Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Trečiasis Niujorko Baltijos šalių kino festivalis keliasi į virtualią erdvę

Lietuvos kultūros institutas

Trečiasis Niujorko Baltijos šalių kino festivalis (angl. New York Baltic Film Festival) 2020-aisiais sugrįžta atsinaujinusiu virtualiu formatu. Šiais metais festivalis žiūrovams siūlo tris skirtingas kino programas, šios bus pristatytos spalio 15-18 d., spalio 29-lapkričio 1 d., ir lapkričio 12-15 d. Šis naujas virtualus formatas leidžia išplėsti festivalio geografines ribas ir pristatyti naujausius, įdomiausius ir aktualiausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos filmus bei virtualius susitikimus su kino kūrėjais ne tik pasaulio kultūros sostinės, Niujorko, žiūrovams, bet ir gero kino mėgėjams visose Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Susiklosčiusi galimybė Baltijos šalių filmams keliauti po visas valstijas tik įrodo, kad ne visi šios pandemijos scenarijai yra blogi, – teigia Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja Dovilė Butnoriūtė. – Kinas – bene vienintelė kultūros sritis, taip pasiduodanti virtualumui gerąja prasme ir mums be galo smagu, kad ši stipri programa ją išbandys – tai nuostabi proga supažindinti su mūsų kinu pačias netikėčiausias auditorijas“.

Niujorko Baltijos šalių kino festivalio organizatoriai kviečia JAV žiūrovus pažvelgti į pasaulį Baltijos šalių gyventojų akimis ir kartu patirti visą žmogiškųjų emocijų spektrą, tuo pačiu įsikvėpti neprarasti vilties, nepaliauti svajoti ir paversti šį nežinomybės kupiną pandemijos laikotarpį atspirties tašku teigiamiems pokyčiams ateityje.

Kiekvieną iš trijų virtualių šių metų festivalio programų sudaro trys pilnametražiai filmai ir interaktyvūs susitikimai su šių kūrėjais, kurių darbai atspindi geriausius pastarųjų metų Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino pasiekimus. Spalio 15-17 d. pirmojoje kino programoje „Juokis iki ašarų“ (angl., „Laugh & Cry“) bus pristatytos trys komedijos. Spalio 29-lapkričio 1 d.  rodoma programa „Išsigąsk ir atsikvėpk“ (angl., „Stress & Release“) JAV žiūrovams pasiūlys švęsti Heloviną mėgaujantis „aštriausiais“ Baltijos šalių trileriais. Lapkričio 12-15 d. trečioji programa „Pažvelk į save ir žiūrėk į priekį“ (angl., „Looking Inward & Forward“) taps šių metų virtualaus kino festivalio uždarymo renginiu. Šioje programoje bus pristatyti trys Baltijos šalių favoritai susirinkę kritikų liaupses ir tarptautinių festivalių apdovanojimus.

Pirmojoje festivalio programoje „Juokis iki ašarų“ Lietuvą atstovauja Lietuvos ir Airijos bendros gamybos filmas „Pilis“ (2020). Tai – naujausias talentingos režisierės Linos Lužytės jautrus ir įkvepiantis vaidybinis filmas, jo premjera šio mėnesio pradžioje įvyko Lietuvoje. Antrojoje „Išsigąsk ir atsikvėpk“ programoje bus pristatytas „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus pelniusio režisieriaus Igno Jonyno naujas neo-noir trileris „Nematoma“ (Lietuva/Latvija/Ukraina/Ispanija, 2019). Šioje programoje žiūrovai pamatys dar dvi Lietuvos kino koprodukcijos juostas: estų režisieriaus Vallo Toomla „Apsimetėlius“ (Teesklejad, Estija/Latvija/Lietuva) ir latvių kino kūrėjo Jānis Nords filmą „Pasiutusi meilė“ (Ar putām uz lūpām, Latvija/Lenkija/Lietuva). Baigiamojoje festivalio programoje „Pažvelk į save ir žiūrėk į priekį“ bus pristatomas tarptautinių kritikų įvertinimą pelnęs naujas režisieriaus Romo Zabarausko filmas „Advokatas“ (2020). Šioje festivalio programoje žiūrovai turės galimybę pamatyti ir dar vieną lietuvių koprodukcijos darbą – filmą „Olegas“ (Oleg, rež. Juris Kursietis, Latvija/Belgija/Lietuva/Prancūzija, 2019).

