Geri laikai Lietuvos muzikos ekosistemai – pratęsiamas ir gilinamas bendradarbiavimas su Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivaliu
Kitą savaitgalį Jungtinėje Karalystėje prasideda vienas svarbiausių Europos naujosios muzikos festivalių – 47-asis Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivalis. Jame kulminaciją pasieks pirmasis, trejus metus trukęs partnerystės su Lietuva etapas ir prasidės naujasis, plėtojantis ir gilinantis bendradarbiavimą.
Partnerystę su tarptautine profesionalų tinklaveikos platforma tapusiu festivaliu, sutrumpintai vadinamu „hcmf//“, įgyvendina Lietuvos kultūros institutas, kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Ūla Tornau ir Lietuvos muzikos informacijos centras.
Partnerystės tąsa ir daugiau vertės muzikos ekosistemos dalyviams
„Gausios ir augančios partnerystės su Lietuva kulminacija yra puiki proga pranešti, kad ji bus pratęsta dar trejiems metams iki 2028-ųjų! Nuoširdžiai dėkoju Lietuvos partneriams už nuolatinį tikėjimą „hcmf//“ kaip tarptautine platforma, kurioje būtų galima populiarinti Lietuvos menininkus, dirbančius naujosios muzikos srityje Jungtinėje Karalystėje ir visame pasaulyje,“ – pasakojo festivalio meno vadovas Grahamas McKenzie.
„Kai prieš trejus metus pasirašėme šį partnerystės susitarimą, jame nugulė ne tik koncertų, bet ir mainų, bendradarbiavimo siekį apibrėžiančios eilutės. Nepaprastai malonu matyti, kad visa tai jau spėjo virsti realiais darbais, sujungusiais Lietuvos ir Jungtinės Karalystės menininkus, festivalius ir kitus partnerius. Ypač džiugu, jog būdami šiame taške mes sugebėjome sudaryti reikiamas sąlygas ir kartu leisime toliau šiam procesui natūraliai vystytis, pajungdami neapsakomai platų „hcmf//“ ir partnerių tinklą,“ – apie šį bendradarbiavimo projektą pasakojo Lietuvos muzikos informacijos centro vadovė Radvilė Buivydienė.
„Ateinančius trejus metus tęsime ir gilinsime partnerystę, kuri atneš daugiau Lietuvos šiuolaikinės muzikos kūrėjų ir atlikėjų matomumo tarptautiniame meno lauke, koprodukcijų. Svarbus tikslas – siekti didesnio muzikos vadybininkų ir kultūros profesionalų įsitraukimo, dalyvavimo festivalio edukacinėse, talentų vystymo programose. Tikime, kad šis bendradarbiavimas taps Lietuvos muzikinės kultūros sklaidos ir praturtinančio tarptautiškumo katalizatoriumi, viršijančiu vieno festivalio ar regiono ribas. Sieksime, kad ateityje įsibėgėjusio ir tvaraus proceso nebereiktų įtvirtinti susitarimais su „galiojimo laiku“ ,“ – teigė Lietuvos kultūros instituto direktorė Julija Reklaitė.
Lapkričio 16-ąją, antrą festivalio dieną vyksiančiame Lietuvos ir Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivalio bendradarbiavimo pratęsimo paskelbime dalyvaus ir LR kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė bei LR ambasados Jungtinėje Karalystėje Ministrė patarėja, l.e.p. laikinoji reikalų patikėtinė Lina Zigmantaitė.
Šių metų fokusas – Linos Lapelytės kūryba, sugrįžimai ir premjeros
„Su nuorodomis į popkultūrą, liaudies idiomas ir operą, bet subtiliai tai išplečiant iki paraščių savo kūryboje, Lina Lapelytė yra tobula menininkė, tinkanti eklektikos kupinai šių metų „hcmf//“ programai. Džiaugiuosi galėdamas pateikti išsamią Lapelytės kūrybos apžvalgą, kurią kuravo pati menininkė.“ – teigė festivalio meno vadovas, programos sudarytojas G. McKenzie.
Reziduojančia „hcmf//“ festivalio kompozitore tapusios L. Lapelytės kūrinių programoje bus galima išgirsti kūrinį „Study of Slope“, kurio performatyvioji dalis – dainos, atliekamos žmonių, neturinčių muzikinės klausos. Taip pat bus atliktas kūrinys keturioms koncertinėms kanklėms „Ladies“, „Pirouette“ šokėjai ir saksofonui bei „Candy Shop – the Circus“ septyniems atlikėjams, tarp kurių pasirodys ir pati L. Lapelytė. Ją scenoje publika galės išvysti ir kartu su kolektyvu „Common Objects“.
