Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Grafinė novelė „Sibiro haiku“ pristatyta Berlyne

Lietuvos kultūros institutas

Berlyno tarptautinio literatūros festivalio „Graphic Novel Day” programoje rugsėjo 15 dieną pristatyta iliustruotojos Linos Itagaki ir autorės Jurgos Vilės grafinė novelė „Sibiro haiku“. Be lietuvių savo kūrinius čia pristatė kūrėjai iš Austrijos, Belgijos, Italijos, Čekijos, Vengrijos ir Ispanijos. Renginio metu žiūrovai turėjo galimybę susipažinti su autorėmis, sužinoti apie knygos kūrimo užkulisius, darbo eigą, skaitytojų reakcijas Lietuvoje ir užsienyje. „Sibiro haiku” vokiečių kalba pasirodys kitų metų pavasarį.

Renginio partneris – Lietuvos kultūros institutas.

Tarptautinis Berlyno literatūros festivalis vyksta 19-ąjį kartą. Jame pristatomos paskutinės šiuolaikinės literatūros tendencijos, dalyvauja žymiausi autoriai, poetai, žurnalistai ir mąstytojai iš viso pasaulio. Tai – vienas žymiausių Europos literatūros festivalių, sukviečiantis ne vien kūrėjus, bet ir kritikus, leidėjus, agentus bei literatūros mylėtojus. Jame vyksta ne tik naujausių kūrinių suaugusiems bei vaikams pristatymai, bet ir vyksta diskusijos aktualiomis politinėmis, socialinėmis, mokslinėmis bei istorinėmis temomis. Programoje „Atmintie, kalbėk” pristatoma praeitų amžių žinomų ir pamirštų rašytojų kūryba.

„Sibiro haiku”
Algiukas svajoja palakioti po pasaulį su savo draugu žąsinu Martynu. Netrukus taip ir nutinka, tačiau visiškai kitaip, nei jis vaizdavosi… Ankstyvą 1941 metų birželio rytą pulkas kareivių išverčia Algiuką, jo sesę Dalią, tėtį Romą ir mamą Uršulę iš lovų ir liepia ruoštis kelionėn – taip lietuviai būriais ne savo noru iškeliauja į Sibirą. Kodėl juos ištremia? Kuo jie prasikalto? Kur tas Sibiras? Galybė klausimų dūzgia Algiuko galvoje. Ten, tolimoje, svetimoje ledo šalyje, šeimai tenka išgyventi valgant sušalusias bulves, ašaromis sūdant sriubą ir dainomis šildant širdis. Ten gimsta tremtinių choras „Obuoliai“, ten dainuojant užauga sparnai… kol prabėgus ilgoms dienoms, mėnesiams, metams vaikus iš Sibiro išgelbės „našlaičių traukinys“, o šią istoriją galės pasakoti grįžusieji.
Jurgos Vilės ir Linos Itagaki komiksų knygoje Sibiro haiku pasakojama istorija atskleidžia ne vieno Algiuko likimą – tokių skaudžių šeimos istorijų apie išgyvenimą tremtyje slepia širdyje kiekvienas lietuvis, tačiau neužrašytos ar nenupieštos jos grimzta užmarštin, tad nors knygą gali pradėti skaityti patys vaikai nuo aštuonerių metų, ji gali pasirodyti įdomi ir suaugusiajam.
Knyga apdovanota Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygos asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus Prano Mašioto premija už Geriausią 2017 metų vaikų ir paauglių knygą.
Gražiausios 2017 metų knygos konkurse skirta pagrindinė Metų premija dailininkei Linai Itagaki už inovatyvų aktualios temos pateikimą, taiklų šrifto panaudojimą, jo dermę su įtaigiomis iliustracijomis.
Knyga išrinkta į Kūrybiškiausių 2017 metų knygų dvyliktuką. (Leidyklos Aukso žuvys inf.)

Daugiau informacijos apie programą: https://www.literaturfestival.com/festival/programm/2019/graphic-novel-day/graphic-novel-day-veranstaltung