Lietuvos kultūros gidas, Teatro režisieriai

Gintaras Varnas

Gintaras_Varnas_IN_Remis.Scerbauskas

Režisierius, pedagogas Gintaras Varnas (g. 1961) priklauso pirmajai nepriklausomos Lietuvos režisierių kartai. Režisūros bakalauro, magistro ir meno aspirantūros studijas baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 1988 m. G. Varnas įkūrė ir ketverius metus vadovavo precedentų Lietuvoje neturėjusiam „Šėpos teatrui“ – politiniam lėlių teatrui, pasižymėjusiam efektyvia grotesko kalba. Nuo 1989 m. dirba kaip laisvai samdomas režisierius Lietuvoje ir užsienyje. 2004–2007 m. dirbo Kauno valstybinio dramos teatro meno vadovu, o 2007 m. Vilniuje įkūrė nepriklausomą teatrą „Utopia“, kuriam vadovauja iki šiol. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, dėsto vaidybą ir režisūrą.

Varnas yra sukūręs daugiau nei keturias dešimtis dramos ir operos spektaklių. Jo stilių formavo įsimintinos ir neretai ekscentriškos Federico Garcíos Lorcos, Pedro Calderóno de la Barcos ir Albert’o Camus kūrinių interpretacijos. Bene artimiausia jam – baroko estetika, jungianti rafinuotą vizualinę raišką su metafiziniais sceninės realybės sluoksniais. Režisieriaus kuriamoms šiuolaikinės dramaturgijos interpretacijoms (Jean-Luc Lagarce, Marina Carr, Dea Loher) būdingas siekis vengiant brutalumo, poetiniais koliažais tirti tamsiąsias žmogiškosios asmenybės sritis.

Režisieriaus spektakliai rodyti Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, Kanadoje ir JAV. G. Varno kūryba įvertinta įvairiomis premijomis ir apdovanojimais, tarp kurių – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija ir net keturi „Auksiniai scenos kryžiai“ (2015, 2009, 2005, 2004).

Vienas naujausių G. Varno spektaklių – „Pagalvinis“ (2017) pagal Martino McDonagho pjesę Kauno miesto kameriniame teatre. Prasidėjęs kaip mįslinga ir tamsi kriminalinė istorija, spektaklis virsta makabrišku neogotikiniu trileriu. G. Varnas „Pagalvinyje“ lieka ištikimas vizualiam, teatrališkam teatrui. Spektaklyje veikia keturi aktoriai ir dailininkės Julijos Skuratovos kurtos lėlės bei kaukės, valdomos pačių aktorių.

info@utopiateatras.lt

www.utopiateatras.lt