Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos

Romoje atidaryta iš Kauno kilusios Antoniettos Raphaël personalinė paroda

Lietuvos kultūros institutas
parodos atidarymas

Antoniettos Raphael parodos atidarymas. Simos Šilingytės nuotrauka

Lapkričio 17 dieną Romoje pristatyta litvakų kilmės menininkės Antoniettos Raphaël personalinė paroda. „Attraverso lo specchio“ (liet. – kiaurai veidrodį) – tapybos ir skulptūros darbai bei šeimos archyvo dokumentai, nuo šiol eksponuojami viename lankomiausių Italijos sostinės muziejų – Nacionalinėje modernaus ir šiuolaikinio meno galerijoje. Paroda įgyvendinta bendradarbiaujant galerijai, Lietuvos kultūros institutui, kultūros atašė ir Lietuvos Respublikos ambasadai Italijoje. Pažvelgti kiaurai veidrotį į A. Raphaël kūrybą meno gerbėjai galės iki pat 2022 m. sausio 30 dienos.

parodos atidarymas

Antoniettos Raphael parodos atidarymas. Simos Šilingytės nuotrauka.

Trečiadienio vakarą į parodos atidarymą susirinko minios meno ir kultūros mylėtojų, įvadinį žodį tarė menininkės anūkė Ariel Mafai, kuratorės Alessandra Troncone ir Giorgia Calò svečiams pristatė Antoniettos Raphaël kūrybą. Šių metų rugsėjį Romoje viešėjusi Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė lankėsi Nacionalinėje modernaus ir šiuolaikinio meno galerijoje, kur susitiko su galerijos vadove Cristiana Collu ir būsimos parodos kuratorėmis. Ministrė Pirmininkė yra šios parodos globėja.

Parodos atidarymas

Antoniettos Raphael parodos atidarymas. Simos Šilingytės nuotrauka.

Antoniettos Raphaël (1895 m. Kaunas – 1975 m. Roma) tapybos ir skulptūros kūriniai eksponuojami ir archyvuojami Italijos muziejuose ir privačiose kolekcijose. Nors menininkė Kaune gyveno labai trumpai – po tėvo mirties su motina paliko šalį – ji save visada pristatydavo kaip lietuvę. Būtent šis – lietuviškos tapatybės – aspektas atsispindi parodos naratyve, dokumentuose akcentuojant menininkės gimtąjį Kauną. Parodos kataloge taip pat išspausdintas menotyrininkės Giedrės Jankevičiūtės tekstas, apžvelgiantis Antoniettos Raphaël santykį su Lietuva bei to laikmečio lietuvių išeivių moterų kūrybą.

Parodos atidarymas

Antoniettos Raphael parodos atidarymas. Simos Šilingytės nuotrauka.

Paroda pristato pagrindinės Scuola romana atstovės Antoniettos Raphaël figūrą, publikai suteikdama galimybę tyrinėti menininkės paveikslus, skulptūras, dokumentus, šeimos nuotraukas, laiškus ir dienoraščių fragmentus. Ekspozicijoje taip pat galima išvysti menininkės vyro tapytojo Mario Mafai darbus ir specialiai šiai progai sukurtą originalią vaizdinę dokumentiką. Pasak parodos kuratorės Alssandros Troncone, „Attraverso lo specchio“ paroda atskleidžia Antoniettos Raphaël gebėjimą meninę praktiką paversti įrankiu tyrinėti savo vidinį pasaulį ir kviečia pasinerti į sapnų ir vaizduotės erdvę, kurios centre – moters figūra.

Parodos atidarymas

Antoniettos Raphael parodos atidarymas. Simos Šilingytės nuotrauka.

Kita parodos kuratorė Giorgia Calo atkreipia dėmesį, kad veidrodis, simbolizuoja skilimą į dvi dalis, slenkstį, kurį reikia peržengti, tai tampa parodos leitmotyvu, padedančiu tyrinėti pagrindinius menininkės kūrybos akcentus – autoportretiškumą, lietuvišką kilmę, moteriškumą, motinystę, žydiškumą. Parodoje kalbama apie menininkės gyvenimo ir kūrybos „veidrodiškumą“: Lietuva ir Italija – atskaitos šalys, tapyba ir skulptūra – saviraiškos kalbos, sapnai ir tikėjimas – įkvėpimo šaltiniai, motinystė ir moteriškumas – nuolat grįžtančios temos. Anot Lietuvos kultūros atašė Italijoje Lauros Gabrielaitytės-Kazulėnienės, nepriklausomos moters kūrėjos Antoniettos Raphaël darbai puikiai įsilieja į feministinį galerijos naratyvą ir neabejotinai praturtina moterų vaidmens mene temą, dažnai patenkančią į galerijos dėmesio lauką.

laikraštis

Antoniettos Raphael parodos atidarymas. Simos Šilingytės nuotrauka.

Viena parodos kuratorių – Alssandra Trontone – dalyvavo Instituto vykdomoje Vizitų programoje ir lankėsi Lietuvoje.

Žmonės laukia eilėje, kad patektų į parodą

Antoniettos Raphael parodos atidarymas. Simos Šilingytės nuotrauka.