Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros naujienos, Lietuvos kultūros sklaidos projektai, Projekto LIETUVIŠKAS PASAKOJIMAS. KULTŪROS FESTIVALIS TEL AVIVE 2019 naujienos

Lietuvos muzikos žvaigždynas atidaro tarptautinį festivalį Tel Avive

Lietuvos kultūros institutas

Akmenimis kalamas ritmas ir žodžiai „Sveikas, mūsų gentaini!”, skambantys išnykusios jotvingių genties kalba – taip kovo 26 d. Tel Avive  bus atidarytas tarptautinis Felicjos Blumental muzikos festivalis. Romualdo Gražinio diriguojamas choras „Aidija“ pirmąjį festivalio koncertą pradės nuo rituališkosios Broniaus Kutavičiaus oratorijos „Iš jotvingių akmens“ – dabarties žvilgsnis į archajišką praeitį užmegs Izraelio publikos pažintį su Lietuvos muzikos scenos įvairove, kurią į Felicjos Blumental festivalį pirmą kartą atvedė Tel Avive vykstantis Lietuvos kultūros renginių ciklas  „Lietuviškas pasakojimas“.

Kovo 26-ąją Felicjos Blumental festivalio programoje – net trys Lietuvos kultūros instituto organizuojamo „Lietuviško pasakojimo“ koncertai: po kamerinio choro „Aidija“ programos įvyks pianisto Andriaus Žlabio rečitalis, o vakarą pabaigs Giedrės Šlekytės diriguojamo Izraelio kamerinio orkestro, solisto Martyno Levickio (akordeonas) ir choro „Aidija“ koncertas.

Muzikinių renginių prologas festivalyje – režisierės Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją“, pasakojantis apie Roko maršų ir Dainuojančios revoliucijos fenomeną.

„Kaip tarptautinio festivalio organizatorė ir meno vadovė, aš ieškau tokios muzikos ir atlikėjų, kurie galėtų pristatyti naują, netikėtą muzikinį patyrimą“, – pasakojo Felicjos Blumental muzikos centro ir festivalio vadovė Avigail Arnheim. „Prieš metus klausydama Martyno Levickio jo pirmajame koncerte Tel Avive supratau, kad norėčiau Lietuvos muzikantus pakviesti ir į savo festivalį, kad mūsų programoje turėtų skambėti lietuviška muzika. Bendravome su Lietuvos kultūros atašė Elena Keidošiūte, patys su kolegomis tyrinėjome Lietuvos muzikos kultūrą ir aptikome daug grožio bei aukščiausią meistriškumo lygį. Labai laukiu kovo 26-osios koncertų ir tikiu, kad šis unikalus susitikimas su Lietuvos muzika atneš dar daugiau įkvepiančių atradimų!”, – teigė festivalio vadovė.

Martynas Levickis taip pat prisiminė savo pirmąjį susitikimą su Tel Avivo publika: „Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga buvau pakviestas sugroti solinį koncertą. Kaip žinome, akordeonas yra ypatingas instrumentas liaudiškoje žydų kultūroje. Šiam koncertui buvau sukūręs gana poetišką programą su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio opusais, mano paties aranžuota liaudies muzika, šiek tiek šiuolaikinių kūrinių ir buvau numatęs pabaigti koncertą Fredericu Chopinu ir Wolfgangu Amadeusu Mozartu. Koncerto metu supratau, kad publika yra truputėlį šokiruota, nes nesitikėjo iš „linksmojo“ akordeono tokio melancholiško, šiaurietiško skambesio, nors ir negrojau nieko ekstremalaus. Nusprendžiau koncertą patrumpinti, bet staiga išgirdau iš salės: „Play Chopin!”. Labai džiaugiuosi, kad ši mano istorija vystėsi toliau ir tapo „Lietuviško pasakojimo“ dalimi“, – pasakojo M. Levickis.

