Lietuvos Kultūros Institutas
Instituto veikla, Kultūros atašė veikla, Kultūros naujienos, Susijusios naujienos

Tarptautiniame žydų kultūros festivalyje Kopenhagoje – Lietuvos muzikantų projektas

Lietuvos kultūros institutas
Muzikantai

Birželio 3 d. Kopenhagos Trinitorių bažnyčioje įvyko lietuvių muzikinio projekto „Svetimi namai“ pristatymas 11-ajame tarptautiniame žydų kultūros festivalyje „Jodisk Kulturfestival“, skirtame Danijos žydų bendruomenės 400 metų jubiliejui paminėti. Festivalyje, kuris vyksta birželio 1–12 d., litvakų sukurtą muziką pristatė žymūs Lietuvos atlikėjai – smuikininkė Dalia Dėdinskaitė, violončelininkas Glebas Pyšniakas ir akordeonininkas Tadas Motiečius. Koncerte skambėjo A. Šenderovo, C. Cui, A. Coplando, J. Heifetzo ir M. Ponce, G. Gershwino ir kt. kompozitorių kūriniai.

„Lietuvių atlikėjų koncertas – tai ilgam įsimintina nuostabi patirtis. Neįtikėtina, kad Lietuva turi tiek daug žydų kilmės kompozitorių. Mačiau, kaip publiką nustebino kiekvienas atliktas koncerto kūrinys. Daugelis klausytojų net nežinojo, jog tų kūrinių autoriai – lietuvių kilmės žydai. Manau, kad labai svarbu pristatyti Lietuvos žydų (litvakų) muzikinį paveldą kaip neatsiejamą Lietuvos kultūros dalį užsienyje. Mes tiek mažai apie tai žinome… Koncertas buvo fantastiškas ir nekantrauju sužinoti, ką Lietuva pristatys ateinančių metų festivalyje”, – savo mintimis po koncerto dalijosi tarptautinio žydų kultūros festivalio direktorius ir meno vadovas Jacobas Zylberas.

Nuo seno Lietuvos žydų kultūra buvo ir yra neatsiejama bei svarbi tiek Lietuvos, tiek pasaulio kultūros dalis. Projektas „Svetimi namai“ – tai muzikos ir tapybos šedevrų sintezė, kviečianti prisiminti ir įamžinti Lietuvos žydų gyvenimo palikimą. Projektas sukurtas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos minėjimo metais.

2018 metais Lietuvoje buvo surengta ypatinga paroda, kurioje buvo eksponuojami Kijeve gyvenančio šių dienų žymaus litvakų dailininko Matvejaus Vaisbergo kūriniai. Pats tapytojas buvo taip pat pakviestas atvykti į Lietuvą ir su dideliu noru lankėsi Lietuvos miestuose bei miesteliuose, o labiausiai liko sužavėtas Žagare, dar žinoma kaip Lietuvos žydų miestas. Būtent šis mažas Lietuvos miestelis įkvėpė menininką nutapyti visą paveikslų seriją „Svetimi namai“. Joje menininkas vaizduoja ir kviečia prisiminti Žagarės miesto negyvenamus namus, kuriuose kadaise gyveno arba dirbo Lietuvos žydai. Unikali paveikslų serija įkvėpė šių dienų vienus iš ryškiausių Lietuvos atlikėjų violončelininką Glebą Pyšniaką ir smuikininkę Dalią Dėdinskaitę prisiminti bei atrasti litvakų kompozitorių muziką, priderinti muzikos kūrinius prie paveikslų ir pristatyti bendrą tapybos bei muzikos sintezę Lietuvos ir užsienio klausytojams.

„Džiaugiuosi, kad, tęsiant bendradarbiavimą su tarptautiniu Kopenhagos žydų kultūros festivaliu, pristatytas jau antras sėkmingas muzikinis projektas Danijos auditorijai, supažindinant ją su įspūdingu litvakų kompozitorių kūrybiniu palikimu. Didžiulėje Kopenhagos senamiesčio širdyje esančioje Trinitorių bažnyčioje (Trinitatis Kirke) neliko nė vienos laisvos vietos, nors Danijoje tuo metu buvo saulėtas ilgasis savaitgalis. Nepaprastai jautri bei spalvinga koncerto „Svetimi namai“ programa ir meistriškas Dalios Dėdinskaitės, Glebo Pyšniako ir Tado Motiečiaus muzikavimas nepaliko abejingo nė vieno iš žiūrovų, kurie lydėjo atlikėjus ovacijomis“, – dalijasi įspūdžiais LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Liana Ruokytė-Jonsson.

Taip pat birželio 2 d. Kopenhagos žydų namų bibliotekoje literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas skaitė paskaitą apie Avrahamo Sutzkeverio poeziją ir pristatė naują poeto knygą „Dešimt eilėraščių / Tsen Lider / Ten poems“, išleistą praėjus beveik 80 metų nuo eilėraščių parašymo Vilniaus gete. Mindaugas Kvietkauskas juos yra išvertęs iš jidiškalbos ir parašęs straipsnių apie Avrahamą Sutzkeverį.

Koncertą organizavo tarptautinis Kopenhagos žydų kultūros festivalis, bendradarbiaudamas su LR ambasada Danijos Karalystėje ir LR kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje. Koncertą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros institutas.

Daugiau informacijos:
Liana Ruokytė-Jonsson, liana.ruokyte-jonsson@urm.lt
Tel.: +46 73 4226723