Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos

ES literatūros premija skirta Sakartvelo rašytojui Iva Pezuashvili

Lietuvos kultūros institutas
Iva Pezuashvili

Penktadienį (balandžio 22 d.) Paryžiaus knygų mugėje (prieš interviu su Ukrainos rašytoju Andrejumi Kurkovu) paskelbtas Europos Sąjungos literatūros premijos laureatas – Sakartvelo rašytojas Iva Pezuashvili (ივა ფეზუაშვილი) už knygą „Šiukšlių latakas“ (ბუნკერი; A Garbage Chute).

Tarptautinė žiuri specialiuosius paminėjimus taip pat skyrė Belgijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Airijos, Ispanijos ir Ukrainos autoriams.

Lietuva šiemet nominavo rašytoją ir istoriką Tomą Vaisetą už idėjų romaną „Ch.“. Kūrinį 2022 m. prizui, pasikeitus apdovanojimo skyrimo tvarkai, nominavo Lietuvos kultūros institutas.

Į šių metų apdovanojimą pretendavo Austrijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Belgijos, Sakartvelo, Graikijos, Airijos, Italijos, Šiaurės Makedonijos, Norvegijos, Rumunijos, Slovakijos, Ispanijos, Ukrainos rašytojų kūriniai.

Nuo 2009-ųjų teikiamo apdovanojimo tikslas – suteikti tarptautinį matomumą pradedantiems kūrybinę karjerą autoriams. Šiemet buvo atnaujinta apdovanojimo koncepcija ir atrankos procedūra. Aukšto meninio lygio ir potencialą vertimams turinčius kūrinius 2022-2024 m. laikotarpiui nominavo nacionalinės su literatūros sklaida ir vertimų skatinimo programomis dirbančios institucijos. Antrąjį atrankos etapą vykdė septynių narių iš skirtingų Europos šalių (nedalyvaujančių šio ciklo atrankoje) žiuri, kuri skaitė į anglų ir prancūzų kalbas išverstas knygų ištraukas ir atrinko pagrindinio apdovanojimo nugalėtoją bei iki penkių laureatų specialiesiems apdovanojimams. Apdovanojimą pelnę autoriai gaus finansinį prizą, pusę kurio sudarys jų kūrinių vertimų finansavimas.

Anksčiau nacionalinės šalių komisijos deleguodavo po vieną iš 13 arba 14 tų metų prizo laureatų.

ES literatūros premiją Europos Komisijos pavedimu organizuoja Europos leidėjų federacija (Federation of European Publishers) ir Europos bei tarptautinė knygų prekybininkų federacija (European and International Booksellers Federation). Į prizą kasmet gali pretenduoti vis kitas trečdalis iš 41 ES programoje „Kūrybiška Europa“ dalyvaujančių šalių.

Lietuvos kultūros instituto suformuotą literatūros ekspertų komisiją sudarė žurnalistas Audrius Ožalas, literatūrologės Jūratė Čerškutė ir Neringa Butnoriūtė, literatūrologė ir rašytoja Virginija Cibarauskė ir poetas, vertėjas Marius Burokas. Pasak komisijos narių, T. Vaisetos idėjų romanas „Ch.“ (siūloma tarti „cha“) puikiai atitinka ES literatūros prizo kriterijus, nes tai – meistriškos literatūros kūrinys, ištikimas aukštojo modernizmo tradicijai, tačiau kartu originaliai pademonstravęs jaunosios kartos prozininko kūrybai būdingus ypatumus: apmąsto Vakarų civilizacijos iššūkius, sukūrė universalų pasakojimo pasaulį ir parodė išskirtinį dėmesį literatūros kalbai.

ES literatūros premiją anksčiau yra pelniusios keturios Lietuvos rašytojos: Laura Sintija Černiauskaitė (2009 m.), Giedra Radvilavičiūtė (2012 m.), Undinė Radzevičiūtė (2015 m.) ir Daina Opolskaitė (2019 m.). Apdovanojimas paskatino jų kūrybos vertimus į Europos Sąjungos šalių kalbas.

Lietuvos kultūros institutas yra Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigta biudžetinė įstaiga, savo veikla nuosekliai stiprinanti Lietuvos kultūros vaidmenį pasaulyje. Institutas tikslingai užsienyje pristato Lietuvos kultūrą ir profesionalųjį meną, didina kultūros ir meno kūrėjų, šių sričių specialistų ir organizacijų galimybes tarptautinėje erdvėje.