Choro „Aidija“ sekamą lietuvišką pasakojimą, prasidėjusį B. Kutavičiaus oratorija, tęs su kiekvienoje „Dainų šventėje“ skambanti Juozo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja“, plėtos R. Gražinio, Onutės Narbutaitės, Vaclovo Augustino, Zitos Bružaitės kūriniai. Šiuo metu JAV gyvenantis vienas garsiausių Lietuvos pianistų, nominuotas prestižiniam „Grammy“ apdovanojimui ir laukiamas didžiosiose pasaulio koncertų salėse – Andrius Žlabys – savo rečitalyje atliks Johanno Sebastiano Bacho, M. K. Čiurlionio, Mieczyslawo Weinbergo ir Cezaro Franko programą.

Finalinio koncerto pasakojimo centre – taip pat svetur Lietuvos vardą garsinanti dirigentė Giedrė Šlekytė, kuri šiuo metu vadovauja Klagenfurto (Austrija) miesto teatro orkestrui. Jos diriguojamas Izraelio kamerinis orkestras, M. Levickis ir choras „Aidija“ atliks W. A. Mozarto, F. Handelio kūrinius, Ramintos Šerkšnytės „De Profundis“, Arvydo Malcio Scherzo iš Koncerto akordeonui ir styginių orkestrui bei Broniaus Kutavičiaus „Rudenio gėrybes“.

Didžiausias iki šiol šiuolaikinės Lietuvos kultūros pristatymas vyksta nuo kovo pradžios iki gegužės pabaigos. „Lietuviškas pasakojimas. Kultūros festivalis Tel Avive 2019“ (“Lithuanian Story. Culture Festival in Tel Aviv 2019”) pažindina Izraelio publiką su mūsų šalies menininkais – poezijos, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos, performansų, šokio ir dokumentinio kino kūrėjais.

Balandžio 16-ąją Tel Avivo meno muziejuje vyks performanso ir garso menininkės Linos Lapelytės kūrybos vakaras „Candy Shop and Other Dances“. Gegužės 4 d. „Lietuviškas pasakojimas“ pasisuks link šiuolaikinės muzikos scenos. Kultiniuose Tel Avivo klubuose „Teder“ ir „Alphabet“ vyksiančiuose „Vilna Connection“ renginiuose pasirodys DJ‘ai Manfredas, „12 inčų po žeme“ ir V. (Vidmantas Čepkauskas ), Lietuvos atlikėjų grupės „Maps“, „Shishi“ ir izraeliečiai „Red Axes“. Gegužės 23, 24 ir 25 dienomis Suzanne Dellal šokio ir teatro centre vyks pirmasis Lietuvos šiuolaikinio šokio savaitgalis, kurį Lietuvos kultūros institutas rengia bendradarbiaudamas su Lietuvos šokio informacijos centru. „Lietuvišką pasakojimą“ Tel Avive pabaigs kino dokumentika – bendradarbiaujant su Lietuvos kino centru, festivalio „Docaviv“ programoje bus parodytas  režisierės Aistės Žegulytės filmas „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“.

Festivalį organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Lietuvos kultūros atašė Izraelyje Elena Keidošiūte, finansuoja LR kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir LR ambasada Izraelyje.

 

LIETUVIŠKAS PASAKOJIMAS. KULTŪROS FESTIVALIS TEL AVIVE 2019

PROGRAMA

Kovo 7 d.

20.00 Poezijos vakaras, skirtas naujai Leah‘os Golberg poezijos rinktinei bei poečių iš Lietuvos – Indrės Valantinaitės ir Linos Buividavičiūtės – poezijos pristatymui Izraelio publikai

Dalyvauja: Lina Buividavičiūtė (poetė), Indrė Valantinaitė (poetė), Gideon Tikotzky (redaktorius, Kibbutz Hameuhad Publishing), Sivan Beskin (poetė, vertėja), prof. emeritas Hamutal Bar-Yosef (Ben Gurion Negev universitetas), Michal Bat-Adam (aktorius), Rita Kogan (poetė), Amichai Hason (poetė), Ilana Krivoščenkaitė (dainininkė), Gary Libson (pianistas)

Vieta – Beit Bialik memorialinis muziejus, Tel Avivas

Organizatoriai: Beit Bialik memorialinis muziejus-namai, Lietuvos kultūros institutas

 

Kovo 26 d.

