Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Berlyne tęsiasi Kauno tarpukario architektūrai skirti renginiai

Lietuvos kultūros institutas

Birželio 9 d. Lietuvos ambasadoje Berlyne vyks Kauno architektūros istorijai skirtos parodos „Kauno modernistiniai interjerai. Kaunas – neatrastoji Europos modernizmo sostinė“ atidarymas bei diskusija apie modernistinę Kauno architektūrą ir jos sąsajas su Europos architektūra.

Ši paroda bei diskusija rengiamos kaip Kauno architektūros istorijai skirto mėnesio Berlyne programos dalis. Kauno architektūros mėnuo buvo atidarytas gegužės 17 d. Berlyno architektūros muziejaus galerijoje pristatant architekto Gintaro Balčyčio kuruotą parodą „Kauno tarpukario architektūra“, kuri tapo pirmąja Lietuvos architektūros paroda šioje šalyje, sulaukė didelio tiek architektų, tiek architektūra besidominčiųjų dėmesio ir yra įtraukta į Mokslų nakties Berlyne programą.

Paroda „Kauno modernistiniai interjerai. Kaunas – neatrastoji Europos modernizmo sostinė“ atskleis dažniausiai tik architektūros ekspertams pažįstamas laikinosios Lietuvos sostinės architektūrines erdves – išlikusius miesto tarpukario architektūros pastatų interjerus, kurie tuo metu žavėjo savo modernumu ir išlaikė regionui būdingus bruožus ir architektūrinius atspalvius.

Po parodos atidarymo architektūros mylėtojai bus kviečiami į diskusiją, skirtą Lietuvos tarpukario architektūros ir Europos architektūrinio landšafto sąsajų analizei. Šioje diskusijoje dalyvaus architektūros istorikės dr. Marija Drėmaitė (Vilniaus universiteto istorijos fakultetas) ir profesorė Natascha Meuser (Hochschule Anhalt, Dessau), kurios diskutuos apie tai, kas mūsų architektūrinį peizažą skiria ir sieja su Europos, ypač Vokietijos, architektūra.

Kaip teigia kultūros atašė Vokietijoje dr. Gabrielė Žaidytė, „Berlyne, kuriame, kaip teigiama, galima atrasti visko, Lietuvos architektūros istorijai skirti renginiai sulaukė išskirtinio dėmesio: paroda ne tik pateko į itin prestižines erdves, bet ir buvo įtraukta į Berlyno mokslų naktį. Be to, teko papildomai spausdinti parodos katalogus – jų neužteko visiems norintiems. Ši paroda tapo dar viena galimybe Kauno tarpukario architektūrą pristatyti kaip integralią XX amžiaus Europos architektūrinio peizažo dalį.“

Pasak architektūros istorikės dr. M. Drėmaitės, „tarpukario Kauno modernizmo architektūra laikoma fenomenu, kadangi vos daugiau nei per dešimtmetį buvo pastatyta moderni Europos sostinė. Tačiau šiandien jau galime kelti klausimą: koks tas Kauno modernizmas, kokios įtakos ir idėjos susitiko šiame mieste ir kaip jos buvo įgyvendintos? Tradicinis požiūris į architektūrą bei tradicinės statybos technologijos, didelis troškimas sukurti nacionalinį stilių ir iš Vakarų Europos architektūros mokyklų atkeliavusios radikalaus modernizmo idėjos pagimdė tai, ką šiandien galėtume vadinti vienu ankstyviausių regionalizmo atvejų modernistinėje architektūroje.“

Parodos „Kauno interjerai. Neatrastoji modernizmo sostinė“ atidarymas bei diskusija vyks birželio 9 d., 18 val., LR ambasadoje Vokietijoje Charitestr. 9, 10117 Berlynas.

Parodą galima aplankyti birželio 10 – liepos 1 d., pirmadienį – ketvirtadienį 10-13 ir 14-16 val.

Projekto rengėjai: LR kultūros atašė Vokietijoje, Kauno architektūros festivalis.

Partneriai: DOMPublishers, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius.

Parodą remia: Lietuvos kultūros taryba.

Dalyvės viešnagę Berlyne remia LR Kultūros ministerija.