Lietuvos Kultūros Institutas

LIETUVIŠKAS PASAKOJIMAS. KULTŪROS FESTIVALIS TEL AVIVE 2019

LIETUVIŠKAS PASAKOJIMAS. KULTŪROS FESTIVALIS TEL AVIVE 2019

Lithuanian Story

PROJEKTO PRISTATYMAS (čia galite atsisiųsti pristatymo skaidres)

2019 m. kovo 7-ąją niekad nemiegančiame, jaunatviškame ir atvirame Tel Avive prasidėjo didžiausias iki šiol šiuolaikinės Lietuvos kultūros pristatymas, kuris truko iki gegužės pabaigos. „Lietuviškas pasakojimas. Kultūros festivalis Tel Avive 2019“ (“Lithuanian Story. Culture Festival in Tel Aviv 2019”) supažindino Izraelio publiką su mūsų šalies menininkais – poezijos, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos, performanso, šokio ir kino kūrėjais.

„Lietuviškas pasakojimas“ Tel Avive prasidėjo nuo noro bendradarbiauti su svarbiomis Tel Avivo kultūros institucijomis – tokiomis kaip Tel Avivo meno muziejus, Suzanne Dellal šokio ir teatro centras, „Teder“ muzikos klubas ar tarptautinis Felicja Blumental muzikos festivalis – bei užmegzti tęstinumą turinčius ryšius tarp jų ir Lietuvos menininkų. Tikime, kad tai yra pirmas, bet tikrai ne paskutinis kartas, kuomet mūsų partneriai Izraelyje pristato kūrėjus iš Lietuvos. Mintis apjungti projektus po viena festivaline „kepure“ kilo siekiant geresnio renginių matomumo tokiame pramogų kupiname mieste kaip Tel Avivas. Jų įvairovė padėjo izraeliečiams atpažinti ir pažinti Lietuvą kaip kultūros ir šiuolaikinio meno šalį, tokią, kokios iki šiol, tikėtina, jie jos dar nebuvo atradę“, – teigė Lietuvos kultūros atašė Izraelyje Elena Keidošiūtė.

Pirmasis festivalio renginys skirtas iš Kauno kilusiai Izraelio nacionalinei poetei Leah‘ai Goldberg (1911-1970), vyko moderniosios hebrajų poezijos pradininku vadinamo Beit Bialiko memorialiniame muziejuje. Literatūros tyrėjai pristatė naujai išleistą L. Goldberg poezijos rinktinę, analizavo jos kūrybinius ryšius su gimtąja Lietuva ir Kaunu. Savo kūrybą ir Leah‘os Goldberg eilėraščių vertimus į lietuvių kalbą, reflektuodamos poetinės kilmės bendrystę, skaitė dvi taip pat iš Kauno kilusios poetės Indrė Valantinaitė ir Lina Buividavičiūtė bei Izraelio poetai.

Kovo 26-ąją „Lietuviškas pasakojimas“ tęsėsi muzikos kalba: tarptautiniame Felicjos Blumental muzikos festivalyje Lietuvos kompozitorių kūrinių programą atliko choras „Aidija“, fortepijono rečitalį surengė Andrius Žlabys. Muzikinę programą užbaigė Giedrės Šlekytės diriguojamo Izraelio kamerinio orkestro, „Aidijos“ ir solisto, akordeono virtuozo Martyno Levickio koncertas, kuriame skambėjo Broniaus Kutavičiaus, Ramintos Šerkšnytės bei Arvydo Malcio kūriniai, Wolfgango Amadeuso Mozarto ir Georgo Friedricho Handelio opusai.

Balandžio 16-ąją Tel Avivo meno muziejuje vyko performanso ir garso menininkės Linos Lapelytės kūrybos vakaras „Candy Shop and Other Dances“. Jo metu publika turėjo galimybę pamatyti net tris performansus – „Candy Shop – the Song“, „Pirouette“ ir „Ladies“–, kuriuos iškart po to aptarė jų autorė L. Lapelytė ir muziejaus vyriausioji šiuolaikinio meno kuratorė Ruti Direktor. Pokalbis palietė ne tik ką tik atliktus kūrinius, bet ir L. Lapelytės, Vaivos Grainytės ir Rugilės Barzdžiukaitės operą-performansą „Saulė ir jūra“ („Sun and Sea: Marina“) Lietuvos paviljone šių metų Venecijos bienalėje.

Gegužės 4 d. „Lietuviškas pasakojimas“ pasisuko link šiuolaikinės indie ir elektroninės muzikos scenos. Kultiniuose Tel Avivo klubuose „Teder“ ir „Alphabet“ vyksiančiuose „Vilna Connection“ renginiuose pasirodė DJ‘ai Manfredas, „12 inčų po žeme“ ir V. (Vidmantas Čepkauskas ), Lietuvos atlikėjų grupės „Maps“, „Shishi“ ir izraeliečiai „Red Axes“.

Gegužės 23, 24 ir 25 dienomis Suzanne Dellal šokio ir teatro centre vyko pirmasis Lietuvos šiuolaikinio šokio savaitgalis, kurį Institutas rengė bendradarbiaudamas su Lietuvos šokio informacijos centru.

Per tris dienas pasauline šokio Meka vadinamo centro salėse išrankiai publikai buvo parodyti keturi spektakliai. Lietuviško šokio pasakojimą pradėjo Šeiko šokio teatro spektaklis „Metų laikai“, kuriame keturi skirtingų kartų ir skirtingos stilistikos šokėjai kurė harmoningą dialogą su Antonio Vivaldi muzika, atliekama Klaipėdos violončelių kvarteto (chor. Agnija Šeiko). Choreografės Vilmos Pitrinaitės spektaklis „Somaholidays“ tiria šiuolaikinio eskapizmo pavidalus 120 dūžių per minutę ritmu, Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Sprendimas“ (chor. Birutė Letukaitė) taip pat pasitelkia gyvą muziką scenoje (kompozitorius Antanas Jasenka ir vokalistas Ilja Gun), skulptūriškus Nyderlandų menininkės Gudos Koster kostiumus ir kuria istoriją apie suvaržymą ir išsilaisvinimą. Lietuviško šokio pasakojimo finalas Tel Avive – Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ spektaklis „Žaidimas baigtas“ (spektaklio kūrėjai – Laurynas Žakevičius, Airida Gudaitė, Lauryna Liepaitė, Adas Gecevičius), kuriame su vaizduote ir sapnais žaidžia judesys, muzika ir vaizdas.

„Lietuvišką pasakojimą“ Tel Avive pabaigė kino dokumentika – bendradarbiaujant su Lietuvos kino centru, festivalio „Docaviv“ programoje buvo parodytas  režisierės Aistės Žegulytės filmas „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“. Speciali šio filmo apie taksidermiją kaip žmogaus požiūrio į gamtą metaforą peržiūra buvo surengta Steinharto gamtos istorijos muziejuje.

 

Festivalį organizavo Lietuvos kultūros institutas kartu su Lietuvos kultūros atašė Izraelyje Elena Keidošiūte, finansavo LR kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir LR ambasada Izraelyje.