Lietuvos Kultūros Institutas

Flux. Lietuvos meno festivalis Romoje

Kultūros naujienos, Projekto FLUX naujienos

Lietuvos 100-metis suvienijo Romos kultūros flagmanus

Lietuvos kultūros institutas

Gegužės 4 dieną Romoje prasideda Lietuvos menų festivalis „Flux”, suvienijęs daugiau nei šimtą menininkų ir tris galingas Romos kultūros institucijas. Italijos publikai pristatomi pasaulyje žinomi Lietuvos kultūros grandai ir jaunosios kartos menininkai: Jurgis Mačiūnas, Jonas Mekas, Eimuntas Nekrošius, Deimantas Narkevičius, Mirga Gražinytė-Tyla, Justė Janulytė, Kamilė Gudmonaitė, urbanistinio šokio teatras „Low Air“ ir šiuolaikinės operos „Geros dienos!” kūrybinė komanda.

Nestabdoma išorės kliūčių, laisva ir nuolatos kintanti, jungianti naujausias technologijas ir komunikacijos priemones – tokia flux Lietuvos kultūra pažymės valstybės atkūrimo šimtmetį Romoje.

Lietuvos menų festivalis „Flux“ įgyvendinamas kartu su trimis itin solidžiomis Romos kultūros institucijomis: daugiau nei milijoną lankytojų kasmet sutraukiančiu daugiafunkciniu kultūros centru „Auditorium – Parco della Musica“, Nacionaliniu XXI a. menų muziejumi „MAXXI“ ir vienu seniausių teatru „Teatro di Roma“. Visos trys institucijos pirmą kartą savo veiklos istorijoje susivienijo bendram projektui, kurio renginiams atvėrė legendinių architektų Zaha Hadid ir Renzo Piano sukurtas erdves, Gioachino Rossinio ir Giuseppe Verdžio premjerų pažymėtas teatro scenas.

„Didžiuojamės, kad festivalį iniciavusi kultūros atašė Julija Reklaitė pritraukė tokius stiprius partnerius Romoje. Atviras šių kultūros institucijų bendradarbiavimas įgyvendinant festivalį tik dar kartą įrodo, kad kartu su kultūros atašė ir abiejų šalių kuratoriais parengėme programą, atitinkančią Italijos sostinės publikos poreikius ir aukščiausius kultūros standartus“, – ­ neslepia džiaugsmo Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė. – Sėkmingam programavimui taip pat pasitarnavo ir instituto vykdoma kultūros profesionalų vizitų programa, suteikianti užsienio kultūros operatoriams galimybę patiems pasirinkti Lietuvos menininkus ir jų kūrinius festivaliams ir renginiams“.

Pirmieji Lietuvos ir Italijos prezidentų globojamo festivalio akordai nuskambės M. Gražinytės-Tylos diriguojamo Nacionalinės Santa Cecilia akademijos orkestro koncerte. Išimtinai tik simfoninę muziką atliekančiam orkestrui savo laiku dirigavo Claude‘as Debussy, Gustavas Mahleris, Johannas Straussas, Igoris Stravinskis ir kiti pasaulyje pripažinti muzikai, į kurių gretas pelnytai žengia ir lietuvė.

Festivalio reginių estafetę tęs skirtingų kartų Lietuvos kūrėjai ir atlikėjai: medijų meno kūrėjas D. Narkevičius, kino menininkas J. Mekas, kompozitorė J. Janulytė ir visada jaunos džiazo legendos Vladimiras Tarasovas, Liudas Mockūnas ir Eugenijus Kanevičius. Teatro mylėtojai galės susipažinti su plačia šiuolaikinio Lietuvos teatro panorama – nuo E. Nekrošiaus ir O. Koršunovo iki jaunosios režisierės K. Gudmonaitės, „Low Air“ urbanistinio šokio teatro eksperimentų ir žanrų ribas naikinančios šiuolaikinės operos „Geros dienos!“.

Lietuvos menų festivalį „Flux“ praturtins pokalbių su kuratoriais lydima Lietuvos video meno retrospektyva, performatyvaus meno programa, Vito Luckaus fotografijų serijos „Mimai“ ir „Optimizmo architektūros“ parodos, eksperimentinės muzikos koncertas, kur skambės J. Mačiūno kūryba. Netrukus Romoje prasidėsiantys renginiai reklamuojami kartu su tokių pasaulinių žvaigždžių kaip Pathi Smith, Steveno Tylerio ir Ringo Starro pasirodymais, todėl ir bilietai į mokamus festivalio renginius baigiami išparduoti.

„Džiaugiamės, kad dinamiška Lietuvos kultūra ir įtaigios mūsų menininkų asmenybės prilyginamos amžinai jaunoms roko žvaigždėms – yra žinomos ir laukiamos pasaulio kultūros scenoje. Taip pat tikimės, kad užmegztos partnerystės virs perspektyviu ilgalaikiu Lietuvos ir Italijos kultūros institucijų bendradarbiavimu, – sako Lietuvos kultūros instituto direktorė A. Žilinskienė.

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės ir Italijos Respublikos Prezidento Sergio Mattarella‘os globojamas festivalis yra skirtas pažymėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį Romoje. Festivalį finansuoja LR kultūros ministerija.