Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Jono Meko kūryba pirmą kartą pristatyta Izraelyje

Lietuvos kultūros institutas

Prisimenant legendinį lietuvių menininką Joną Meką praėjus beveik metams po jo išėjimo, sausio 16 d. Izraelyje atsidarė pirmoji jo kūrybai skirta paroda. Tel Avivo HaMidrasha galerijoje pristatytas platus spektras darbų, atspindinčių J. Meko kūrybos daugiabriauniškumą: video, fotografijos, knygos.

​J. Mekas, dažnai apibūdinamas kaip avangardinio kino krikštatėvis ir kino dienoraščio žanro kūrėjas, per daugelį metų dokumentavo save, savo tiek biologinę, tiek kūrybinę šeimas – jį supusius ir kartu dirbusius kūrėjus. Per savo ilgą karjerą jis bendradarbiavo su daugybe menininkų ir iškilių asmenybių Niujorko kultūrinėje terpėje, įamžino tokias žvaigždes kaip Andy Warholas, Johnas Lennonas, Yoko Ono, Alanas Ginsbergas, Salvadoras Dali, Jackie Kennedy ir daugelį kitų.

„Mano dvi šeimos” pavadintą parodą Tel Avive kuravo Avi Lubin – dėstytojas, redaktorius ir 2019 m. Izraelio paviljono Venecijos meno bienalėje kuratorius. Parodoje pristatomas  J. Meko filmas „Walden 1969” – trijų valandų trukmės dienoraštis, fiksuojantis menininko kasdienybę, artimą aplinką, draugus ir Niujorko kultūrinę aplinką septintame XX a. deš.,  įamžinęs ir vienintelį išlikusį pirmojo legendinės grupės Velvet Underground koncerto įrašą.

Izraelio publika gali pamatyti ir 120 fotografijų iš serijos „Mano dvi šeimos” bei video „Project 365”, kurį J. Mekas kasdien filmavo visus metus ir šis darbas virto 12 ekranų, dedikuotų vienam iš tų metų mėnesių, instaliacija. Taip pat galerijos lankytojams bus prieinama skaitykla, kurioje jie galės pažiūrėti kitus J. Meko video darbus bei pavartyti jo knygas, tokias kaip „Pokalbiai su filmų kūrėjais” (Conversations with filmmakers), „Neturėjau kur eiti” (I had nowhere to go) ir naująją šiais metais išleistą „Atrodo, gyvenu: Niujorko dienoraščiai, 1 t., 1950-1969” (I seem to live: The New York Diaries. vol. 1, 1950-1969). Šioje erdvėje planuojami ir vieši  J. Meko kūrybai skirti renginiai – paskaitos, susitikimai, diskusijos.

Jonas Mekas (1922-2019) – filmų režisierius, menininkas ir poetas, „Film-Makers’ Cooperative” įkūrėjas, žurnalo „Film Culture” vyriausiasis redaktorius šeštame ir septintame XX a. deš. Jo darbai eksponuoti, tarp daugelio kitų, tokiose svarbiose vietose kaip 51-oji Venecijos meno bienalė, documenta 14 Kaselyje ir Atėnuose, MoMa PS1 Niujorke, Pompidou centre Paryžiuje, Ermitažo muziejuje Sankt Peterburge ir Serpentine galerijoje Londone.

Kino režisierius Jimas Jarmushas yra apie J. Meką yra pasakęs: „Jonas Mekas buvo gamtinė jėga – nepailstanti menininė energija. Jis nepaisė žanrų ir laužė visas taisykles, visuomet teikdamas pirmenybę grynai ekspresijai ir eksperimentavimui, o ne formulėms ir kitų lūkesčiams. Jis buvo ir yra vienas labiausiai įkvepiančių menininkų, kuriuos esu kada sutikęs – poetinė Kung Fu meistro versija. Tegyvuoja Jonas Mekas!”

Atrodo, kad parodos Tel Avive kuratorius tam pritaria – Avi Lubinas akcentavo Jono Meko ekspozicijos svarbą Izraelyje, kur menininko darbai tokiame kontekste niekada nebuvo rodyti. Jau dabar planuojami pagrindinių šalies meno akademijų kino ir video, fotografijos bei meno teorijos studentų vizitai į galeriją, kur jie galės nuodugniau susipažinti su J. Meko kūryba.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros institutas, jis yra įgyvendintas bendradarbiaujant su menininko sūnumi Sebastianu Meku.