Lietuvos Kultūros Institutas

Lietuva – Ukraina: kultūros partnerystė 2016

Kultūros naujienos, Projekto naujienos

Rudenį Ukrainoje – Lietuvos literatūros, teatro, šokio, muzikos, dailės, kino ir kitų „scenų“ herojai

Lietuvos kultūros institutas

Jau šią savaitę Ukrainoje prasideda antrasis projekto „Lietuva – Ukraina: kultūros partnerystė 2016” etapas. Nuo rugsėjo iki lapkričio Kijeve, Lvove ir Odesoje vyks įvairių renginių maratonas, kurių tikslas – priartinti šiuolaikinę Lietuvos kultūrą ir jos kūrėjus prie Ukrainos, priminti ankstesnius ryšius ir užmegzti naujus, inicijuoti ilgalaikį ir abi puses įkvepiantį bendradarbiavimą.

Projektas – katalizatorius

Pasak projektą koordinuojančio Lietuvos kultūros instituto direktorės Aušrinės Žilinskienės, labai svarbu yra tai, kad nė vienas iš šį projektą sudarančių renginių nėra formalus, nuleistas „iš viršaus“: „Kultūros ministerijai paskelbus Ukrainą kaip vieną prioritetinių 2016 metų Lietuvos kultūros sklaidos krypčių, buvo surinktos ir sutelktos į bendrą projektą įvairios Lietuvos menininkų iniciatyvos. Mūsų partneriai savaime domisi Ukraina, jos žiūrovais, klausytojais ir skaitytojais, taip pat – kolegomis menininkais, visais įmanomais dialogais ir bendra kūryba. Labai svarbu yra tai, kad šis susidomėjimas – abipusis. Mes tikimės, kad 2016-ieji taps aktyvaus ir prasmingo tarpkultūrinio dialogo katalizatoriumi“, – pabrėžė A. Žilinskienė.

Pirmajame projekto etape pavasarį dominavo vizualieji menai: renginius pradėjo šiuolaikinės Lietuvos fotografijos ekspozicija „Kasdienybė“, dvi ekspozicijas ir kūrybines dirbtuves Kijeve, Odesoje ir Dnipre surengė Lietuvos tekstilės kūrėjai, pristatę „Foto, video ir medija tekstilę“ ir „Lietuvos mini tekstilės aukso fondą“, Kijevo gatvėmis prabėgo Eglės Budvytytės performanso  „Choreografija bėgančiam patinui“ vyrai. Šiuolaikinės architektūros ir urbanistikos problemas tarptautiniame renginyje „CANactions“ pristatė architektė Elena Archipovaitė, mados dizainas pritraukė nemenką būrį profesionalų ir gerbėjų renginyje „N WIND SHOWCASE: BALTIC“. Lietuvos literatūra pristatyta Kijeve vykusiame tarptautiniame literatūros festivalyje „Knižkovyj Arsenal“. Iliustruotojų kūrybinių dirbtuvių „formatas“, ne vienus metus išbandytas įvairiose tarptautinėse knygų mugėse, Ukrainoje modifikavosi ir įgavo naujų prasmių: Lietuvos ir Ukrainos knygų iliustruotojai su teatro režisiere Saule Degutyte apvažiavo septynis Ukrainos miestus ir ten kartu su vaikais kūrė ne tik linksmas, bet ir gydančias istorijas. Scenos menams balandžio mėnesį atstovavo teatras PADI DAPI FISH su spektakliais „Dior in Moscow“ ir „Baltoji lopšinė“.

Scenos menų akcentas

Rudens etape Lietuvos dramos teatras, objektų teatras, šiuolaikinis šokis vaikams, urbanistinis šokis ir šiuolaikinė opera susitelkė į ypatingą dalyvavimą tarpdisciplininių menų festivalyje „Gogolfest“ Kijeve – vadinamąjį „Lietuvišką fokusą“. Nuo rugsėjo 15-osios starto su intymia ir drąsia aktoriaus Juozo Budraičio akistata su senatve (ir žiūrovais) spektaklyje „Paskutinė Krepo juosta“ (rež. Oskaras Koršunovas) festivalio publika susitiks su dar šešiais spektakliais iš Lietuvos. Jie visi pastaruoju metu aktyviai gastroliuoja garsiausiuose pasaulio festivaliuose, į Ukrainą atvyksta iš Prancūzijos, Švedijos, Škotijos, Kinijos.

