Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos, Susijusios naujienos, Susijusios naujienos

Italų architektūros kritikas Vilniuje pasakos apie architektūros kuravimą

Lietuvos kultūros institutas

2017 m. sausio 11 dieną, 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje – garsaus italų architektūros kritiko Pippo Ciorra paskaita apie architektūros kuravimą kaip kritikos įrankį. Paskaita vyks anglų kalba (renginys – nemokamas).

Nacionalinio Italijos šiuolaikinio meno muziejaus MAXXI architektūros kuratorius, praktikuojantis architektas taip pat rašo apie architektūros žvaigždes, kuruoja jų parodas, analizuoja reiškinius ir intensyviai dėsto. Pokalbio su Pippo Ciorra metu bus galima išgirsti jo įžvalgas apie svarbiausias pasaulinės architektūros aktualijas bei atsakymus į klausimus: kaip ir kodėl kinta architektūros kuravimo forma bei turinys, su kokiais iššūkiais susiduria šiuolaikinis kuratorius transformaciją išgyvenančios „ekonominės architektūros” rinkos akivaizdoje?

P. Ciorra teigia, kad architektūros kuravimas dėl vyraujančių rinkos tendencijų tampa kultūrine produkcija. Dėl šios priežasties neretai iš architektūros kaip disciplinos tikimasi kritinės, socialinės bei politinės vertės ar bent jau subtilios užuominos į tam tikrą diskursą. Tad šiuolaikinės architektūros parodos vertė matuojama gebėjimu ištransliuoti optimalų pranešimą publikai, neretai labiau orientuojantis į vizualinę informaciją nei į kritinį pranešimo aspektą.

Paskaitoje bus nagrinėjama kintanti muziejaus paskirtis: muziejus kaip vieta architektūros palikimo saugojimui bei viešinimui; muziejus kaip teorijos bei kritikos agentas, siekiantis aktyvaus ir ne-objektyvaus architektūros asmenybių bei tendencijų žymėjimo; muziejus kaip atviras tyrimų laukas, provokuojantis naujas disciplinų bei fizines institucines ribas, viena vertus sukurdamas hibridinius laukus tarp meno, politikos, dailės ir kitų kalbų, kita vertus – siekiantis ir aktyviai ieškantis galimybių išplėsti muziejaus atstovaujamą lauką toli už savo fizinių ribų – į miestą ir kraštovaizdį.

Pasak Ciorra, kartu su šiuolaikinio meno scena pasikeitė ir architektūros parodų specifika, jos tapo atvira terpe eksperimentams ir idėjų sklaidai. Pasikeitus architektūros kuravimo koncepcijai, susiformavo palanki atmosfera sąlyginai naujų srovių, tokių kaip kontekstualizavimas, aktyvizmas, pasakojimas atsiradimui ir populiarinimui. Dėl to domėjimasis naujausia su architektūra susijusia tarpdisciplininių tyrimų medžiaga bei profesionalių meno kritikų įžvalgomis yra neatsiejama architekto ar architektūros kuratoriaus darbo dalis.

Architektas, profesorius  Pippo Ciorra dėsto Ascoli Piceno Architektūros aukštojoje mokykloje (SAD), Camerino Universitete ir yra vyriausiasis architektūros kuratorius MAXXI – nacionaliniame 21 a. meno muziejuje Romoje. Taip pat yra tarptautinės doktorantūros programos „Villard d‘Honnecourt” koordinatorius bei Tarptautinės architektūros kritikų asociacijos (CICA – Committee of International Critics of Architecture) narys. Nuo 1981 m.  jo straipsniai publikuojami Italijos ir tarptautinėje periodinėje spaudoje. Šį kritiką galima pažinti iš jo gausiai publikuojamų knygų bei kuruotų parodų, jis buvo vienintelis europietis žiuri komisijos narys 2016 metų Venecijos architektūros bienalėje.

Pranešėjo vizitas organizuojamas bendradarbiaujant su Lietuvos kultūros institutu.