Lietuvos Kultūros Institutas
Artėjanti Knygų mugė, Instituto veikla, Kultūros naujienos, Vilniaus knygų mugė

Jonui Mekui skirti renginiai Vilniaus knygų mugėje

Lietuvos kultūros institutas

Severinos Venckutės nuotr.

„Atšventusi 20 metų jubiliejų į naują dešimtmetį Vilniaus knygų mugė žvelgia atviromis akimis – be išankstinių nuostatų dėl savo ateities ir siekdama išlaikyti lankytojų pamėgtas tradicijas“, – teigė Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė. Anot jos, gyventi be formulių – mugės inspiracija tapęs Jonas Mekas – siekė visą gyvenimą. O šių metų mugės programoje – siekis pažinti tikrąjį J. Meką, konceptualiai atnaujinta Vaikų salė ir itin sustiprėjęs pokalbio žanras.

Pažinti tikrąjį J. Meką

Išskirtinai J. Mekui bus skirta diskusija, kurioje bus kalbama apie tai, ką iš tiesų menininkui reiškia gyventi ir kurti nevaržomam. „J. Meką dažnai įspraudžiame į labai siaurus rėmus, žvelgiame į jį stereotipiškai. O pats jis ne kartą yra sakęs: „Lietuva manęs nesupranta“, – pasakojo A. Žilinskienė.

Koks žmogus iš tiesų buvo Jonas Mekas? Apie tai kalbėsis ilgamečiai J. Meko gyvenimo pakeleiviai Pipas Chodorovas (JAV/Prancūzija) ir Anne König (Vokietija). Juos kalbins šalia J. Meko ir jo šeimos paskutiniais gyvenimo metais Niujorke buvusi Gražina Michnevičiūtė.

J. Mekui skirti ir du Knygos kino salės seansai. „Pirmajame dr. Ramūnas Čičelis, šiemet išleidęs monografiją apie Jono Meko kūrybą, pristatys vieno pirmųjų Lietuvos videomenininko Henriko Gulbino dokumentinį filmą „Trys dienos Paryžiuje – atsakymai be klausimų“ (2019). Filme – lietuvių kino retrospektyvos, 2018 m. vykusios Paryžiaus filmotekoje „La Cinémathèque Française“, metu užfiksuoti J. Meko susitikimai, samprotavimai apie kiną, kūrėjo laisvę. Antrame seanse bus parodytas paskutinis paties J. Meko filmas „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ (2012). Jį pristatys Lietuvos kino dokumentininkas Audrius Stonys“, – sakė instituto direktorė.

Mekiškasis naktinis renginys

Šįmet antrą kartą vyks Naktinis mugės renginys, kurį režisuoja Dalius Abaris. Renginio centre – J. Mekas kaip avangardinio kino kūrėjas. „Naktiniame renginyje bus nemažai mekiško stiliaus akcentų. Režisieriui teko paplušėti, kol įkalbino poetus skaityti savo kūrybą kitaip, negu jie įpratę“, – pasakojo „Litexpo“ parodų organizavimo skyriaus vadovė Milda Gembickienė.

„Šįmet renginys vadinsis „Žodis, kaip pasikartojantis sapnas“, ir jo pagrindiniu akcentu taps ritmas tiek muzikoje, tiek poezijoje. Jau yra atrinkti dalyvausiantys muzikos atlikėjai ir poetai menininkai, kurių kūryba – žodžiai ar muzika – renginyje suskambės kitaip“, – sakė M. Gembickienė.

„Nors galvojome, kad renginį specialiai skirsime tik jubiliejinei (praėjusių metų) mugei, tačiau sulaukę puikių lankytojų įvertinimų nutarėme kartoti ir šįmet. Juolab kad šis renginys tampa tiltu tarp muzikos ir knygos“, – teigė ji. Anot jos, tai labai modernus renginys, kupinas videoprojekcijų ir naujausių technologijų naudojimo.

Visą publikaciją skaitykite paspaudę šią nuorodą.

 

Vasario 20 d., ketvirtadienis

16 val.

Jonas Mekas: žmogus be formulių | „Trys dienos Paryžiuje – atsakymai be klausimų” | dokumentinis filmas (rež. Henrikas Gulbinas, 2019, 32 m.)

Vieta – LITEXPO Konferencijų salė 1.1

Dalyvauja: Henrikas Gulbinas, Ramūnas Čičelis.

