Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos, Projekto LIETUVIŠKAS PASAKOJIMAS. KULTŪROS FESTIVALIS TEL AVIVE 2019 naujienos

Lietuvos šiuolaikinės kultūros pavasaris ateina į Tel Avivą

Lietuvos kultūros institutas

Jau kovo 7-ąją niekad nemiegančiame, jaunatviškame ir atvirame Tel Avive prasidės didžiausias iki šiol šiuolaikinės Lietuvos kultūros pristatymas, kuris truks iki gegužės pabaigos. „Lietuviškas pasakojimas. Kultūros festivalis Tel Avive 2019“ (“Lithuanian Story. Culture Festival in Tel Aviv 2019”) supažindins Izraelio publiką su mūsų šalies menininkais – poezijos, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos, performanso, šokio ir kino kūrėjais.

„Lietuvos kultūros institutas jau kelerius metus sėkmingai vykdo Lietuvos kultūros sezonus įvairiose šalyse – tai leidžia pristatyti šiuolaikinio meno spektrą, plėtoti tvarią partnerystę su įvairiomis užsienio meno institucijomis, strategiškai auginti auditoriją, planuojant tikslingas viešinimo kampanijas su komunikacijos partneriais, išmanančiais savo šalies žiniasklaidos lauką. 2015 m. Institutas Lietuvą prisistatė Krokuvoje, 2016-aisiais rengėme pavasario ir rudens sezonus Ukrainoje, 2017-aisiais metais ypatingos viešnios teisėmis Lietuva dalyvavo tarptautinėje Leipcigo knygų mugėje, 2018 m. Institutas įgyvendino net du didelius tarptautinius renginius: Baltijos šalių „Market Focus“ programą Londono knygų mugėje ir Lietuvos menų festivalį „Flux“ Romoje. Šie metai irgi nesibaigs „Lietuvišku pasakojimu“ Tel Avive – jau birželio mėnesį pasakosime muzikos, fotografijos, literatūros ir iliustracijos istorijas Liubline”, – pasakojo Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.

„Lietuviškas pasakojimas“ Tel Avive prasidėjo nuo noro bendradarbiauti su svarbiomis Tel Avivo kultūros institucijomis – tokiomis kaip Tel Avivo meno muziejus, Suzanne Dellal šokio ir teatro centras, „Teder“ muzikos klubas ar tarptautinis Felicja Blumental muzikos festivalis – bei užmegzti tęstinumą turinčius ryšius tarp jų ir Lietuvos menininkų. Tikime, kad tai bus pirmas, bet tikrai ne paskutinis kartas, kuomet mūsų partneriai Izraelyje pristatys kūrėjus iš Lietuvos. Mintis apjungti projektus po viena festivaline „kepure“ kilo siekiant geresnio renginių matomumo tokiame pramogų kupiname mieste kaip Tel Avivas. Jų įvairovė padės izraeliečiams atpažinti ir pažinti Lietuvą kaip kultūros ir šiuolaikinio meno šalį, tokią, kokios iki šiol, tikėtina, jie jos dar nebuvo atradę“, – teigė Lietuvos kultūros atašė Izraelyje Elena Keidošiūtė.

Pirmasis festivalio renginys skirtas iš Kauno kilusiai Izraelio nacionalinei poetei Leah‘ai Goldberg (1911-1970), vyks moderniosios hebrajų poezijos pradininku vadinamo Beit Bialiko memorialiniame muziejuje. Literatūros tyrėjai pristatys naujai išleistą L. Goldberg poezijos rinktinę, analizuos jos kūrybinius ryšius su gimtąja Lietuva ir Kaunu. Savo kūrybą ir Leah‘os Goldberg eilėraščių vertimus į lietuvių kalbą, reflektuodamos poetinės kilmės bendrystę, skaitys dvi taip pat iš Kauno kilusios poetės Indrė Valantinaitė ir Lina Buividavičiūtė bei Izraelio poetai.

Kovo 26-ąją „Lietuviškas pasakojimas“ tęsis muzikos kalba: tarptautiniame Felicjos Blumental muzikos festivalyje Lietuvos kompozitorių kūrinių programą atliks choras „Aidija“, fortepijono rečitalį surengs Andrius Žlabys. Muzikinę programą užbaigs Giedrės Šlekytės diriguojamo Izraelio kamerinio orkestro, „Aidijos“ ir solisto, akordeono virtuozo Martyno Levickio koncertas, kuriame skambės Broniaus Kutavičiaus, Ramintos Šerkšnytės bei Arvydo Malcio kūriniai, Wolfgango Amadeuso Mozarto ir Georgo Friedricho Handelio opusai.

