Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos

Gydytojai klounai pristato spektaklį

Lietuvos kultūros institutas
Kovo 3 ir 5 dienomis Vilniuje – neįprasta premjera. Pirmą kartą Lietuvoje pristatomas spektaklis proto negalią turintiems vaikams. Premjeriniuose spektakliuose dalyvaus ir spektaklio režisierius, belgų kilmės Austrijoje gyvenantis aktorius – gydytojas klounas Christophe Dumalin.
„Lietuvoje proto negalias turintys žmonės nėra pakankamai integruoti į visuomenę, jie tarsi nematomi visuomenės nariai, kurių socializacija apsiriboja šeima ir dienos centru. Trūksta jiems pritaikytų paslaugų, bet dar labiau – nuoširdaus ir paprasto priėmimo. Juk dažnas sutrinka, nes nežino, kaip su tokiais žmonėmis elgtis. Šiuo projektu siekiame didesnės neįgaliųjų integracijos į visuomenę, tiesiog ateidami pas juos į jiems įprastą erdvę ir būdami kartu, pasiūlydami interaktyviai dalyvauti spektaklyje kartu su aktoriais klounais. Tikiu, kad šis spektaklis gali suteikti daugiau spalvų ir atradimų ypatingiems vaikams“ – sako organizacijos „RAUDONOS NOSYS Gydytojai klounai“ vadovė Indrė Vileitė.
Spektaklio „Keliaujantis klounų orkestas“ kūrime dalyvavo tarptautinė aktorių, režisierių, pedagogų ir psichologų komanda. Spektaklio metodika, atrasta „CliniClowns“ organizacijos Olandijoje, padeda vaikams atsipalaiduoti, lavinti jų vaizduotę bei išreikšti emocijas per garsus, lytėjimą ir judesį. Spektakliu siekiama stiprinti vaikų socialinę integraciją, taip skatinti jų raidą, pasitikėjimą savimi ir aplinkiniais bei pagerinti protinę ir kompleksinę negalią turinčių vaikų gyvenimo kokybę ir sveikatą.
Muzikinio spektaklio istorija pasakoja apie trijų klounų orkestro, išmesto iš cirko, kelionę, bandant sukurti ir atrasti savąjį orkestrą. Šie klounų ieškojimai atveda juos pas vaikus. Tada ir prasideda tikri stebuklai. „Kaip priartinti negalią turinčio vaiko ir sveiko suaugusiojo pasaulį vieną prie kito? Juk jie tokie skirtingi. „Keliaujantis klounų orkestras“ gali tapti tuo taku, kur per muziką, lytėjimą, garsus galime sukurti ryšį ir būti arčiau vieni kitų. Viso šio nuostabaus projekto magija slypi paprastume – per jusles pasiekiame vieni kitų širdis“ – mintimis dalijasi gydytojų klounų meno vadovas Algirdas Urbonas.
Spektaklis rodomas ne teatro salėje, bet saugioje vaikams aplinkoje – dienos centruose ar kitose vaikų ugdymo įstaigose, kur vaikai susitinka kiekvieną dieną. Siekiant sukurti artimą ryšį auditorija taip pat nėra didelė – ne daugiau nei devyni žiūrovai. „Keliaujantis klounų orkestras“ aplankė daugelį šalių Europoje ir susilaukė daug teigiamų atsiliepimų. 2015 metais Lietuvoje planuojama parodyti 16 spektaklių. Panašų ir didesnį parodymų skaičių planuojama išlaikyti ir ateityje.
Spektaklio rėmėjai – Europos Sąjungos programa „Kūrybiška Europa“, Lietuvos kultūros taryba, arbatos gamintojas UAB „Acorus Calamus“.