„Pagrindiniai šių metų festivalio bruožai yra lankstumas, gebėjimas rasti išeitį iš nuolat kintančios situacijos, ir žūtbūtinis judėjimas pirmyn. Nors ir esame atskirti sienomis, tačiau vis dar galime vienas kitą pažinti ir bendrauti meno dėka – ar yra geresnis būdas suprasti, kas žmones priverčia nusišypsoti, kas juos jaudina, kaip jie mato savo ateitį, – sako Niujorko Baltijos šalių kino festivalio programos sudarytoja Jūle Mare Rozīte. – Mes, festivalio organizatoriai, turėjome greitai adaptuotis prie naujų JAV ir pasaulio realijų, norėdami pristatyti jau trečiąjį kasmetinį Niujorko Baltijos šalių kino festivalį. Labai didžiuojamės išgryninta, kompaktiška ir stipria šių metų programa, puikiai pristatančia Baltijos šalių dvasią ir kultūrą žiūrovams visose JAV per naujausius ir geriausius Lietuvos, Latvijos ir Estijos filmus. Šiemet kviečiame žiūrovus iš visų šalies kampelių juoktis, išsigąsti, atsipalaiduoti ir pažvelgti į savo vidinį pasaulį per Baltijos šalių gyventojų emocinę prizmę.“

Niujorko Baltijos šalių kino festivalio filmus žiūrovai galės žiūrėti visose JAV. Specialus festivalio abonementas suteiks galimybę pamatyti visus filmus, taip pat galima bus pirkti atskiros programos bilietą, kuris leis pažiūrėti visas tris tam tikros programos kino juostas. Atskiri bilietai individualiems filmams nebus parduodami. Kiekviena festivalio programa turi 300 bilietų limitą, todėl žiūrovai skatinami suskubti bilietus įsigyti kuo anksčiau. Kiekvienos programos peržiūros truks keturias dienas (nuo ketvirtadienio iki sekmadienio), tad virtualioje platformoje pristatomus filmus žiūrovai galės žiūrėti bet kada per nustatytą keturių dienų laikotarpį. Kiekvieną festivalio programą papildys virtualūs susitikimai su kino kūrėjais ir interaktyvios diskusijos. Festivalio abonementus bei kiekvienos programos bilietus bus galima įsigyti jau spalio pradžioje

 

Sekite naujienas festivalio svetainėje https://www.balticfilmfestival.com/

bei socialiniuose tinkluose – instagrame @nybalticff ir feisbuke @NY Baltic Film Festival

 

2020 Niujorko Baltijos šalių kino festivalio programa

 

JUOKIS IKI AŠARŲ (Laugh & Cry): Baltijos šalių komedijos

Spalio 15-18 d.

„Vienaragius begaudant“ (angl. Chasing Unicorns, est. Ükssarvik, rež.: Rain Rannu, Estija, 2019)

„Šalia“ (angl. Nearby, lat. Blakus, rež.: Alise Zariņa, Latvija, 2019)

„Pilis“ (angl. The Castle, rež.: Lina Lužytė, Lietuva/Airija, 2020)

 

IŠSIGĄSK IR ATSIKVĖPK (Stress & Release): Baltijos šalių trileriai

Spalio 29-lapkričio 1 d.

„Apsimetėliai“ (angl. Pretenders, est. Teesklejad, rež.: Vallo Toomla, Estija/Latvija/Lietuva, 2016)

„Pasiutusi meilė“ (angl. Foam at the Mouth, lat. Ar putām uz lūpām, rež.: Jānis Nords, Latvija/Lenkija/Lietuva, 2017)

„Nematoma“ (angl. Invisible, rež.: Ignas Jonynas, Lietuva/Latvija/Ukraina/Ispanija, 2019)

 

PAŽVELK Į SAVE IR ŽIŪRĖK Į PRIEKĮ (Looking Inward & Forward): festivalių favoritai iš Baltijos šalių

Lapkričio 12-15 d.

„Tiesa ir teisingumas“ (angl. Truth and Justice, est. Tõde ja õigus, rež.: Tanel Toom, Estija, 2019)

„Olegas“ (angl. Oleg, lat. Oļegs, rež.: Juris Kursietis, Latvija/Belgija/Lietuva/Prancūzija, 2019)

„Advokatas“ (angl. The Lawyer, rež.: Romas Zabarauskas, Lietuva, 2020)

 

APIE NIUJORKO BALTIJOS ŠALIŲ KINO FESTIVALĮ:

Trečiojo Baltijos šalių kino festivalio pagrindinis partneris — Skandinavijos kultūros centras Niujorke (“Scandinavia House”). Festivalio organizatoriai Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas Niujorke, Estijos Respublikos generalinis konsulatas Niujorke, Latvijos konsulatas Niujorke. Renginį finansuoja Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras ir Estijos kino institutas. Prie festivalio finansavimo prisideda Lietuvos kultūros institutas, Amerikos latvių asociacija ir “LV-100”.