Balandžio 16-ąją Tel Avivo meno muziejuje vyks performanso ir garso menininkės Linos Lapelytės kūrybos vakaras „Candy Shop and Other Dances“. Jo metu publika turės galimybę pamatyti net tris performansus – „Candy Shop – the Song“, „Pirouette“ ir „Ladies“–, kuriuos iškart po to aptars jų autorė L. Lapelytė ir muziejaus vyriausioji šiuolaikinio meno kuratorė Ruti Direktor. Pokalbis palies ne tik ką tik atliktus kūrinius, bet ir L. Lapelytės, Vaivos Grainytės ir Rugilės Barzdžiukaitės operą-performansą „Saulė ir jūra“ („Sun and Sea: Marina“) Lietuvos paviljone šių metų Venecijos bienalėje.

Gegužės 4 d. „Lietuviškas pasakojimas“ pasisuks link šiuolaikinės indie ir elektroninės muzikos scenos. Kultiniuose Tel Avivo klubuose „Teder“ ir „Alphabet“ vyksiančiuose „Vilna Connection“ renginiuose pasirodys DJ‘ai Manfredas, „12 inčų po žeme“ ir V. (Vidmantas Čepkauskas ), Lietuvos atlikėjų grupės „Maps“, „Shishi“ ir izraeliečiai „Red Axes“.

Gegužės 23, 24 ir 25 dienomis Suzanne Dellal šokio ir teatro centre vyks pirmasis Lietuvos šiuolaikinio šokio savaitgalis, kurį Institutas rengia bendradarbiaudamas su Lietuvos šokio informacijos centru.

Per tris dienas pasauline šokio Meka vadinamo centro salėse išrankiai publikai bus parodyti keturi spektakliai. Lietuviško šokio pasakojimą pradės Šeiko šokio teatro spektaklis „Metų laikai“, kuriame keturi skirtingų kartų ir skirtingos stilistikos šokėjai kuria harmoningą dialogą su Antonio Vivaldi muzika, atliekama Klaipėdos violončelių kvarteto (chor. Agnija Šeiko). Choreografės Vilmos Pitrinaitės spektaklis „Somaholidays“ tiria šiuolaikinio eskapizmo pavidalus 120 dūžių per minutę ritmu, Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Sprendimas“ (chor. Birutė Letukaitė) taip pat pasitelkia gyvą muziką scenoje (kompozitorius Antanas Jasenka ir vokalistas Ilja Gun), skulptūriškus Nyderlandų menininkės Gudos Koster kostiumus ir kuria istoriją apie suvaržymą ir išsilaisvinimą. Lietuviško šokio pasakojimo finalas Tel Avive – Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ spektaklis „Žaidimas baigtas“ (spektaklio kūrėjai – Laurynas Žakevičius, Airida Gudaitė, Lauryna Liepaitė, Adas Gecevičius), kuriame su vaizduote ir sapnais žaidžia judesys, muzika ir vaizdas.

„Lietuvišką pasakojimą“ Tel Avive pabaigs kino dokumentika – bendradarbiaujant su Lietuvos kino centru, festivalio „Docaviv“ programoje bus parodytas  režisierės Aistės Žegulytės filmas „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“. Speciali šio filmo apie taksidermiją kaip žmogaus požiūrio į gamtą metaforą peržiūra bus surengta Steinharto gamtos istorijos muziejuje.

 

Festivalį organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Lietuvos kultūros atašė Izraelyje Elena Keidošiūte, finansuoja LR kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir LR ambasada Izraelyje.

 

LIETUVIŠKAS PASAKOJIMAS. KULTŪROS FESTIVALIS TEL AVIVE 2019

 

PROGRAMA

 

Kovo 7 d.

 

20.00Poezijos vakaras, skirtas naujai Leah‘os Golberg poezijos rinktinei bei poečių iš Lietuvos – Indrės Valantinaitės ir Linos Buividavičiūtės – poezijos pristatymui Izraelio publikai

Dalyvauja: Lina Buividavičiūtė (poetė), Indrė Valantinaitė (poetė), Gideon Tikotzky (redaktorius, Kibbutz Hameuhad Publishing), Sivan Beskin (poetė, vertėja), prof. emeritas Hamutal Bar-Yosef (Ben Gurion Negev universitetas), Michal Bat-Adam (aktorius), Rita Kogan (poetė), Amichai Hason (poetė), Ilana Krivoščenkaitė (dainininkė), Gary Libson (pianistas)

Vieta – Beit Bialik memorialinis muziejus, Tel Avivas

 

Organizatoriai: Beit Bialik memorialinis muziejus-namai, Lietuvos kultūros institutas

 

 

Kovo 26 d.