Rugsėjo 16-ąją Oskaro Koršunovo/ Vilniaus miesto teatras pristatys spektaklį, kalbantį su žiūrovais akis į akį be scenos pakylos ar menamos „ketvirtosios sienos“ – „Dugne“ pagal Maksimą Gorkį (rež. Oskaras Koršunovas). Pasak aktoriaus Dainiaus Gavenonio, Gorkis yra aktualus tiek Lietuvai, tiek Ukrainai, nes kalba apie melą, tiesą ir viltį, svarsto, kas labiau reikalinga žmogaus sielai šiandien.

Rugsėjo 17 ir 18 dienomis atviram ir pagarbiam pokalbiui ir gilesniam pažinimui (o ne šiaip pramogai) mažiausius žiūrovus pakvies Stalo teatras su spektakliais „Avinėlio kelionė“ ir „Tarmių stalas“ ir šokio teatras „Dansema“ su „Spalvotais žaidimais“. Rugsėjo 24 dieną po buvusių gamyklų skliautais („Gogolfestas“ šiemet įsikūręs vadinamojo „ARTzavod“ teritorijoje) aidės prekių skenerių garsai ir dešimties kasininkių choras – atvyksta Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės šiuolaikinė opera „Geros dienos!“, jau apvažiavusi daugybę šalių ir įsitikinusi, kad šiuolaikinius žmones sieja vartojimo ratas bei neišsipildžiusios svajonės. Festivalį ir „Lietuvišką fokusą“ pabaigs gatvės šokio spektaklis „Feel-link“ (urbanistinio šokio teatras „Low Air“ ir Menų spaustuvė) – apie jausmus, ryšius ir tai, apie ką galima tik šokti, bet neįmanoma papasakoti.

Visi Lietuvos scenos menų kūrėjai „Gogolfeste“ ne tik parodys savo spektaklius, bet ir susitiks su žiūrovais, surengs kūrybines dirbtuves ar meistriškumo pamokas.

Žodžiai, garsai, vaizdai ir atrasti prisiminimai

Lygiagrečiai su renginiais Kijeve projekto veiksmas virs ir Lvove: čia rugsėjo 14 d. tarptautinį Lvovo literatūros festivalį atidarys jo garbės svečias, Lietuvos ir pasaulio rašytojas ir mąstytojas Tomas Venclova. Savo knygas Lvove pristatys nemenkas būrys Lietuvos rašytojų: Alvydas Šlepikas, Gintaras Grajauskas, Markas Zingeris, Jaroslavas Melnikas, Antanas A. Jonynas, Danutė Kalinauskaitė, Dainius Gintalas, Giedrė Kazlauskaitė, renginiuose taip pat dalyvaus mokslininkai ir istorikai Mindaugas Kvietkauskas, Algis Kašėta, Eugenijus Peikštenis, Darius Juodis ir kt.

Rugsėjo 30 d. Nacionalinės Ukrainos filharmonijos orkestrui diriguos Modestas Pitrėnas, kuris kartu su smuiko virtuozu Vilhelmu Čepinskiu ir ukrainiečių smuikininke Sofija Grabovska Ukrainos publikai atliks Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninę poemą „Miške“, Vidmanto Bartulio Koncertą dviem smuikams ir orkestrui, Antonino Dvořáko Simfoniją Nr. 9 e-moll bei pamėgins naujai interpretuoti ukrainiečiams puikiai žinomą Myroslavo Skoryko „Melodiją“. Spalio 10-14 d. Lietuvos ir Ukrainos iliustruotojų dirbtuvių dalyviai Ieva Babilaitė, Katerina Biletina, Saulė Degutytė, Paulius Juodišius ir Dmitro Kuzmenko baigs savo „odisėją“ Odesoje. Spalio 20 d. Kijevo Misteckyi Arsenal atsidarys tarptautinė plakatų paroda „XX a. plakatuose”, kuriai Lietuvos plakatų kolekciją sudarė dr. Karolina Jakaitė. Spalio 22-30 d. 46-ajame Kijevo tarptautiniame kino festivalyje „Molodist“ bus pristatyta Lietuvos kino klasikos ir dabarties kūrėjų kino programa (kuratorius – Lietuvos kino centras). Kultūros sezoną Ukrainoje lapkričio 1 d. pabaigs Lietuvos žydiškojo paveldo paroda „YIVO Vilniuje: Legendos pradžia“ (Nacionaliniame Taraso Ševčenkos muziejuje). Parodos kuratorės dr. Lara Lempertienė ir dr. Giedrė Jankevičiūtė rengia trečiąjį – po Krokuvos ir Vilniaus – prarastosios mūsų kultūros dalies susitikimą su lankytojais, YIVO instituto dokumentų kolekcijoje aptikdamos „ukrainietiškų“ akcentų.