Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Mirgos Gražinytės-Tylos vadovaujamas Birmingemo miesto simfoninis orkestras – muzikos festivalyje Briuselyje

Lietuvos kultūros institutas
Mirgos Gražinytės-Tylos portretas

Mirga Gražinytė-Tyla. Frans Jansen nuotr.

Kovo 22 d. Briuselio Henry Le Boeuf salė, projektuota žymiojo belgų architekto Viktoro Hortos, prisipildė nuostabių klasikinės muzikos garsų – Birmingemo miesto simfoninis orkestras, vadovaujamas Mirgos Gražinytės-Tylos, koncertavo Klaros muzikos festivalyje. Talentinga lietuvių dirigentė vadovavo orkestrui ir atliko programą, kurioje skambėjo Roberto Schumanno Pirmoji simfonija ir Edvardo Elgaro Koncertas smuikui. Kūrinius atliko norvegų smuikininkė Vilde Frang.

Mirga Gražinytė-Tyla greitai tapo viena geidžiamiausių dirigenčių pasaulyje. Tarptautinę šlovę ji pelnė 2012 m., laimėjusi prestižinį Zalcburgo festivalio jaunųjų dirigentų apdovanojimą, ir nuo to laiko diriguoja orkestrams visame pasaulyje. 2016 m. ji buvo paskirta Birmingemo miesto simfoninio orkestro muzikos vadove. 2022-2023 m. M. Gražinytė-Tyla eina Birmingemo miesto simfoninio orkestro vyriausiosios kviestinės dirigentės pareigas. Šiam orkestrui yra vadovavę pasaulinio garso dirigentai, tarp jų Adrianas Boultas, Leslis Hewardas ir George’as Weldonas. Pačiam pirmajam orkestro simfoniniam koncertui dirigavo seras Edwardas Elgaras, kurio Koncertas smuikui buvo atliktas šiame Klaros muzikos festivalio koncerte.

Smuikininkė Vilde Frang Bjærke būdama dešimties metų debiutavo kaip solistė su Norvegijos radijo orkestru. 2012 m. buvo apdovanota „Credit Suisse” jaunųjų menininkų apdovanojimu. Taip pat bendradarbiavo su prestižiniais orkestrais – Berlyno filharmonijos, Londono simfoniniu ir Concertgebouw orkestrais.

Klaros festivalis švenčia muziką kaip stebuklingą ir trapią pusiausvyrą tarp kūrėjų ir žiūrovų. Drauge įžengę į auditoriją vienam vakarui dalyviai ir klausytojai sukuria laikiną muzikinę bendruomenę, dalijasi pakilimais ir nuosmukiais, didingomis muzikinėmis akimirkomis ir netikėtumais. Daugybė dažnai netikėtų sąveikų tarp dirigento ir orkestro, tarp muzikantų ir publikos sukuria socialinį ir muzikinį vyksmą, kurio neįmanoma atkartoti. Jo dalimi tampa visi tą vakarą dalyvaujantys – tiek scenoje, tiek salėje, tiek užkulisiuose.