Lietuvos Kultūros Institutas

Apie 2014 m. Vilniaus knygų mugę

Laiko patikrintos knygos

15-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė 2014 m. buvo skirta klasikinei literatūrai ir Kristijono Donelaičio 300-ioms gimimo metinėms.

Klasikinės knygos –  anot M. Proust‘o –  optikos instrumentas, be kurio negalėtume patys savęs matyti, negebėtume perskaityti to, kas mumyse yra.  Tai mūsų kultinės knygos apie mus pačius, tai knygos visiems gyvenimo atvejams, visiems istorijos momentams. Laisvė, meilė, žmogus, vertybės, išgyvenimai, orumas, garbė ir dar daug tiesų sugula į sakinius, kuriais prabyla ištisos kartos – puslapiais, pastraipomis ar atskirais žodžiais atmintinai cituodamos amžinas, laiko patikrintas knygas.

Kas yra klasikinė literatūra kiekvienam iš mūsų? Koks yra mūsų sąmonės lobynas? Homer‘as, Petrarka, Joyces‘as, Dante, Shakespeare‘as, Bulgakov‘as, Šatrijos Ragana, Tolstoy‘us, Goethe, Marcinkevičius, Faulkner‘is, Marquez‘as, Geda, Eco, Dumas, Dostojevsky‘is, Hugo, Proust‘as, Parulskis… ir žinoma Donelaitis – kiekvienas gali sudaryti savo kultinių knygų sąrašą.

Ar klasika yra laiko įvertintos knygos? Ar mes skaitome tas pačias knygas ir ką jos pasako apie mus?– apie tai kvietė diskutuoti 15-oji Vilniaus knygų mugė.

 

Vilniaus knygų mugė – pagrindinė leidėjų, autorių ir skaitytojų susitikimų ir bendravimo vieta, reikšmingas kultūros renginys Lietuvoje, didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse. Mugė svarbiausia – tai skaitytojas, autoriai, knygos ir kultūriniai renginiai.Mugės dalyviai – leidyklos, knygų prekybininkai, užsienio šalių kolektyviniai stendai, mokslo institutai, aukštųjų mokyklų leidybos centrai, visuomeninės organizacijos, kultūros centrai, žiniasklaidos priemonės, muziejai ir galerijos, kt. Pagrindinis Vilniaus knygų mugės bruožas – plati kultūrinė programa, kuri per keturias dienas pristato apie 400 įvairaus žanro renginių.

Vilniaus knygos mugės socialinė misija – skaitymo skatinimas.

Mugėje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų iš Lietuvos ir užsienio šalių, mugę per keturias dienas aplanko virš 60 tūkstančių lankytojų. Bendras Vilniaus knygų mugės plotas – virš 12 tūkstančių kv.m. Mugės metu vyksta knygų pristatymai, susitikimai su Lietuvos ir užsienio rašytojais, veikia meno parodos, kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“, diskusijų klubas, įrengiamos televizijos ir radijo studijos, vyksta filmų peržiūros Knygos kino salėje, poezijos skaitymai Literatų svetainėje, šurmuliuoja amžinai gyvas bukinistų pasažas, kuriame parduodamos senų ir retesnių leidimų knygos, audio įrašai.

Mugės organizatoriai:
Lietuvos parodų ir kongresų centras  „Litexpo“
Lietuvos leidėjų asociacija
Lietuvos kultūros institutas

Vilniaus knygų mugės globėja:
LR Prezidentė J.E. Dalia Grybauskaitė

Mugės kultūrinės programos rėmėja:
LR kultūros ministerija

Mugės partnerė:
Vilniaus miesto savivaldybė