Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos

Lietuvos bei užsienio architektai ir kuratoriai diskutuos apie naująsias architektūrines veiklas

Lietuvos kultūros institutas

2016 m. birželio 9 – liepos 5 dienomis Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje (Konstitucijos pr. 22) Architektūros [pokalbių] fondas kviečia į septynioliktąjį pokalbių ciklą „Naujosios architektūrinės veiklos“, kurio metu savo darbais bei tyrimais dalinsis Lietuvos bei užsienio architektai, kuratoriai, menininkai ir planuotojai.

Spiro Kostof knygoje apie architekto profesijos istoriją teigė, jog architektų veikla yra „projektuoti, kitaip tariant, tiekti konkrečius naujų pastatų vaizdinius tam, kad būtų galima juos pastatyti“. Architektūros istorikas, įvardindamas architektus kaip pastatų sumanytojus, šitaip aprašė per pastaruosius šimtmečius nusistovėjusį architektūrinės praktikos būdą, išskirtinai paremtą projektavimo veikla. Pradėjusi formuotis Renesanso Italijoje, modernioji architektūrinė praktika išimtinai telkiasi į piešinių ir brėžinių gamybą bei yra orientuota į pastatų bei miesto erdvių estetinių problemų̨ sprendimus. Šis vyraujantis architektūrinės veiklos pobūdis buvo ir tebėra palaikomas universitetų bei įvairių̨ profesinių institucijų, visokeriopai reguliuojančių bei kontroliuojančių architekto veiklą. Vis dėlto nuo XX a. II pus. įtaką architektūrinėms diskusijoms ėmė daryti įvairūs politiniai ir socialiniai judėjimai bei vidinei architektūrinei polemikai svetimos kritinės teorijos. Dalis architektų tuo metu ėmėsi kvestionuoti savo profesinių atsakomybių ribas bei kritiškai analizuoti jos įtaką platesniems socialiniams, politiniams bei kultūriniams kontekstams. Naujai susiformavusios tarpdisciplininės pozicijos bei jų paveikti skirtingų veiklų procesai, iš esmės besiskyrę nuo įprasto architektūrinio projektavimo, sudarė sąlygas vystytis naujoms architektūrinės praktikos kryptims.

17-as Architektūros [pokalbių] fondo ciklas, pristatantis keletą tokių tarpdisciplininės architektūrinės praktikos pavyzdžių, kviečia diskusijai apie naujas architektų profesines veiklas. Jos, užuot susitelkusios tik į estetiką, reaguoja į architektūrinės aplinkos poveikį platesniems socialiniams bei politiniams kontekstams. Šių pokalbių tikslas, nagrinėjant vaizdais, tekstais, ir (ar) veiksmais paremtus darbus – analizuoti šiuolaikinių architektūrinių praktikų apibrėžtį, jų veikimą įvairiuose instituciniuose kontekstuose bei kuriamą objektą. Paskaitų ciklas, skirtas vietinei architektų bendruomenei bei plačiajai visuomenei, kviečia pokalbiams apie nusistovėjusias architekto profesines atsakomybes ir profesijos potencialą; skatina reaguoti ir įsitraukti į platesnes socialines bei politines diskusijas apie pastatus ir viešąsias erdves.

Birželio 9 d. (ketvirtadienį) ciklą pradės lietuvių architektas, pedagogas ir humanitarinių mokslų daktaras Tomas Grunskis, kalbėsiantis apie archaktyvizmą. Pranešėjas pasakos apie architektūros socialumo ir aktyvizmo reiškinių pobūdį, jų kritiką ir kontrakritiką bei šių tendencijų bruožus Lietuvoje.

Birželio 15 d. (trečiadienį) britų menininkas, architektas bei pedagogas David Roberts paskaitoje „Paviešinimas: Londono socialinio būsto praeities bei ateities performansas“ pristatys ilgalaikį projektą apie dvi iš savo namų rytų Londone išgyvendintas socialinio būsto bendrijas.

Trečiojoje paskaitoje, birželio 20 d. (pirmadienį) architektūros istorijos ir teorijos profesorius Peter Lang pristatys architektų ir menininkų grupės Stalker veiklą, kuri remiasi kolektyviniu miesto erdvių tyrinėjimu. Jis pasakos apie jubiliejinį pasivaikščiojimą Estijos vietovėse, kuriose buvo filmuojamas legendinis A. Tarkovkio fantastinis meninis filmas „Stalkeris“.

Birželio 30 d. (ketvirtadienį) ketvirtosios paskaitos metu miestų planuotojas Finn Williams kalbės apie biurokratijos architektūrą ir domėsis, kaip žiūrint į biurokratiją, laikytiną projektavimo proceso dalimi, ji gali tapti galinga, nenubrėžianti konkrečių ribų projektavimo forma.

Galiausiai pokalbių ciklą užbaigs Baltijos paviljono, atstovaujančio Estijai, Latvijai ir Lietuvai penkioliktoje Venecijos architektūros bienalėje, pristatymas. Liepos 5 d. (antradienį) vyksiančioje paskaitoje Paviljono kuratorių komanda pristatys tarpdisciplininį projektą, siekiantį iš naujo įvertinti architektūrą kaip svarbų veiksnį, keičiantį materialiąją aplinką regione.

17-o Architektūros [pokalbių] fondo ciklo kuratoriai – Algimantas Grigas ir Povilas Marozas. Pokalbiai lietuvių arba anglų kalbomis vyks Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbių pradžia 20.00 val. Renginiai nemokami.

17-o pokalbių ciklo apie naująsias architektūrines veiklas rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros institutas, „ACO Nordic“, „Caparol Lietuva“, „ELMO technologijos“, „JUNG Vilnius“.