Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos, Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 naujienos

Lietuvos menininkų video mapping‘o projektas „Čiurlionio sapnai“ debiutavo Prancūzijoje

Lietuvos kultūros institutas

Organizatorių parengta informacija

Spalio 18–19 dienomis Prancūzijos Amjeno mieste vyko audiovizualinių menų organizacijos „Rencontres Audiovisuelles“ organizuojamas Video Mapping Festival baigiamasis renginys, kuriame Lietuvos video menininkai Vytautas Žarnauskas ir Matas Nakrošis bei prancūzai – videomenininkas Hamza Mrabet ir kompozitorius Aleksi Aubry-Carlson pristatė kartu sukurtą video mapping’o projektą „Čiurlionio sapnai“. Šis garsaus lietuvių kompozitoriaus ir dailininko M. K. Čiurlionio 150-osioms gimimo metinėms paminėti skirtas projektas, kurį planuojama išvys ir artėjančio Vilniaus šviesų festivalio lankytojai, yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 programos dalis.

„Norėjome pasirinkti temą, kuri ir neštų žinutę pasauliui, ir tuo pačiu neribotų, o įkvėptų kurti, domėtis, jungti sena ir nauja. Lietuvoje minėsime 150-ąsias M. K. Čiurlionio gimimo metines, tad pasirinkome šį genijų pristatyti pasauliui dar plačiau“, – pasakojo iššūkiui pasiryžęs Vytautas Žarnauskas.

K. Čiurlionis yra pasakęs: „Kaip tai nuostabu būti reikalingam žmonėms ir jausti šviesą savo delnuose“. Remdamiesi šiuo motyvu, projekto kūrėjai į vieną kompoziciją sujungė lietuvių menininko paveikslus ir muziką.

Lietuvos ir Prancūzijos menininkų komanda, taikydama animacijos ir video mapping’o technikas pasirinko apipavidalinti Amjeno istorinį Maison du Sagittaire (liet. Šaulio namas) pastatą, datuojamą XVI a., kuris žinomas dėl savo gotikinės architektūros ir ant fasado vaizduojamo šaulio. Žiūrovus į magišką pasaulį kvietė unikali ir novatoriška M. K. Čiurlionio simbolistinį meną ir muziką atkurianti 3D video projekcija.

„Besisukančiomis spalvomis ir mistiniais vaizdais užpildyti M. K. Čiurlionio paveikslai, sukuria svajingą atmosferą, papildančią emocingą jo kompozicijų kokybę. Šis menininkas turėjo unikalų gebėjimą išreikšti sudėtingas gamtos ir dvasingumo temas bei maišyti formas, kad perteiktų vieningą meninę viziją. Džiugu, kad projekto pristatymo Amjene metu publiką suintrigavo Lietuvos kultūros ir meno paveldo turtingumas, o unikali tema ir jos meninė raiška žadino žiūrovų smalsumą“, – sakė Vytauto Ž. kolega iš Prancūzijos videomenininkas Hamza Mrabet.

Projekte naudojamas skaitmenines paveikslų kopijas kūrėjams patikėjo Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (rinkinių kuratorė Danutė Gruzdienė).

Projekto „Čiurlionio sapnai“ kūrėjų komanda susibūrė po balandžio mėnesį vykusios, video mapping‘o industrijos aktualijoms dedikuotos, tarptautinės konferencijos IBSIC Lilio mieste (Prancūzija), kurioje dalyvavo savo srities profesionalai iš viso pasaulio, minėti lietuvių video menininkai ir Vilniaus šviesų festivalio kuratorius Petras Bevz. Po konferencijos Vytautas Žarnauskas Prancūzijoje atliko kūrybinę rezidenciją, kurios metu ir buvo pradėtas šis bendras lietuvių ir prancūzų menininkų projektas, įamžinantis ne tik M. K. Čiurlionio kūrybą, bet ir atveriantis naujus kultūrinio bendradarbiavimo kelius tarp Lietuvos ir Prancūzijos.

Video Mapping Festival yra kasmetinis Prancūzijoje vykstantis renginys, skirtas video mapping’ui –  technikai, kuri leidžia projektuoti vaizdus ant įvairių paviršių – ant tokių kaip pastatų fasadai, paminklai ir kiti architektūriniai objektai. Meną, technologijas ir architektūrą sujungiančio festivalio metu, pasitelkiant šviesą, projekcijas ir animaciją, kuriami įspūdingi vizualiniai spektakliai, kurie atgaivina pasirinktus objektus, transformuoja erdves į dinamiškas, vizualiai įtraukiančias scenas.

Nuo 2018 metų gyvuojantis festivalis kasmet pritraukia tūkstančius lankytojų ir meno entuziastų, tapdamas svarbiu šiuolaikinio meno ir naujųjų medijų festivaliu Europoje.