Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Tenoras Rafailas Karpis ir pianistas Darius Mažintas atidarė tarptautinį žydų kultūros festivalį Kopenhagoje

Lietuvos kultūros institutas
Renginys Kopenhagoje

Gegužės 30 d. Kopenhagos Didžiojoje sinagogoje įvyko 10-ojo Tarptautinio žydų kultūros festivalio „Jodisk Kulturfestival“ atidarymo koncertas, kuriame pasirodė operos solistas Rafailas Karpis ir pianistas Darius Mažintas. Atlikėjai pristatė jidiš dainų programą „Laiškai iš praeities“, o koncerto pabaigoje nuskambėjo  Anatolijaus Šenderovo dainų ciklas „Puslapiai iš užmirštos knygos“.

„Džiaugiuosi, kad Danijoje vėl vyksta masiniai kultūros renginiai, nepaprastai smagu matyti vėl pilnas sales žiūrovų. Didžiojoje sinagogoje, kurioje telpa 360 žiūrovų, Rafailo Karpio ir Dariaus Mažinto koncerte tuščių vietų neliko. Atrodo, kad pandemijos kaip nebūta. Iš danų publikos reakcijų ir dėmesio lietuvių atlikėjams buvo aiškiai matyti, jog visi yra išsiilgę kokybiškos gyvos muzikos. Jautri ir spalvinga programa „Laiškai iš praeities” nepaliko abejingų, o koncertą lydėjo audringos ovacijos”, – dalijasi įspūdžiais Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson.

Koncerto programoje „Laiškai iš praeities“ skambėjo Lenkijos bei Lietuvos žydų kompozitorių kūriniai, atskleidžiantys savo žydų bendruomenių kultūrinį bei socialinį palikimą. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas A. Šenderovas savo kūrinyje „Puslapiai iš užmirštos knygos“ panaudojo senąsias Vilniaus krašto žydų dainas, atrastas knygoje „Muzikalisher pinkos“ (muzikos užrašai, melodijų rinkinys iš žydų paveldo lobyno, išleistas 1927 m.). Naujai interpretuodamas istorinį bei kultūrinį  paveldą, kompozitorius siekė atskleisti Vilniaus įvairialypiškumą bei multikultūriškumą.

„Lietuvių atlikėjų koncertas – tai ilgam įsimintina nuostabi patirtis. Koks galingas balsas! Kiek spalvų ir emocijų! Tiek daug gyvenimo telpa jame. Rafailas Karpis sukūrė mums visiems fantastišką atmosferą. Savo jautriais, kupinais humoro bei dramatizmo muzikiniais pasakojimais jis pakerėjo publiką, nepaleisdamas jų nė akimirkai iš savo įstabaus pasaulio. Net nepajutau, kaip laikas ištirpo. Jis sukūrė tokią intymią ir įtraukią aplinką, kad jautėmės tarsi patys būtume individualių istorijų dalyviais tuose laiškuose iš praeities. O Darius Mažintas akomponuodamas lydėjo pasakojimus taip, tarsi jo paties gyvenimas buvo pavojuje. Kadišas buvo ypač emociškai stiprus. Šis koncertas palietė kiekvieną iš mūsų asmeniškai. Jautėmės pakylėti. Neįmanoma neįsimylėti tų dviejų atlikėjų iš Lietuvos”, – savo mintimis po koncerto dalijosi tarptautinio žydų kultūros festivalio direktorius ir meno vadovas Jacob Zylber.

Koncertą organizavo Tarptautinis žydų kultūros festivalis, bendradarbiaujant su LR ambasada Danijos Karalystėje ir LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje. Koncertą finansavo Lietuvos kultūros institutas.

Liana Ruokyte-Jonsson