTĖJA VILKAITYTĖ  

„Atvanga“. Martyno Plepio nuotrauka

Šokėja, choreografė ir performanso menininkė Austėja Vilkaitytė (1985) Vytauto Didžiojo universitete studijavo menotyrą ir 2007 m. įgijo bakalauro diplomą, šoko Kauno šokio teatre „Aura“. Šokio mokėsi Salzburgo eksperimentinėje šokio akademijoje SEAD (Austrija), Helsinkio teatro akademijoje TEAK (Suomija), Islandijos menų akademijoje LHI Reikjavike. 2019 m.  Stokholmo DOCH universitete įgijo choreografijos magistro diplomą.  

Vilkaitytė yra sukūrusi apie tris dešimtis spektaklių ir performansų, šoko ar bendradarbiavo su daugiau nei pora dešimčių choreografų įvairiose šalyse. Menininkė kuria įvairiose šalyse, bendradarbiauja su tokiais kūrėjais kaip choreografų duetas iš Paryžiaus Annie Vigier ir Franck Apertet („Les gens d’Uterpan“), italų menininkas Alex Cecchetti. 2012 m. A. Vilkaitytė su Lea Vendelbo Petersen (Danija), Ásrún Magnúsdóttir (Islandija) ir Lotta Suomi (Suomija) subūrė tarptautinį šokio kolektyvą „Foreign Mountain. 2016 m. jai buvo paskirta Kultūros ministerijos Jaunojo menininko premija.

Kalbėdama apie bendrąsias problemas A. Vilkaitytė pasitelkia autobiografines detales, per eksperimentinę raišką atlieka socialinės, kultūrinės, istorinės, politinės aplinkos tyrimą. Jos kūryboje galima atpažinti posovietinio laikotarpio miesto gyvenamųjų rajonų buities detales, kapitalizmo, reklamos, popkultūros išdavas, šiuolaikines kultūrines tendencijas, interneto kultūros elementus, taip pat moters tapatybės, savarankiškumo, visuomenės primetamų stereotipų problematiką.  

Naujausias A. Vilkaitytės darbas Lietuvoje – „Atvanga“ (2020). Choreografė tyrinėja, kaip įmanoma išgyventi, patirti atvangą (sustojimą, pauzę, atokvėpį, poilsį) scenoje erdvėje, pasižyminčioje pramogos, produktyvumo, meistriškumo, įspūdžio tradicijomis. Atokvėpyje A. Vilkaitytė ieško santykio su praeitimi, klausydamasi erdvės ir gręždamasi į lietuvių popmuziką, ieškodama judesių stilistikos, ekspresijos, manieros. Choreografės kuriamas personažas žiūrovus įtraukia į painius diskursus, kur per įvairias nuorodas, judesį, tekstą atskleidžiami tiek netolimos praeities, tiek ir šiandienos aktualijų kontekstai. 

 

austejavilko@gmail.com  

http://stellasalonen.in/
https://vimeo.com/user35708875