Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Stokholmo ir Umeo miestuose Indrės Valantinaitės poezija skambėjo švediškai

Lietuvos kultūros institutas

Praėjusį savaitgalį, kovo 16–19 d., Švedijos šiaurėje, Umeo (Umeå) mieste vyko svarbiausias šalies tarptautinis literatūros festivalis LITTFEST, kuriame dalyvavo ir poetė Indrė Valantinaitė.

Šiame festivalyje I. Valantinaitė dalyvavo diskusijoje, kur su autorėmis Salcia Hałas iš Lenkijos ir Ioana Nicolaie iš Rumunijos dalijosi mintimis su festivalio dalyviais apie naujosios Europos perspektyvas. Taip pat skambėjo Indrės Valantinaitės eilės – lietuviškai ir švediškai (vertė Liana Ruokytė-Jonsson ir Mikael‘is Nydahl‘as).

Karas Ukrainoje ir pandemija pakeitė Europą. Politiniai, socialiniai ir ekonominiai santykiai įgavo kitokį pobūdį, ne visada lengva atskirti valstybines, bažnytines ir senąsias religines tradicijas. Apie šį naują pasaulinį kraštovaizdį savo tekstuose rašo Indrė Valantinaitė, Salcia Hałas ir Ioana Nicolaie. Savo išgyvenimų įkvėptos rašytojos savo kūryboje vaizduoja moteriškumą, motinystę ir santykį su sakralumu. Su šiomis autorėmis ir jų kūryba švedų auditorija pažindinosi diskusijoje, kurią moderavo kultūros žurnalistė, švedų rašytoja Annina Rabe, o renginį vedė samių rašytojas Johan‘as Sandverg‘as E.M. Msguinne.

LITTFEST yra didžiausias ir svarbiausias Švedijos tarptautinis literatūros festivalis, kuriame per tris intensyvias dienas apsilanko apie 20 000 lankytojų ir įvyksta daugiau nei 150 seminarų ir kitų renginių. Programa apima viską, nuo tarptautinio lygmens žvaigždžių iki vietinių literatūros pasaulio brangakmenių; gausu unikalių pokalbių, susitikimų su rašytojais ir specialiai festivaliui sukurtų muzikinių poezijos spektaklių ir originalių tarpdisciplininio meno projektų. Festivalis LITTFEST didžiausią dėmesį skiria autoriams, nedidelėms leidykloms, kultūros leidiniams ir aktualiausioms temoms tiek Šiaurės šalių, tiek pasaulio kontekste. Šio festivalio, turinčio aukšto lygio menines ambicijas, programa formuojama pagal pasirinktas pagrindines temas.

„Dalyvavimas tarptautiniame literatūros festivalyje „Littfest“ Umeo mieste – dar viena ypatinga šio intensyvaus savaitgalio patirtis. Pačia geriausia prasme nustebino pilna klausytojų salė ir jų atidumas, noras sužinoti, kaip jaučiasi mūsų tauta ir jos menininkai vykstančio karo akivaizdoje, ir ar tai daro įtaką mūsų šalies menininkų kūrybai. Be to, šis festivalis pritraukia daugybę kitų šalių literatūros festivalių organizatorių, rašytojų ir literatūros agentų bei leidėjų. Tikiuosi, kad šios pažintys pravers ir vystant įvairius tarptautinius projektus Lietuvos rašytojų sąjungoje“, – džiaugėsi Indrė Valantinaitė, Lietuvos rašytojų sąjungos tarptautinių programų koordinatorė.

Šis literatūros festivalis prasidėjo 2007 m. kaip nedidelis literatūros entuziastų renginys, kaip kovos su knygų pramonės komercializavimu judėjimas, o vėliau išaugo į svarbiausią ir didžiausią literatūros festivalį Švedijoje, kuris vyksta kasmet tuo pačiu metu ir trunka visada 4 dienas. Pagrindinė LITTFEST renginių programa vyksta daugiafunkciniame kultūros centre „Umeå Folkets Hus“ su 4 pagrindinėmis salėmis, iš kurių viena talpina daugiau nei 1000 žiūrovų auditoriją. Visi festivalio renginiai vyksta sausakimšose salėse ir auditorijose, o bilietai į festivalį iššluojami dar jam neprasidėjus.

Diskusijų programa ir kiti renginiai yra filmuojami ir tiesiogiai transliuojami nuotoliniamsfestivalio dalyviams per skaitmeninę platformą „LittFest TV“, o festivaliui pasibaigus dar dvi savaites galima mėgautis įrašais renginių, kurių nespėta aplankyti ar pamatyti festivalio metu.

Prieš išvykdama į Umeo mieste vykstantį literatūros festivalį, I. Valantinaitė dalyvavo Stokholme įvykusiame poezijos ir muzikos renginyje, kuriame skambėjo trijų šalių – Lietuvos, Lenkijos ir Rumunijos – rašytojų kūryba originaliomis ir švedų kalbomis, vyko diskusijos, kurias moderavo švedų rašytojas, literatūros kritikas, leidėjas Jonas Ellerström‘as, o vakarą papuošė savo unikaliu muzikavimu vienas žymiausių Šiaurės šalyse smuikininkų Christian‘as Svarfvar‘as. Renginys Stokholme yra tęstinio literatūros sklaidos Švedijoje projekto „Room of World Poetry“ dalis; projektą 2022 m. inicijavo Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje ir Lenkijos beiRumunijos kultūros institutai Švedijoje. Šio projekto kaip ilgalaikės platformos tikslas yra populiarinti užsienio šalių autorių kūrybą Švedijoje ir skatinti poezijos vertimus į švedų kalbą. Projekto poezijos ir muzikos renginiai iš karto tapo gausią auditoriją sutraukiančiais įvykiais. Praėjusiais metais Stokholme šio projekto pirmajame poezijos-musikos renginyje skambėjo švediškai ir rašytojos Vaivos Grainytės eilės.

„Rumunijos kultūros instituto, įsikūrusio šalia Švedijos karaliaus rūmų, konferencijų salėjevykusiame renginyje buvo ypač džiugu pabendrauti su švedų auditorija, besidominčia užsienio šalių literatūra. Taip pat buvo smalsu išgirsti, kaip mano eilės skamba švedų kalba ir kaip tokią skirtingą įvairių šalių rašytojų kūrybą sujungė žymaus švedų smuikininko Christian‘o Svarfvar‘o virtuoziškai atliekami kūriniai – nuo J. S. Bacho iki neseniai amžinybėn iškeliavusio ukrainiečių kompozitoriaus M. Skoryk‘o. Be to, smagu, kad kaip ir visad, kitataučių klausytojų dėmesį patraukė lietuvių kalbos melodingumas“, – įspūdžiais po renginio Stokholme dalijosi poetė Indrė Valantinaitė.

I. Valantinaitės dalyvavimą tarptautiniame festivalyje LITTFEST ir projekte „Room of World Poetry“ inicijavo ir įgyvendino LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson, bendradarbiaudama su festivaliu LITTFEST ir Lenkijos bei Rumunijos kultūros institutais. Projektus parėmė Lietuvos kultūros institutas.