Spalį Prancūzijoje vyksta „Derliaus šventės“ projektas
Bendra kūryba, tvarumas ir vietovės ištekliai yra pagrindiniai „Derliaus šventės“ akcentai. Projektas, sukurtas ir įgyvendintas meno rezidencijos NAMAS Lavaudieu miestelyje metu, yra menininkės Lauros Garbštienės, kuratorių ir architektų dueto Jurga Daubaratė ir Jonas Žukauskas bei dviejų menininkų, Andrea Malapert ir Ismaël Peltreau, kurie šiuo metu studijuoja Klermono Metropolio Aukštojoje meno mokykloje (ÉSACM), bendradarbiavimo rezultatas.
Kartu menininkai ir architektai kuria meninę instaliaciją, įgaunančią derliaus stalo pavidalą. Ši instaliacija išryškina „derlių” kaip jungiamąjį elementą tarp ūkininkų, amatininkų ir menininkų. Kūrybinis procesas apima susitikimus su vietos ūkininkais ir amatininkais, savitarpio pagalbos veiksmus, vietinių medžiagų, tokių kaip mediena, rinkimą ir naudojimą, taip pat rankų darbo kūrinių integravimą, siekiant pabrėžti rankų darbo reikalaujamą energiją ir laiką.
2024 m. vasarą įvyko pirmasis susitikimų etapas Prancūzijoje ir Lietuvoje, o nuo rugsėjo 16 d. iki spalio 31 d. projektas tęsiasi rezidencijos formatu menininkų rezidencijoje NAMAS, įsikūrusioje Lavaudieu miestelyje Prancūzijoje, kurią šiuo metu kuruoja Neringa Greičiutė. Kūrinių gamybos etapai įgyvendinami ÉSACM dirbtuvėse.
Lietuvos sezono Prancūzijoje metu „Derliaus šventės“ projektas sujungia ir sutelkia tolimesniam bendradarbiavimui meno rezidencijas NAMAS Prancūzijoje ir „Verpėjos“ Lietuvoje bei ÉSACM meno mokyklą Prancūzijoje.
Susitikimai su menininkais:
- Viešas renginys: Atvirų durų diena NAMAS
Kviečiame susipažinti su darbų procesais atvirų durų dienose NAMAS Lavaudieu menininkų rezidencijoje, sekmadienį, spalio 13 d., 16:00 – 18:00 val. - Viešas renginys: Konferencija
Vieša konferencija, kurioje Laura Garbštienė, Jurga Daubaratė ir Jonas Žukauskas pristatys savo praktikas studentams ÉSACM amfiteatre Clermont-Ferrand, ketvirtadienį, spalio 17 d., 17:30 val. - Privatus renginys (su pakvietimais): Pristatymas
Antradienį, spalio 22 d., 18:00 val., Lavaudieu, NAMAS menininkų rezidencijoje. - Viešas renginys: Pristatymas ir paroda
Penktadienį, spalio 25 d., 18:00 val., Clermont-Ferrand, ÉSACM Didžiajame Ateljė. Instaliacija bus eksponuojama nuo spalio 29 d. iki lapkričio 28 d. Kessler gatvėje, ÉSACM vitrinoje.
Lietuvos sezonas Prancūzijoje – nuo 2024 m. rugsėjo 12 d. iki gruodžio 12 d.
Šis renginys, kilęs iš partnerystės tarp šalių, pristato šiuolaikinę Lietuvą ir jos kultūrą prancūzų visuomenei įvairiomis formomis: performansai, parodos, spektakliai, kino seansai, debatai, konferencijos ir gastronomija. Turinti daugiau nei tūkstantį metų istorijos, išgyvenusi daugybę iššūkių, Lietuva sugebėjo išsaugoti vieną seniausių pasaulyje kalbų ir tapti modernia bei kūrybiška Šiaurės Europos šalimi. Šiandien Lietuva yra aktyvi ir įsipareigojusi ES, NATO ir EBPO narė.Sezono programa pirmiausia yra kvietimas pamatyti save kitame, nes, kaip rašė filosofas Viktoras Bachmetjevas: „kitas visada yra skirtingas, bet niekada visiškai kitoks“. Ji taip pat siekia inicijuoti ilgalaikes bendradarbiavimo galimybes tarp Lietuvos institucijų ir kūrėjų bei jų prancūzų partnerių.
„Derliaus šventė“ prisideda prie bendradarbiavimo tarp NAMAS, Verpejos ir ÉSACM vystymo, siekiant sukurti bendrus mainų rezidencijų programų projektus ir stiprinti jų tarptautinį atvirumą.
Jurga Daubaraitė ir Jonas Žukauskas yra tyrinėtojai ir kuratoriai, gyvenantys Vilniuje. Jie įkūrė leidyklą Kirvarpa, platformą „Neringos miško architektūra“ ir architektūros agentūrą Talka talka. Jie buvo bendrakuratoriai daugybėje parodų, įskaitant „Vaikų miško paviljoną“ ir „Baltijos paviljoną“, kurie buvo eksponuojami Venecijos architektūros bienalėse 2023 ir 2016 m.
Laura Garbštienė savo naujausioje praktikoje tyrinėja laikinąsias meno formas ir reflektuoja apie gamtos procesus, ekologinį sąmoningumą bei kaimo gyvensenos nykimą. 2017 m. ji įkūrė „Verpėjos“. Tai menininkų vadovaujama iniciatyva, skirta tirti ir diskutuoti apie kaimo tradicinę gyvenseną ir gamtos išsaugojimą, suaktyvinti diskursą apie vietinius bei globalius pokyčius ir procesus. Jos filmas „Filmas apie nežinomą menininką“ (2009) pelnė tarptautinio žiuri specialų paminėjimą ir Tarptautinės kritikos apdovanojimą (FIPRESCI prizą) Oberhauzeno tarptautiniame trumpametražių filmų festivalyje.
Andrea Malapert gyvena Clermont-Ferrand ir studijuoja penktuosius metus Klermonto Metropolio meno mokykloje. Jos kūryba slypi tarp jautrumo ir suvokimo, lengvos sensorinės patirties, kuri atsiskleidžia per medžiagą ir jos poetinę alcheminę transmutaciją, siekiant atrasti egzistenciją, kurią galima pajusti. Ji daugiausia dirba su popieriumi, instaliacijomis, leidyba, piešimu, rašymu, garso instaliacijomis ir keramika. Praėjusiais metais ji kartu su savo broliu eksponavo kūrinį grupinėje parodoje „À côté de“ galerijoje „In Extenso“ Clermont-Ferrand mieste.
Ismaël Peltreau Tapin šiuo metu studijuoja penktuosius metus Klermonto Metropolio aukštojoje meno mokykloje. Jis jungia savo gyvenimą su savo kūrybiniais objektais, kad padarytų juos labiau apčiuopiamais. Jis pradeda nuo specifinių situacijų, kad galėtų tyrinėti universalias sąvokas. Jis rengia menines ekspedicijas, kurias vėliau parodo tokia forma, kuri geriausiai perteikia jo patirtį.
Neringa Greičiutė yra fotografė, dirbanti tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Nuo 2022 m. ji vadovauja NAMAS menininkų rezidencijai Lavaudieu.