Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Giuseppe Bertolucci premija: apdovanojimu įvertintos jaunosios kartos Lietuvos teatro ir kino kūrėjos

Lietuvos kultūros institutas
Kamilė Gudmonaitė

Kamilė Gudmonaitė. Nuotr. Inke Johannsen

Aistė Diržiūtė

Aistė Diržiūtė. Nuotr. Juan Naharro Gimenez

Šią savaitę Romoje vykstančioje IX-ojoje vieno novatoriškiausių ir įvairiapusiškiausių italų kino ir teatro režisierių Giuseppe Bertolucci vardo premijos įteikimo ceremonijoje bus apdovanotos geriausios jaunosios kartos Europos aktorė ir režisierė. Šiemet apdovanojimai bus įteikti Lietuvos menininkėms – režisierei Kamilei Gudmonaitei ir aktorei Aistei Diržiūtei.

Birželio 15 d. 19 val. Romoje, „Teatro Argentina“, teikiant premijas, bus pagerbtas ir pats Giuseppe Bertolucci. Vakaro metu bus pristatomas leidinys „Saldus gyvenimo triukšmas“ bei rodomas kūrėjo trumpametražinis filmas „Tino ir Tano“.

Giuseppe Bertolucci vertinamas už nepertraukiamą kūrybinį darbą, poetinį žvilgsnį į pasaulį, intelektualinius įsipareigojimus ir griežtumą. Menininkas savo darbuose eksperimentavo su įvairiomis formomis, raiškos būdais, vardan stilistinio ir teminio originalumo, pasitelkdavo savus ir kitų autorių tekstus.

„Man šis apdovanojimas yra absoliučiai netikėtas, tačiau labai svarbus. Smagu žinoti, kad Italijoje žino mūsų kūrybą – lietuvių moterų kūrybą, ir dar, kad premija skiriama Bertollucci – kino ir teatro genijų šeimos vardu! Italų teatras turi gilias ir ilgas tradiciją, tad staiga atsirasti „Teatro Argentina“ scenoje ir atsiimti apdovanojimą už kūrybą – be galo džiugu, netikėta, nerealu. Tai, be abejo, skatina toliau kurti ir nesustoti – vadinasi, viskas gerai: ką darai, ką jauti – o tai jaunam žmogui suvokti – ne taip jau lengva“, – sako ne kartą Italijos publikai savo spektaklį „Trans Trans Trance“ pristačiusi režisierė Kamilė Gudmonaitė.

Aktorė Aistė Diržiūtė taip pat džiaugiasi netikėtu įvertinimu.

„Būti įvertintai apdovanojimu Italijoje, šalyje, kuri yra teatro ir kino lopšys Europoje, kurią tėvyne vadino Eleonora Duse, Giulietta Masina, Sophia Loren, jau savaime yra laimėjimas. O būti įvertintai Giuseppe Bertolucci apdovanojimu, yra didelė garbė ir atsakomybė. Atsakomybė pasakoti moterų istorijas, nešti lygybės, laisvės, pagarbos vėliavas ir atstovėti šias vertybes ne tik susiklosčius aplinkybėms, bet kiekvieną dieną“, – prieš apdovanojimų ceremoniją sakė aktorė.

Kultūros atašė Italijoje Laura Gabrielaitytė-Kazulėnienė džiaugėsi, kad šiais metais teatro ir kino kontekste pamatyta bei įvertinta yra Lietuva. Dažniausiai Giuseppe Bertolucci premija teikiama Italijai jau gerai pažįstamų šalių, tokių kaip Prancūzija ar Vokietija kūrėjoms. Šiais metais komisija atkreipė dėmesį į Lietuvą, kurios menininkės vis labiau matomos europiniame kontekste. Svarbu, kad ši premija skiriama išskirtinai jaunoms kūrėjoms moterims. Apdovanojimu siekiama atkreipti dėmesį į jų kūrybą ir taip jas paskatinti tolimesniems darbams bei eksperimentams.

Vakaro vedėja gera Bertolucci draugė, pirmoji nacionalinės Virginia Reiter premijos, skirtos jaunoms aktorėms, meno vadovė, rašytoja Lidia Ravera. Kartu su L. Ravera apdovanojimus nugalėtojoms įteiks ir kelios Virginia Reiter premijos laureatės bei apdovanojimų globėjas Fabrizio Gifuni.