Lietuvos Kultūros Institutas

Apie 2019 m. Vilniaus knygų mugę

2019 m. Vilniaus knygų mugė. Po dvidešimties metų

Prieš du dešimtmečius, 2000 m., gimė renginys, į kurį kasmet pasineria vis daugiau skaitančiųjų ir kuris užaugo į didžiausią knygų bičiulių susitikimą Baltijos šalyse. Dvidešimt metų čia kasmet susitinka rašytojai ir skaitytojai, leidėjai ir vertėjai, iliustruotojai ir spaustuvininkai, bibliotekininkai ir knygynų darbuotojai.

Per dvi dešimtis metų išmokome skaityti – ženklus, raides, knygas, spalvas, raštus ir formas, siekdami vis įdomesnio turinio.

Per dvi dešimtis metų pasikeitė pačios knygos – tekstai, istorijos, kalbos. Popierius, piešiniai, tipografija. Viršeliai, puslapiai, apimtys.

Per dvi dešimtis metų subrendo naujos rašytojų kartos: poetų, dramaturgų, publicistų, vertėjų. Per dvi dešimtis metų mes sutikome daug pasaulinio lygio žvaigždžių ir atradome tuos, kurių žodžiai ir mintys pataiko tiesiai į širdį.

Per dvi dešimtis metų subrendo, baigė mokslus ir užaugino savo vaikus knygų skaitytojai. Šiandien jaunoji knygių karta tęsia prieš dvi dešimtis metų sumanyto renginio kelią.

„Po dvidešimties metų“ – tokia tema knygų bičiulius pasitiks užaugusi, jubiliejinė 20-oji Vilniaus knygų mugė. Atsigręšime atgal ir žvilgsniu prabėgsime per visus dvidešimt metų – matuodami, kaip keitėmės, ar ko nepamiršome, ar branginame tai, kas geriausia, ar nenutolome.

Ir tuo pačiu žvelgsime į ateitį, nes Vilniaus knygų mugė – ne tik įvertinta ir gerbiama, ji – jauna, dinamiška, žiūrinti į priekį, veikli, smalsi. Tai tarsi pilnas gyvybės nuotykis, įkvepiantis ne tik dvidešimtmečius, bet ir tuos, kurie prieš 20 metų buvo dvidešimtmečiai.

Taigi, 2019-aisiais vasario 21–24 dienomis kviečiame švęsti. Tegu nuotykis tęsiasi!

Kuo ypatinga VILNIAUS KNYGŲ MUGĖ?

Vaikų literatūros salė. Šioje salėje pristatomos Lietuvos ir užsienio leidėjų knygos, skirtos vaikams ir paaugliams. Jaunieji skaitytojai čia turi savo erdvę, kurioje gali nevaržomai žaisti ir skaityti, o jiems skirti renginiai vyksta specialiai įrengtoje „scenoje vaikams“.

Kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“. Unikalus renginys, gimęs Vilniaus knygų mugėje 2003 metais. Studijos sumanytoja – grafikė, knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė su savo komanda kasmet kviečia mugės lankytojus dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, skaitymuose, susitikimuose su knygų vaikams kūrėjais, iliustruotojais iš Lietuvos ir užsienio.

Forumas-LRT studija. Nuolatinis mugės partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – tiesiogiai iš Forumo-LRT studijos transliuoja radijo laidas, filmuoja interviu su rašytojais, menininkais, kuria reportažus. Taip pat kiekvienais metais čia susitinka Diskusijų klubo žaidėjai – tai rimtų temų, intelektualaus pokalbio erdvė, kurioje diskusijos persipina su naujų leidinių pristatymais, iškeliamos aktualiausios visuomeninės, kultūrinės problemos. Klube diskutuoja garsūs Lietuvos ir užsienio kultūros, meno, visuomenės ir mokslo žmonės.

Muzikos salė – 2015 metais duris atvėręs projektas išsyk tapo lankytojų mėgstama ir vertinama erdve. Čia skamba įvairiausios tematikos muzika: nuo hip hopo iki klasikinės, nuo roko iki folkloro, lankytojai bendrauja su žymiausiais šalies atlikėjais, kviečiami klausytis gyvo garso koncertų ir pokalbių salės scenose. Muzikos salės organizatorė – Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA.

Gražiausių metų knygų paroda. Vilniaus knygų mugėje kasmet lankytojams pristatomos Lietuvos leidyklų per praėjusius kalendorinius metus išleistos gražiausios metų knygos bei apdovanojami jų dailininkai, leidėjai ir poligrafijos specialistai.

Knygos kino salė. Mugės lankytojai turi galimybę pamatyti naujausias garsių romanų ekranizacijas, dokumentinius filmus apie rašytojus, poetus, menininkus.

Literatų svetainėje ilgaisiais penktadienio ir šeštadienio vakarais skaitomos eilės ir skamba muzika.

Bibliotekų erdvė. Lietuvos bibliotekininkų kuriama atvira ir kitokia biblioteka be sienų. Tai dar viena skaitymo, bendravimo ir renginių erdvė jaunimui.

Bukinistų pasažas. Kitokia mugės erdvė, įdomi tiems, kurie žavisi senomis knygomis ar klausosi vinilinių plokštelių.