Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos

Vilniuje atidaroma Ukrainos menininkų paroda „Erdvės“

Lietuvos kultūros institutas
Plakatas

Liepos 7 dieną, 18 val. Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilniuje) atidaroma Ukrainos menininkų Mykolos Malyško, Ihorio Janovyčiaus, Dmytro Moldovanovo, Pavlo Makovo, Andrijaus Sahajdakovskyj kūrinių paroda „Erdvės“. Paroda veiks iki rugpjūčio 6 dienos.

„Šiandien mes esame aukos. Bet nenorime jomis būti. Šiandien vyksta karas. Bet mes jo nenorėjome. Apie Ukrainą šiandien kalba visas pasaulis. Mes norėjome būti išgirsti, bet ne dėl šių priežasčių. Visos tautos kalba žmonių ir kultūros kalba. Norėjome, kad Ukraina būtų žinoma kaip kultūros ir grožio kupina šalis. Paroda „Erdvės“ pasakoja mūsų istoriją vizualaus meno pavidalu. Kai Lietuvos dailininkų sąjungos ir galerijos „Arka“ kvietimu pradėjome rengti parodą, nusprendžiau neskirstyti menininkų, o vietoje to paskatinti skirtingų autorių kūrinių sintezę juos apjungiant erdvėje, – pasakoja parodos kuratorius Pavlas Gudimovas.

„Parodoje pristatomi menininkai iš skirtingų geografinių vietovių ir dirbantys skirtingomis medijomis, reprezentuojantys mus kaip skirtingus, bet kartu ir vienalyčius. Karo metu viskas keičia savo kontekstą. Pavyzdžiui, medines skulptūras iš Mykola Malyško serijos „Dešimt figūrų“, kurios griūva ir skyla į smulkius gabalėlius, žiūrovai dabar suvokia giliau nei prieš karą. Arba XXI a. pr. Pavlo Makovo grafinius laiškus, kuriuose sovietų alavinis kareivėlis puola Pentagoną, bei „Nuovargio fontaną“, šiemet atstovaujantį Ukrainą nacionaliniame Venecijos bienalės paviljone. Naivūs Dmytro Moldovanovo paveikslai, kuriuose vaizduojami žmonės ir gyvūnai, atsidūrę ties konflikto, puolimo, pasiaukojimo riba. Ir dar rudasis lokys, tradiciškai siejamas su Rusija. Ihorio Janovičiaus projekto „Forma“ abstraktaus meno raiška artima aplinkinių įvykių brutalumui. Andrijus Sahaidakovskis, kankinamas ir žudomas ant kruvinų kilimų, mus kviečia asmeninei refleksijai. „Am rande der Welt“ – žemės arba pasaulio pabaiga su pažįstamu dūmų virš horizonto vaizdu… Kaip šie kūriniai atsirado dar prieš karą? Iš kur tokie sutapimai ir pranašystės? Ar mes visa tai išgalvojome? O gal mes tai pajautėme? O gal tiesiog ieškome jų ten, kur galime rasti? „Erdvės“ – tai paroda apie kūrybiškumo begalybę, apie dvasios stiprybę, apie stiprų meno balsą tuo metu, kai jis turėtų skambėti garsiai. Mėgaukitės! Šlovė Ukrainai!,“ – į parodą kviečia P. Gudimovas.

Tigras

Dmytro Moldovanovo kūrinys. Parodos organizatorių nuotrauka.

Kuratorius – Pavlo Gudimovas.

Dalyviai: Mykola Malyško, Ihor Janovyč, Dmytro Moldovanov, Pavlo Makov, Andrij Sahajdakovskij

Organizatoriai: Lietuvos dailininkų sąjunga, galerija „Arka“ ir YA galerija.

Partneriai:  LR ambasada Ukrainoje ir Lietuvos kultūros institutas.

Projekto koordinatorės: Eglė Ganda Bogdanienė ir Evelina Januškaitė.

Parodos vadyba: Yurij Horpynych, Anna Hodun ir Monika Valatkaitė.

Tekstai: Pavlo Gudimov ir Natalia Tulina-Marunyak.

Techninė komanda: Artūras Meškauskas ir Dainius Petkevičius.

Dizainas ir post-produkcija: Lukas Stanionis ir Andrius Grigalaitis.