Dokumentiniame filme rodoma lietuvių kino retrospektyvos, 2018 m. vykusios Paryžiaus filmotekoje „La Cinémathèque Française“. Užfiksuoti Jono Meko susitikimai, samprotavimai apie kūrėjo laisvę bei kiną.

Jono Meko kūrybos recepcija Lietuvoje iki šiol yra probleminė: netrūksta pro memoria pasisakymų, tačiau analitinis žvilgsnis yra dar gana retas. J. Meko kino recepcija Lietuvoje kelia dar daugiau problemų: dėl sovietmečio suvaržymų Lietuvoje nevyko daugelis XX amžiaus antrosios pusės Vakaruose vyravusių meno procesų, dažniausiai standartiškai kartojama, kad J. Mekas – Amerikos kino avangardo „krikštatėvis“, nekalbant apie filmų ypatybes ir kontekstus, kurių išmanymo labai stinga. Mintimis apie tai, kaip galėtume skaityti ir vertinti autobiografiškus, labai asmeniškus Jono Meko knygų ir filmų tekstus, pasidalins jo kūrybos tyrinėtojas dr. Ramūnas Čičelis, šiais metais išleidęs monografiją „Jono Meko ‚Aukso vidurys‘: kūrybos filotopinė žiūra“ (leidykla „Versus“).

Organizuoja – Lietuvos kultūros institutas, LITEXPO, Lietuvos leidėjų asociacija.

 

Vasario 21 d., penktadienis

16 val.

„Nepažintas Jonas Mekas“ | diskusija

Vieta – 15 min forumas, 3 salė

Dalyvauja: Pipas Chodorovas (JAV/Prancūzija), Anne König (Vokietija). Moderuoja Gražina Michnevičiūtė.

Šių metų Vilniaus knygų mugė dedikuota 2019 metų sausio 23-ąją iškeliavusiam Jonui Mekui, kuris gyveno be formulių ir mokėjo būti atviras. Diskusija skirta pažinti menininką Joną Meką, koks jis yra iš tikrųjų. Apie tai diskusija su ilgamečiais Meko gyvenimo pakeleiviais, bandant pažiūrėti į šią asmenybę kitu kampu.

Renginys vyks lietuvių ir anglų kalbomis.

Organizuoja – Lietuvos kultūros institutas

 

Vasario 22 d., šeštadienis

17 val.

Jonas Mekas: „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ | dokumentinis filmas (2012, 68 min.)

Vieta – LITEXPO Konferencijų salė 1.1

Pristato – Adrius Stonys

Į knygos kino salės programą įtrauktas 2012 m. 68 min. trukmės režisieriaus Jono Meko filmas „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“. Kurį pristato Audrius Stonys (Jono Meko vizualiųjų menų centras). Filmas tarsi apibūdina visą nueitą menininko kūrybinį kelią ir atsako į klausimą, kodėl režisierius pradėjo filmuoti ir nuolatos fiksuodavo savo, artimųjų ir draugų kasdienybę.

Organizuoja – Lietuvos kultūros institutas

 

21 val.

Vilniaus knygų mugės Gala renginys „Naktis mugėje. Žodis kaip pasikartojantis sapnas“

Režisierius Dalius Abaris

Organizuoja: Lietuvos kultūros institutas, LITEXPO, Lietuvos leidėjų asociacija.

 

Vasario 23 d., sekmadienis

16 val.

Senas yra mūsų šis kalbėjimas (Jonas Mekas): audioknygos „Semeniškių idilės“ pristatymas su muzikine programa

Vieta – LRT salė / 5.1

Dalyvauja: Indra Drevinskaitė, Leonidas Čiudaras, Giedrius Žilinskas, Robertas Kamarauskas.

Jono Meko prašymu į audioknyga yra įrašytos visos Semeniškių idilės. Jos yra vienos iš labiausiai subrandintų ir savitiškiausių veikalų lietuvių poezijoje, todėl šiame pristatyme bus galima susipažinti su šia audioknyga.

Organizuoja – Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka.

 

Visomis Vilniaus knygų mugės dienomis

Paroda „Vienui vienas, bet su jumis“ Jonui Mekui atminti

Vieta –  rašytojų kampas, 5 salė

Ekspoziciją parengė: Lietuvos fotomenininkų sąjunga, Lietuvos kultūros institutas.

 

Stasio Eidrigevičiaus plakatas „Hommage à Jonas Mekas“

Vieta – fojė, 3 salė

Ekspoziciją parengė: Apostrofa, Lietuvos kultūros institutas, Litexpo.