Po pertraukos į „hcmf//“ sugrįžta festivalio publikos labai mėgstamos kompozitorės Justės Janulytės kūryba – kūrinio „Circle for a Square“ adaptaciją šiemet atliks britų „Ligeti Quartet“. Festivalio programoje bus pirmąkart pristatyti kompozitorės Justinos Repečkaitės ir kompozitoriaus Vykinto Baltako kūriniai, kuriuos atliks britų Richard’o Uttley ir Beno Goldscheider’io duetas.
Lietuviška programa festivalyje jau neįsivaizduojama be improvizacinės muzikos akcentų, taip pat vis didesnę jos dalį sudaro bendradarbiavimo platformoje susiklosčiusių lietuvių ir britų atlikėjų partnerysčių vaisiai. Festivaliui improvizacinės muzikos programą ruošia Liudo Mockūno, Arno Mikalkėno, Simono Kaupinio ir Miko Kurtinaičio neseniai suburtas kvartetas „Ward – 4“. Šis pasirodymas yra bendros mainų programos tarp „hcmf//“ ir „Improdimensijos“ rezultatas. Pirmoji jo dalis jau buvo pristatyta spalio mėnesį „Vilnius jazz“ festivalio metu.
Į „hcmf//“ sugrįžtantis smuikininkės Loros Kmieliauskaitės ir violončelininko Arno Kmieliausko ansamblis „Twenty Fingers Duo“ kartu su su britų ansambliu „GSRB Duo“ atliks bendrą programą „Hyphen“, kurią atlikėjai paruošė abiejų ansamblių inicijuotos rezidencijos „In Between Silence“ metu. Programa, kurioje skamba kompozitorių Juliaus Aglinsko ir Lawrence‘o Dunno kūrinių premjeros, jau buvo pristatyta festivalyje „Muzikos ruduo“ Vilniuje, taip pat netrukus skambės festivalio „Iš arti“ programoje Kaune.
Išsami lietuviškos šiuolaikinės muzikos panorama
Per dvejus pirmus Lietuvos fokuso festivalyje metus Huddersfieldo scenose skambėjo 12 Lietuvos kompozitorių kūriniai (Justės Janulytės, Dominyko Digimo, Mykolo Natalevičiaus, Rūtos Vitkauskaitės, Juliaus Aglinsko, Arturo Bumšteino, Andriaus Maslekovo, Simono Nekrošiaus, Žibuoklės Martinaitytės, Egidijos Medekšaitės, Ramūno Motiekaičio, Jurgos Šarapovos); savo atlikimo meistriškumą ir kūrybiškumą demonstravo improvizuota garso skulptūra iš Vilniaus save vadinanti grupė „Sneeze Etiquette“ (Arturas Bumšteinas, Kristupas Gikas, Adas Gecevičius ir Dominykas Snarskis), ansamblis „Twenty Fingers Duo“ (Lora Kmieliauskaitė ir Arnas Kmieliauskas), laisvo džiazo atlikėjas ir improvizatorius Liudas Mockūnas, Simono Kaupinio ir Armino Bižio duetas, šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“.
Festivalio publika susipažino ir su Lietuvos šiuolaikinės muzikos scenos tarpdiscipliniškumu: čia pristatytas muzikos ir medijų projektas „This Order Goes Wrong“ (kompozitoriaus D. Digimo, dramaturgo Rimanto Ribačiausko, vaizdo režisieriaus Kristijono Dirsės, kostiumo dizainerės Mortos Nakaitės, smuikininkės L. Kmieliauskaitės projektas); „Twenty Fingers Duo“ Huddersfielde atliko ir vizualiai intonuota garsine kelione pavadintą savo debiutinį albumą „Performa“, kuriam menininkė Lauryna Narkevičiūtė sukūrė šešias vizualizacijas. Festivalyje taip pat buvo pristatytas „Operomanijos“ ir A. Bumšteino sukurtas performatyvus garso meno įvykis „Blogi orai“ iš serijos „Navigacijos“.
Gilesnis „hcmf// ir Lietuvos partnerių bendradarbiavimas pradėjo pildytis dar 2023 metais: festivalio programoje buvo pristatytas specialiai užsakytas ir rezidencijoje Huddersfielde parašytas A. Bumšteino kūrinys „Stand-by for Minna“ vargonams ir elektronikai, kurį atliko Gailė Griciūtė ir Benas Jonušas.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir LR ambasada Jungtinėje Karalystėje.