Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Filmas „Izaokas“ rodytas švedų publikai seniausiame Stokholmo kino teatre

Lietuvos kultūros institutas
Filmo premjeros dalyviai

Stokholmo kino teatre „Zita Folkets Bio“ rugsėjo 2 dieną filmas „Izaokas“ (rež. Jurgis Matulevičius) buvo parodytas švedų publikai ir taip pradėjo ilgalaikio bendradarbiavimo projektą „New Lithuanian Film Wave“.

Šį Lietuvos kino rodymo Švedijos sostinėje projektą „New Lithuanian Film Wave” su kino teatru „Zita Folkets Bio” inicijavo Lietuvos Kultūros ataše Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson.

„Idėja švedų auditorijai pristatyti lietuvišką kiną man kilo, kai pastebėjau, jog tik vienas lietuviškas filmas buvo pasiekęs švedų publiką per tarptautinius festivalius, kino teatrų ekranus ir nacionalinį Švedijos transliuotoją. O gerų filmų Lietuvoje kasmet uždera nemažai. Tad nutariau ieškoti alternatyvių galimybių pristatyti sėkmingiausius lietuviško autorinio kino darbus Švedijoje. Viena iš tokių iniciatyvų ir yra ilgalaikio bendradarbiavimo su minėtu kino teatru Stokholme programa „New Lithuanian Film Wave”, – sako L.Ruokytė-Jonsson.

Filmas „Izaokas” buvo rodomas dviejuose seansuose ir jie abu buvo pilni žiūrovų – ne tik Stokholme gyvenančių lietuvių, bet ir švedų, besidominčių autoriniu kinu, taip pat specialiai projektui „New Lithuanian Film Wave” pristatyti pakviesti švedų aktoriai, režisieriai, politikai, Europos žydų studijų instituto Švedijoje PAIDEIA atstovai ir kt.

Kultūros atašė džiaugėsi, kad seanse dalyvavę filmo režisierius Jurgis Matulevičius bei prodiuseris Stasys Baltakis po seanso buvo ilgai klausinėjami ir vyko aktyvi diskusija apie filmą „Izaokas“ ir jo atskleidžiamas temas.

„Režisierius Jurgis Matulevičius mums pateikia istoriją, kuri panaši į pabertas veidrodžio šukes, o žiūrovams patikimas darbas tas šukes sudėti į bendrą vaizdą. Aktoriai tobulai sukūrė personažus ir nukelia mus kažkur toliau vaidybos – į skausmingos tiesos horizontus“, – apie filmą „Izaokas“ atsiliepia seanse dalyvavusi švedų teatro aktorė Cecilia Nilsson.

„Puikiai sukurtas nors ir debiutinis Jurgio Matulevičiaus vaidybinis filmas „Izaokas” nuo pirmos scenos prikausto jus prie savo besiblaškančio ir klejojančio kameros vieno ilgo kadro pasaulio šaltos juodos (noir) estetikos stiliuje ir nebepaleidžia iki pat filmo pabaigos, pagauna ir įtraukia žiūrovą į personažų stiprių išgyvenimų audras ir traumas, įsišaknijusių sudėtingame Lietuvos pokario kontekste“, – sako pokalbio moderatorė, kino ekspertė Susana Santa-Marta.

„Nepaprastai džiaugiamės sėkmingu startu ir tikimės ilgo ir vaisingo bendradarbiavimo su Lietuva. Labai šiltai švedų publika priėmė mūsų bendro projekto pirmąjį filmą „Izaokas” ir tai parodė didelį švedų auditorijos susidomėjimą naujo lietuviško kino banga, naujų perspektyvų ir naujų pasakojimų troškimą”, – dalijasi įspūdžiais po filmo pristatymų kino teatro „Zita Folkets Bio” direktorius Mathias Rost.

Kino teatras „Zita Folkets Bio“ yra vienas seniausių Švedijos kino teatrų, Stokholmo centre įsikūręs 1913-aisiais metais, iki šiol išsaugojęs daug autentiškumo. Tai taip pat yra išskirtinai autorinio kino gerbėjų mėgstamas kino teatras, todėl ir lietuviško kino programai „New Lithuanian Film Wave“ pasirinktas būtent šis kino teatras.

Filmo „Izaokas” pristatymus organizavo LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje kartu su LR ambasada Stokholme, bendradarbiaujant su kino teatru „Zita Folkets Bio”, o pristatymus Stokholme parėmė Lietuvos kino centras ir Lietuvos kultūros institutas.

Filmas „Izaokas“ šiuo metu rodomas Lietuvos kino teatruose ir netrukus bus pradėtas rodyti namų kino platformose. Debiutinis J. Matulevičiaus filmas buvo pripažintas kaip vienas geriausių Europietiško kino debiutų 2020-aisiais.

 

Daugiau informacijos

Rita Stanelytė, tel. 8 688 84863

Liana Ruokytė-Jonsson, +46 73 4226723