Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Senieji lietuvių instrumentai lapkritį skambės įspūdingose Jungtinės Karalystės koncertų salėse

Lietuvos kultūros institutas

„Lietava” – tai unikalus muzikinis projektas, kuris pasakoja istoriją apie 16 tradicinių senųjų lietuvių instrumentų skambesį. Šiam projektui įgyvendinti jėgas sujungė du talentingi lietuvių kūrėjai – multi-instrumentalistas ir improvizacinės lietuvių folk muzikos vėliavnešys Saulius Petreikis ir alternatyviosios muzikos prodiuseris Domas Strupinskas.

„Lietava” albumas lapkričio 10 dieną bus išleistas vinilo formate, kartu su CD ir knyga, aprašančia instrumentų kilmės istorijas ir projekto idėją. Šį albumą išleis Londone įsikūrusi britų muzikos kompanija “The state51 Conspiracy”, kuri nuo 1992 metų dirba su žymiais atlikėjais ir įrašų kompanijomis, tokiomis kaip Bella Union, Alva Noto, Heavenly Recordings. „Lietava” britų dėmesį patraukė dėl projekto kultūrinio išskirtinumo bei atlikėjų muzikinių gebėjimų. Tai bus pirmasis lietuvių folk muzikos albumas, kurį išleis britų muzikos kompanija.

Kartu su Lietuvos kultūros institutu leidybinė kompanija The state51 Conspiracy lapkričio mėnesį organizuoja ansamblio koncertinį turą Didžiojoje Britanijoje, kurio metu Saulius Petreikis ir Domas Strupinskas pristatys projektą gyvai trijuose miestuose – Londone, Edinburge ir Birmingeme.

„Lietava” albumas buvo įrašytas Nidos menų kolonijoje. Įrašinėdami senuosius instrumentus atlikėjai rėmėsi minimalizmo  idėja, norėdami iškelti klausimą apie įsistovėjusią liaudies muzikos teoriją ir istoriją. Tam tikslui kūrėjai net sukūrė naują terminą, apibūdinantį „Lietava” projekto idėją – kintantis folkas (angl. – shifting folk). Tai estetinis manifestas, kalbantis apie santykį tarp tradicijos ir jos atsinaujinimo procesų.

Šiame projekte įamžinti tokie instrumentai kaip Kerdžiaus Ragas, Švilpa, Ožragis, Sekminių Ragelis ir kt. Šie instrumentai kadaise vaidino svarbų vaidmenį lietuvių kultūriniame ir visuomeniniame gyvenime. Šiandien, kai kurie iš šių senovinių instrumentų yra užmiršti, o kai kurie iki šiol dar nebuvo profesionaliai įrašyti.

Lapkričio 4 dieną Domas ir Saulius pasirodys „Daylight Music” programoje Union Chapel erdvėje Londone.  Tai bus specialus koncertas, švęsiantis 140 koplyčios gyvavimo metų sukaktį ir 25 metus čia vykstančių koncertų jubiliejų. Tą pačia dieną Domas ir Saulius kvies lietuvių bendruomenę susiburti rytų Londone įsikūrusioje St. Casimir’s lietuvių bažnyčioje. Lapkričio 6 dieną atlikėjai koncertuos Edinburge seniausioje muzikinės paskirties koncertų salėje St. Cecilia’s Hall,. St. Cecilia’s Hall po savo stogu glaudžia vieną svarbiausių istorinių muzikos instrumentų kolekciją visame pasaulyje. Paskutinis turo koncertas vyks galerijoje “Centrala” Birmingeme.

„Lietava” koncertai Didžiojoje Britanijoje:

Lapkričio 4, Daylight Music, Union Chapel

Pradžia – 12 val. “Lietava” gros nuo 13:30 val.

Adresas: Union Chapel, Compton Terrace, N1 2UN Londonas

https://www.facebook.com/events/356511564803015/

Lapkričio 4, St Casimir’s Church, Londonas

Pradžia: 20 val.

Adresas: 21 The Oval, E2 9DT Londonas

https://www.facebook.com/events/1994401894170217/

Lapkričio 6, St Cecilia’s Hall, Edinburgas

Pradžia: 19 val.

Adresas: Concert Room & Music Museum, 50 Niddry Street, EH1 1LG, Edinburgas

https://www.facebook.com/events/156242474968163/

Lapkričio 8, Centrala Gallery, Birmingham Partneris: Lietuvos respublikos Ambasada Jugtinėje Karalystėje.

Pradžia: 19 val.

Adresas: Centrala, Unit 4, Minerva Works, 158 Fazeley Street, B5 5RT, Birmingemas

https://www.facebook.com/events/1578997955512008/

Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/lietavamusic/