Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Pekino meno centre pristatyti Jono Meko filmai apie Andy Warholą

Lietuvos kultūros institutas
Renginio afiša

Praėjusį šeštadienį Pekine, šiuolaikinio meno centre UCCA, buvo pristatyti Jono Meko filmai apie Andy Warholą. Parodyti du trumpametražiai filmai – „Award Presentation to Andy Warhol“ ir „Scenes from the Life of Andy Warhol”. Šis projektas – tai sudėtinė, šiuo metu UCCA vykstančios parodos „Becoming Andy Warhol“ dalis. Taip pat juo pradedamas ciklas renginių, skirtų J. Meko šimtmečiui Kinijoje ir P. Korėjoje paminėti.

Po filmų rodymo vyko pokalbis apie J. Meko ir A. Warholo tarpusavio santykius, eksperimentinį kiną bei įtaką Kinijos menui. Pokalbyje dalyvavo UCCA kino programų kuratorė Li Lin, šiuolaikinio meno kuratorius Dong Bingfeng ir Lietuvos kultūros atašė Kinijoje Tomas Ivanauskas. Projektą inicijavo kultūros atašė, jis vykdomas kartu su UCCA bei Lietuvos kultūros institutu.

Diskusijos metu kuratorius Dong Bingfeng atskleidė iki šiol negirdėtų faktų apie J. Meko ir Kinijos ryšius. Pasirodo, dar XX a. 7-ajame dešimtmetyje Kinijoje leidžiamame „Film Art Journal“ buvo spausdinami J. Meko straipsniai apie Amerikos eksperimentinį kiną. Kuratorius šiuo metu tyrinėja šį svarbų ir įdomų faktą bei pažadėjo netrukus apie tai paruošti publikaciją. Dong Bingfeng taip pat pridūrė, kad eksperimentinis kinas ilgai nebuvo įtraukiamas į moderniojo meno istoriją. Pasak jo, Kinijos meno laukas tai privalo ištaisyti ir permąstyti istorinę realybę šiandienos kontekste, pasitelkiant tiek J. Meko, tiek A. Warholo ar kitų kūrėjų eksperimentinius filmus. Būtent Dong Bingfeng bus pagrindinis ambasadorius ir patarėjas, ruošiant kitų metų J. Meko šimtmečio programą Kinijoje.

Kaip pabrėžė Lietuvos kultūros atašė Kinijoje Tomas Ivanauskas, labai svarbu ir džiugu, kad J. Meko vardas nuskambėjo tokios parodos kontekste. „Neabejotinai ši A. Warholo paroda yra svarbiausias metų kultūrinis įvykis Kinijoje, vykstantis vienoje svarbiausių meno institucijų. Ir tas faktas, kurį labai stengiausi pabrėžti pokalbio metu, kad J. Mekas buvo ne tik geras Warholo bičiulis, bet ir jo įkvėpėjas, tik parodo, kad tokie mūsų kūrėjai kaip J. Mekas ar Jurgis Mačiūnas reikšmingai prisidėjo prie meno istorijos kūrimo. Buvo smagu matyti beveik pilną salę ir tai, kad dauguma žmonių pasiliko pasiklausyti pokalbio. Labai džiaugiuosi, kad filmai dar du kartus bus rodomi UCCA Pekine, o lapkričio mėnesį kartu su paroda keliaus į UCCA Edge meno centrą Šanchajuje.“

J. Mekas ir A. Warholas buvo geri bičiuliai nuo 1962 m. iki pat A. Warholo mirties 1987 metais. A. Warholas buvo vienas pagrindinių žiūrovų eksperimentinių filmų peržiūrose, kurios vyko J. Meko lofte. Būtent J. Mekas padrąsino A. Warholą griebtis kino kameros. Kartu jie yra nufilmavę ne vieną bendrą projektą, tarp kurių žymiausias – aštuonias valandas trunkantis A. Warholo filmas „Empire“.