Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Projekto JONAS MEKAS 100! naujienos, Susijusios naujienos

Jono Meko kūryba pristatoma Danijos Karalystėje

Lietuvos kultūros institutas
Grupė žmonių

Renginys

Rugsėjo 1–4 dienomis Kopenhagoje, Danijos kino institute, nacionalinėje filmotekoje buvo atidaryta mėnesio trukmės renginių programa SMÅ GLIMT AV PARADIS („Maži žvilgsniai iš rojaus” liet. k.), skirta Jono Meko 100-mečiui paminėti.

Programoje – 11 filmų pristatymai, Arūno Kulikausko fotografijų paroda, diskusijos, interviu, pokalbiai, kuriuose dalyvauja kūrėjo sūnus Sebastianas Mekas, fotografas Arūnas Kulikauskas, Danijos rašytojas, kino kūrėjas, Amerikos avangardo meno ekspertas, Jono Meko 100-mečiui paminėti skirtos renginių programos kuratorius Larsas Movinas bei LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Lianai Ruokytei-Jonsson.

Renginių programoje, kuri vyks iki rugsėjo 29 d., pristatomi šie filmai: „Jonas Mekas Anthology“, „Reminiscences of a Journey to Lithuania“, „Walden“, „The Brig“, „The Sixties Quartet“, „Lost, Lost, Lost“, „As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty“, „The Misfits“ ir kiti. Rugsėjo 6 d. Jono Meko 100-metis buvo paminėtas ir Danijos mieste Orhuse (Aarthus), kur kino teatre „Øst for Paradis“ buvo pristatytas Jono Meko filmas „Reminiscences of a Journey to Lithuania“.

Grupė žmonių

„Jonas Mekas, be abejonės, yra vienas iš svarbiausių 20-ojo amžiaus kino režisierių, mes didžiuojamės gavę progą surengti pirmąją Danijoje jo filmų retrospektyvą. Žiūrovai J. Meko filmus labai šiltai priima, ypač ilguosius – vaizdo dienoraščius, kurie mus apstulbino. „Jie puikūs savo vaizdais, melancholiški, kupini širdies šilumos ir poetiški“, – taip atsiliepė vienas iš programos svečių, mačiusių visus J. Meko filmus. Mes nebūtume galėję pristatyti tokios plačios retrospektyvos (11 filmų) be Lietuvos kultūros instituto ir ypač be kultūros atašė Lianos Ruokytės-Jonsson pagalbos. Tai buvo tobula ir unikali bendradarbiavimo patirtis“, – sakė Danijos nacionalinės filmotekos programų direktorius Jesperas Andersenas.

Pristatant Danijoje Jono Meko kūrybinį palikimą, savaitraštyje WEEKENDAVISEN pasirodė plati publikacija „Amžina svajonė apie Semeniškius“ (2022-08-02 Larso Movino straipsnis „En evig drøm om Semeniškiai“), apžvelgianti Jono Meko kūrybinį palikimą ir jo reikšmę pasaulio kultūroje.

Renginys

„Nuo tos akimirkos, kai Jonas Mekas įkėlė koją į Amerikos žemę 1949 m. spalį ir paėmė į rankas 16 mm filmavimo kamerą, jis pradėjo kurti istoriją. Niekada nenutraukęs tvirto ryšio su savo lietuviškomis šaknimis, jis visada ėjo į priekį, septynis dešimtmečius nuolat vystydamas, šlifuodamas unikalų filmų kūrimo stilių ir pasiekęs šioje srityje tobulumo – kamerą jis naudojo tarsi plunksną rašant. Šalia to, jis paskyrė neįtikėtinai daug energijos ir pateikė gausybę įžvalgų prisidėdamas prie judėjimo, siekusio kurti personalinį, nekomercinį kiną. Šis judėjimas išgarsėjo pavadinimu „Naujasis Amerikos kinas“. Ir tai dar ne viskas, – J. Mekas taip pat buvo aktyvus organizatorius ir varomoji jėga tokiose institucijose kaip „Film-Makers’ Cooperative”, „Film-Makers’ Cinematheque” ir „Anthology Film Archives”. Mano manymu, J. Mekas neabejotinai buvo vienas iš svarbiausių 20-ojo amžiaus kino menininkų ir organizatorių, visada keldavęs kinui aukščiausius meninius ir poetinius kriterijus. Mums buvo didelė garbė ir malonumas dalyvauti čia, Danijoje, pristatant jo gyvenimo darbus“, – mintimis dalijosi Danijos rašytojas, kino kūrėjas, Jono Meko 100-mečiui paminėti skirtos renginių programos kuratorius Larsas Movinas.

Jono Meko filmų projektą inicijavo, koordinavo ir pristatė Danijos kino instituto nacionalinėje filmotekoje Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson, bendradarbiaudama su Danijos kino institutu, nacionalinės filmotekos programų direktoriumi Jesperu Andersenu bei Jono Meko 100-mečiui paminėti skirtos programos kuratoriumi Larsu Movinu ir Jono Meko kūrybos žinovu Pipu Chodorovu. Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros institutas.

Daugiau informacijos apie Jono Meko 100-mečiui paminėti Danijoje skirtą programą: https://www.dfi.dk/cinemateket/biograf/filmserier/serie/jonas-mekas-sma-glimt-af-paradis

Daugiau nei 50 įvairių renginių apimančią tarptautinę Jono Meko 100-mečio programą organizuoja ir koordinuoja Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kultūros atašė ir Jono Meko fondas (Estate of Jonas Mekas). Kino peržiūros, parodos, vaizdoinstaliacijos, koncertai, poezijos skaitymai, diskusijų ir teminių rezidencijų programos, kūrybinės poezijos vertimų dirbtuvės, leidybiniai sumanymai ir kitos iniciatyvos vyksta solidžiose, gerai žinomose kultūros institucijose keliolikoje pasaulio šalių. Programą iš dalies finansuoja LR kultūros ministerija. „Jonas Mekas 100!“ programa pristatoma tinklalapyje www.jonasmekas100.com