Fotografijų paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ atkeliavo į Švediją
Lapkričio 6 d. Švedijoje, Linšiopingo dailės parodų centre įvyko fotografų Antano Sutkaus, Artūro Morozovo ir Tado Kazakevičiaus fotografijų parodos „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ bei ir Vytauto V. Landsbergio filmo tuo pačiu pavadinimu atidarymas. Joje menininkai eksponuoja Ukrainos karo pabėgėlių Lietuvoje nuotraukas bei filmą.
Parodos atidaryme dalyvavo vienas iš fotografijų autorių Tadas Kazakevičius, per transliaciją su susirinkusiais fotografijos gerbėjais bendravo ir pats Antanas Sutkus. Į parodos atidarymo renginį atvyko Lietuvos bei Ukrainos ambasadoriai Švedijoje – Linas Linkevičius ir Andrii Plakhotniuk. Parodą švedų auditorijai pristatė kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson, Linšiopingo miesto meras Mikael Sanfridson bei parodos Linšiopinge kuratorius Petter Österlund.
Antanas Sutkus savo virtualiame pristatymo pokalbyje paminėjo, kad noras sukurti šias fotografijas kilo dar 2022 m. Parodos idėjos autoriui Vytautui V. Landsbergiui paklausus, ar Antanas dar norėtų prisiliesti prie kurios nors temos, jis atsakė: „Norėčiau fotografuoti Ukrainos vaikus, tačiau taip, kad fotografijos patiktų ir jiems patiems bei jų šeimoms“. Vėliau prie parodos organizavimo prisijungus organizacijai „ Stiprūs kartu” ir plėtojant mintis apie ją Antanas Sutkus pageidavo Ukrainos karo pabėgėlius fotografuoti kartu su jaunesniais kolegomis Artūru Morozovu ir Tadu Kazakevičiumi. Parodos Linšiopinge atidarymo metu fotografas Antanas Sutkus baigė savo sveikinimo kalbą, pastebėdamas, kad jis verčiau norėtų fiksuoti Ukrainos atstatymo procesus nei fotografuoti nuo karo kenčiančius jos vaikus.
„Labai svarbu, jog fotografijų paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ pristatyta Švedijoje, kurios gyventojai nėra abejingi tam, kas vyksta šiandien Europoje. Mes turime nepaliaujamai kalbėti visomis įmanomomis priemonėmis, o ypač per meną, apie vykdomų karo nusikaltimų griaunamus ukrainiečių vaikų ir jų šeimų gyvenimus, skleisti žinią apie jų dvasinę stiprybę ir tikėjimą, jog visi žiaurumai kažkada baigsis ir jie galės sugrįžti į savo namus. Ši fotografijų paroda, galima sakyti, perteikia „veiksmą“ nerodydama tiesioginio veiksmo – fotografijos žiūrovo emociniame lauke įgauna ryškias spalvas, nors jos yra pilkos spalvos gama. Užfiksuoti laikmečio įvykius yra labai svarbu, bet tuo pačiu ir sudėtinga. Ginklo, subombarduoto namo ar sužeisto vaiko vaizdas kartais būna per stiprus, kad liktų su mumis ilgam. Pasakoti apie įvykius šiuo poetišku, jautriu būdu ir sykiu perteikti brutalumą yra nelengva užduotis. Jei pavyksta tai pasiekti – fotografijos tampa itin paveikios. Tam reikia brandos fotografijos mene ir smalsumo gyvenime – savybių, kurias, akivaizdu, turi šios fotografijų serijos kūrėjai. Šią parodą planuojame vėliau pristatyti kr kituose Švedijos miestuose”, – dalijasi mintimis viena iš parodos „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ Linšiopingo dailės parodų centre iniciatorių Liana Ruokytė-Jonsson.
Pasak parodos bendraautoriaus Tado Kazakevičiaus, šioje parodoje svarbūs ne tiek kadrai, kiek svarbi parodos herojų kūno kalba, lytėjimas, užfiksuotos emocijos. „Parodoje stengėmės išvengti autorystės, jos neakcentuoti šalia fotografijų, taip neatimdami dėmesio iš herojų, kurie čia yra pagrindinė ašis”.
„Visas projektas persmelktas Antano Sutkaus ikoniniu estetiniu braižu, kur akys tampa sielos veidrodžiais. Tai švelni grūdėta tekstūra ir drąsūs kampai, išlaikantys humanistinį požiūrį. Sutkus ir jo du kolegos fotografai sukūrė ne tik nuostabių nuotraukų seriją, bet ir užfiksavo laikmetį – nerimą, karą, žmonių išgyvenimus. Papasakoti karo istoriją, nesinaudojant nei smurto, nei ginklų, nei mirties vaizdais – tai stipru. Tuo pačiu tai labai būdinga Antanui Sutkui – gebėjimas perteikti daugiaplanį pasaulį per beveik lakoniškas ir kiek melancholiškas nuotraukas. Kiti du fotografai, Artūras Morozovas ir Tadas Kazakevicius, be vargo perėmė savo mokytojo Antano Sutkaus pasakojimo meną, leisdami šiuolaikinei visuomenei ir laikmečiui prasiskverbti į šias estetiškai išlaikytas, ramias fotografijas” – savo įsipūdžius pasakoja parodos „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ Linšiopingo dailės parodų centre kuratorius Petter Österlund.
Šios parodos premjera Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje įvyko dar 2023 metų pavasarį, vėliau paroda lankėsi ir keliuose JAV miestuose.
Paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“ Linšiopingo dailės parodų centre vyks iki 2025 metų sausio 18 dienos. Parodą surengta bendradarbiaujant su kultūros atašė Liana Ruokyte-Jonsson. Parodą Linšiopingo mieste iš dalies finansavo Lietuvos kultūros institutas.