Dramaturgija, Lietuvos kultūros gidas

Gabrielė Labanauskaitė-Diena

Fotografija iš asmeninio archyvo

Dramaturgė, rašytoja Gabrielė Labanauskaitė-Diena (g. 1980) rašo dramaturgiją Lietuvos ir užsienio teatrams bei įvairiems tarpdisciplininio meno projektams. 2017 m. parašė ir išleido knygą „Dramatika“ (leidykla – Lietuvos muzikos ir teatro akademija) – kuri yra pirmoji lietuvių kalba parašyta knyga, glaustai pristatanti dramos raidą ir tyrinėjanti šiuolaikinės dramaturgijos naratyvo konstravimo procesus.  

Labanauskaitė – komandos žmogus – rašydama pjeses iš karto galvoja apie kolektyvą, bendrauja su juo. Taip pat ir jos pjesės atviros šiandienai – autorė ieško aktualių ir sau pačiai svarbių temų. Viena iš jų – LGBT (Lietuvos gėjų, lesbiečių, biseksualų ir translyčių asmenų) bendruomenės palaikymas, jų problemų pristatymas visuomenei. Yra pelniusi ne vieną apdovanojimą tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. 2011 m. dramaturgės pjesė „Raudoni batraiščiai“ laimėjo nacionalinės dramaturgijos konkursą „Versmė“ ir keletą metų buvo rodoma Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (rež. Yana Ross), taip pat kūrinys buvo įtrauktas į „Geriausių 2012 metų šimto Europos dramų“ sąrašą. Ispanų režisierius Romeo Urbano šį kūrinį pastatė Madride ir taip pat pelnė apdovanojimų. Kita, daug dėmesio sulaukusi G. Labanauskaitės pjesė „Žalgirės“ (2017) feministinis kūrinys, kurį kurdama autorė rėmėsi tikromis moterų istorijomis iš LGBT sporto mėgėjų komandos. Jį Nacionaliniame Kauno dramos teatre pastatė jaunas režisierius Vidas Bareikis.

 

Pjesė Raudoni batraiščiai kalba apie ant ribos balansuojantį nacionalizmą, kuris pasitelkiamas neonacių ideologijai bei žiaurių nusikaltimų pateisinimui. Pagrindinis dramos konfliktas vyksta tarp dviejų brolių nacių judėjimui priklausančio Juozo ir homoseksualaus programuotojo Jono, kurio likimas baigiasi tragiškai.