 

Lietuvos kamerinės muzikos diena tarptautiniame Felicjos Blumental muzikos festivalyje

 

16.00 – dokumentinio filmo „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ (rež. G. Žickytė) seansas.

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Auditorium)

 

18.00Kamerinio choro „Aidija“ (vad. R. Gražinis) koncertas.

Programoje: B. Kutavičiaus, O. Narbutaitės, R. Gražinio, V. Augustino, Z. Bružaitės, J. Gudavičiaus kūriniai

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Auditorium)

 

19.30Andriaus Žlabio fortepijono rečitalis.

Programoje: M. K. Čiurlionio, J. S. Bacho, M. Weinbergo, C. Franko kūriniai

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Gallery, Mizne-Blumental Collection)

21.00Bendras Lietuvos ir Izraelio klasikinės muziko atlikėjų vakaras.

Dalyvauja: Martynas Levickis (akordeonas), kamerinis choras „Aidija“, Izraelio kamerinis choras, dirigentė Giedrė Šlekytė.

Programoje: W. A. Mozarto, R. Šerkšnytės, A. Malcio, B. Kutavičiaus, F. Handelio kūriniai

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus (Assia Auditorium)

 

Organizatoriai: tarptautinis Felicja Blumental muzikos festivalis, Lietuvos kultūros institutas

 

 

Balandžio 16 d.

 

19.00Linos Lapelytės performansų programa.

Performasus lydės Linos Lapelytės ir programos kuratorės Ruti Direktor (Izraelis) pokalbis

Programoje: performansai „Piruetas“, „Ladies“, „Candy Shop“

Vieta – Tel Avivo Meno muziejus

 

Organizatoriai: Tel Avivo Meno muziejus, Lietuvos kultūros institutas

 

 

Gegužės 4 d.

 

Lietuvos šiuolaikinės muzikos programa „Vilna Connection“

 

16.00 Grupių „Shishi“ (Lietuva), „Red Axes (Izraelis) ir atlikėjo Marijaus Aleksos projekto „Maps“ (Lietuva) koncertas

Vieta – muzikos klubas TEDER, Tel Avivas

 

Organizatoriai: „Garzen Records“, TEDER, Lietuvos kultūros institutas

 

23.00 Lietuvos ir Izraelio DJ‘ų pasirodymas.

Dalyvauja Manfredas Bajelis, 12 inčų po žeme, V

Vieta – muzikos klubas APLHABET, Tel Avivas

 

Organizatoriai: „Garzen Records“, ALPHABET, Lietuvos kultūros institutas

 

Gegužės 23-25 d.

 

Lietuvos šiuolaikinio šokio savaitgalis Suzanne Dellal šokio centre

 

23 d. 21.00šokio spektaklis „Metų laikai“ (Agnijos Šeiko šokio teatras)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Studio Zehava Jack), Tel Avivas

 

24 d. 13.00 – šokio spektaklis „Somaholidays“ (chor. Vilma Pitrinaitė)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Yerushalmi Hall), Tel Avivas

 

24 d. 21 val. šokio spektaklis „Sprendimas“ (chor. Birutė Letukaitė. Kauno šokio teatras „Aura“)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Dellal Hall), Tel Avivas

 

25 d. 19.00 – Urbanistinio šokio spektaklis „Žaidimas baigtas“ (Low Air / Vilniaus miesto teatras)

Vieta – Suzanne Dellal šokio centras (Yerushalmi Hall), Tel Avivas

 

Organizatoriai: Suzanne Dellal šokio centras, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos šokio informacijos centras

 

 

Gegužės 23-birželio 1 d.

 

Lietuvos dokumentinio filmo pristatymas tarptautiniame filmų festivalyje Docaviv 2019

Programoje – dokumentinis filmas „Animus Animalis“ (rež. Aistė Žegulytė).

Vieta – Steinhardt Gamtos Mokslų muziejus (Tel Avivas)

 

Organizatoriai: Tarptautinis filmų festivalis „Docaviv 2019“, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kino centras