Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Briuselyje vykusiame tarptautiniame poezijos festivalyje Lietuvai atstovavo Jurgita Jasponytė

Lietuvos kultūros institutas

„Transpoesie“ poezijos šventė vėl sužavėjo Briuselį unikaliu poezijos, gamtos ir architektūros deriniu ir tapo nepamirštamu Europos moterų poečių balsus išryškinusiu reginiu. Rugsėjo 26-30 d. festivalis įvairias Briuselio vietas pavertė gyva ir įkvepiančia aplinka, kuri uždegė vaizduotę ir poetėms ir renginių žiūrovams.

Šių metų tema „Take Back the Stage“ (liet. „Atsiimk sceną“) ne tik garsino hipnotizuojantį Briuselio Art Nouveau paveldą, bet ir atkreipė dėmesį į svarbius moterų poečių balsus Europos literatūroje. Programa „Transpoesie“ sukūrė nepamirštamus renginius, kuriuose dalyvavo poetės, savo eiles gimtąja kalba atlikusios įspūdingose miesto vietose ir net judančiame tramvajuje.

Viena iš „Transpoesie“ dalyvavusių poečių buvo Jurgita Jasponytė. Atrinktos dalyvių eilės originalo kalba bei išverstos į olandų ir prancūzų kalbas buvo eksponuojamos viešosiose Briuselio vietose. Tarp jų ir J. Jasponytės eilėraštis „Gyvenimas palei geležinkelį.”

1981 m. Zarasuose gimusios poetės rinkinys „Šaltupė“ laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos pirmosios knygos konkursą ir įtvirtino ją kaip kylančią literatūros pasaulio žvaigždę. 2015 m. ji buvo pagerbta Zigmo Gėlės premija už geriausią poetinį debiutą. Jasponytės kūryboje etninės kultūros simboliai susipynė su šiuolaikinės moters ir motinos išgyvenimais. Jos eilėraščiai buvo išversti į daugelį kalbų, tarp jų – anglų, vokiečių, latvių, rusų, kartvelų, ukrainiečių ir baltarusių. Naujausioje knygoje „Vartai Auštrieji“ įkvėpimo ji sėmėsi iš kultūrinės atminties ir šiuolaikinių patirčių, įsišaknijusių folklore. Joje pavaizduotas Vilnius kaip antroji tėvynė, suformavusi poetės tapatybę, pabrėžiant harmoningą praeities ir dabarties sąveiką.

Atrinktos dalyvių eilės originalo kalba bei išverstos į olandų ir prancūzų kalbas buvo eksponuojamos viešosiose Briuselio vietose. Tarp jų ir Jurgitos Jasponytės eilėraštis „Gyvenimas palei geležinkelį.”

Renginio partneriai: Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos nuolatinė atstovybė Europos Sąjungoje.