Lietuvos kamerinės muzikos diena tarptautiniame Felicjos Blumental muzikos festivalyje

16.00 Dokumentinio filmo „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ (rež. G. Žickytė) seansas

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Auditorium)

18.00 Kamerinio choro „Aidija“ (vad. R. Gražinis) koncertas

Programoje: B. Kutavičiaus, O. Narbutaitės, R. Gražinio, V. Augustino, Z. Bružaitės, J. Gudavičiaus kūriniai

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Auditorium)

19.30 Andriaus Žlabio fortepijono rečitalis

Programoje: M. K. Čiurlionio, J. S. Bacho, M. Weinbergo, C. Franko kūriniai

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Gallery, Mizne-Blumental Collection)

21.00 Bendras Lietuvos ir Izraelio klasikinės muziko atlikėjų vakaras

Dalyvauja: Martynas Levickis (akordeonas), kamerinis choras „Aidija“, Izraelio kamerinis choras, dirigentė Giedrė Šlekytė

Programoje: W. A. Mozarto, R. Šerkšnytės, A. Malcio, B. Kutavičiaus, F. Handelio kūriniai

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Auditorium)

Organizatoriai: tarptautinis Felicja Blumental muzikos festivalis, Lietuvos kultūros institutas

 

Balandžio 16 d.

19.00 Linos Lapelytės performansų programa

Performasus lydės Linos Lapelytės ir programos kuratorės Ruti Direktor (Izraelis) pokalbis

Programoje: performansai „Piruetas“, „Ladies“, „Candy Shop“

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus

Organizatoriai: Tel Avivo Meno muziejus, Lietuvos kultūros institutas

 

Gegužės 4 d.

Lietuvos šiuolaikinės muzikos programa „Vilna Connection“

16.00 Grupių „Shishi“ (Lietuva), „Red Axes (Izraelis) ir atlikėjo Marijaus Aleksos projekto „Maps“ (Lietuva) koncertas

Vieta – muzikos klubas TEDER, Tel Avivas

Organizatoriai: „Garzen Records“, TEDER, Lietuvos kultūros institutas

23.00 Lietuvos ir Izraelio DJ‘ų pasirodymas.

Dalyvauja Manfredas Bajelis, 12 inčų po žeme, V

Vieta – muzikos klubas APLHABET, Tel Avivas

Organizatoriai: „Garzen Records“, ALPHABET, Lietuvos kultūros institutas

 

Gegužės 23-25 d.

Lietuvos šiuolaikinio šokio savaitgalis Suzanne Dellal šokio centre

23 d. 21.00 Šokio spektaklis „Metų laikai“ (Agnijos Šeiko šokio teatras)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Studio Zehava Jack), Tel Avivas

24 d. 13.00  Šokio spektaklis „Somaholidays“ (chor. Vilma Pitrinaitė)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Yerushalmi Hall), Tel Avivas

24 d. 21 val. Šokio spektaklis „Sprendimas“ (chor. Birutė Letukaitė. Kauno šokio teatras „Aura“)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Dellal Hall), Tel Avivas

25 d. 19.00 Urbanistinio šokio spektaklis „Žaidimas baigtas“ (Low Air / Vilniaus miesto teatras)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Yerushalmi Hall), Tel Avivas

Organizatoriai: Suzanne Dellal šokio centras, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos šokio informacijos centras

 

Gegužės 23-birželio 1 d.

Lietuvos dokumentinio filmo pristatymas tarptautiniame filmų festivalyje Docaviv 2019

Programoje – dokumentinis filmas „Animus Animalis“ (rež. Aistė Žegulytė).

Vieta – Steinhardt Gamtos Mokslų muziejus (Tel Avivas)

Organizatoriai: Tarptautinis filmų festivalis „Docaviv 2019“, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kino centras

_______________