Lietuvos Kultūros Institutas
Dramaturgai, Lietuvos kultūros gidas

Vaiva Grainytė

Andrej Vasilenko nuotr.

Rašytoja, poetė ir dramaturgė Vaiva Grainytė (g. 1984) dirba tarpdisciplininiuose teatro projektuose. Jos kūryboje atsispindi asmeninė ir kolektyvinė atmintis, buities atspindžiai, socialinės temos dera su poezija, lengvu absurdu ir siurrealizmu. Menininkės kūryboje vyraujantis ironiškas antropologinis žvilgsnis padeda užfiksuoti dažnai nepastebimus procesus, o santūrus skeptiškumas – pašiepti pernelyg sureikšmintus visuomenės reiškinius. Jos kūrybai būdingas preciziškas atidumas sakinio struktūrai, temų aktualumui, paradoksalių įvaizdžių paieškai.

Ryškiausius dramaturgijos kūrinius parašė kartu su režisiere Rugile Barzdžiukaite ir kompozitore Lina Lapelyte. 2013 m. šios menininkės pristatė šiuolaikinę operą „Geros dienos!“, už kurią sulaukė daugybės apdovanojimų, tarp kurių  ir „Auksinio scenos kryžiaus“. Šis V. Grainytės libretas apie prekybos centre dirbančias kasininkes jau spėtas išversti į 11 kalbų. 2017 m. menininkės pristatė kitą bendrą projektą – šiuolaikinę operą „Saulė ir jūra“, pelniusį Venecijos meno bienalės „Auksinį liūtą“. 2019 m. kūrėjoms buvo skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

„Saulė ir jūra“ (2017) – ryškios vasaros šviesos nutviekstas paplūdimys, smėlyje ant spalvotų rankšluosčių guli poilsiautojai. Skirtingos istorijos, transliuojamos dainuojančių kūnų, palaipsniui perauga į globalią mozaiką, visuotinį ekosistemos chorą. Pliažas yra stebimas iš saulės pozicijos – iš viršaus – tarsi žmonija būtų vabzdžiai. Toks tingių atostogų paveikslas tėra nerūpestingas paviršius: laiko tėkmės ir karščio veikiami kūnai slepia pabaigos nuojautą – žemės ir žmonių laikinumą.