Lietuvos Kultūros Institutas
Kultūros naujienos

Jubiliejinėje Paryžiaus vaikų knygų mugėje – ir lietuviai

Lietuvos kultūros institutas
Lapkričio mėnesio pabaigoje Paryžiuje vyksiančioje jubiliejinėje 30-ojoje vaikų ir jaunimo knygų mugėje pirmą kartą buvo pristatytos ir lietuviškos knygos vaikams. Mugės metu buvo galima susipažinti su Lietuvos iliustracija, susitikti su iliustruotojais Sigute Chlebinskaite ir Karoliu Strautnieku, kurie vedė dvejas kūrybines dirbtuves.
Lietuvos kultūros institutas Lietuvą pristatė Europos leidėjų salėje, kurioje įsikuria knygas ne prancūzų kalba leidžiančios leidyklos bei kultūrinės organizacijos. Lankytojai buvo supažindinami su gražiausiomis pastarųjų metų lietuvių iliustruotomis knygomis vaikams, taip pat ir su Lietuvos iliustracijos klasikų darbais – Stasio Eidrigevičiaus, Kęstučio Kasparavičiaus, Birutės Žilytės, Algirdo Steponavičiaus kūriniais, bus eksponuojama Vinco Kisarausko iliustruota Saint-Johno Perse‘io knyga „Anabase“ lietuvių ir prancūzų kalbomis.
Strautniekas ir Chlebinskaitė dalyvavo ir autorinių teisių mugėje „MÏCE“ bei mugės kultūrinėje programoje – jie kartu vedė dvejas kūrybines dirbtuves lapkričio 27 ir 29 dienomis. Strautniekas mažuosius mugės lankytojus kvietė į „Kalbančių formų“ dirbtuves, kuriose su vaikais kurs iliustracijas, naudodami tik geometrines figūras. Anot Strautnieko, iš apskritimo, kvadrato ir trikampio vaikų konstruojami daugiasluoksniai objektai ir jų siužetai padeda parodyti, kiek daug slepiasi tokiose paprastose formose. „Šių kūrybinių dirbtuvių principas – tai savotiška mano paties naudojamos technikos versija, tik aš geometrines figūras naudoju dirbdamas kompiuteriu ir naudodamas lekalus tekstūroms“ – pasakoja dailininkas. Strautniekas džiaugiasi, kad mugė jam vėl suteikė progą pačiupinėti geriausias iliustruotas knygas, atrasti naujų, dar nematytų piešėjų, taip pat – susitikti su šešiomis labai stipriomis leidyklomis. Po mugės jaunasis lietuvių iliustruotojas prancūzų dizaino kolegijoje „Ecole de Conde“ dalinosi savo patirtimi su vietos studentais.
Chlebinskaitės kūrybinių dirbtuvių metu vaikai susipažino su XIX a. Ernesto Nisterio, Lotharo Megendorfero sukonstruotomis ir šiandien perleistomis bei šiuolaikinių autorių išleistomis knygomis. S.Chlebinskaitė pasakoja, kad kiekvienas galėjo sukurti savo kaleidoskopines judančias iliustracijas, kurių ištakos siekia dar XIII a. kosmografinius rankraščius. Taip pat prancūzų leidykla ir galerija Les Trois Ourses (Trys meškutės) pakvietė dailininkę Sigutę Chlebinskaitę pristatyti jau 13 metų veikiantį edukacinį projektą „Knygų šalis” ir kūrybines dirbtuves „Tu gali sukurti knygą”. 2013 m. prancūzų leidykla svečiavosi ir pristatė savo knygas „Knygų šalyje” Vilniaus knygų mugėje. Les Trois Ourses užsiima leidyba ir menine vaikų edukacija, didelę svarbą teikiant knygai, dirba su tokiais žinomais knygų kūrėjais kaip Katsumi Komagata (Japonija), leidžia Bruno Munari, Alexandre Rodtchenko knygas.
Lietuvą dalyvauti 2014 m. „Salon du livre et de la presse jeunesse“ organizatoriai pakvietė šių metų Tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje. Tarptautinė vaikų ir jaunimo knygų mugė vyko lapkričio 26 – gruodžio 1 d. Montreuil, Paryžiuje. Tai svarbiausia vaikų literatūrai skirta mugė Prancūzijoje, kurioje Lietuva dalyvavo pirmą kartą. Šis besiplečiantis tarptautinis renginys 2013 m. pritraukė 162 000 lankytojų, jame dalyvavo 420 eksponentų. Kasmet mugėje veikia 8 meninės programos centrai, įrengiama 800 kv. m. parodų erdvė, per 6 dienas mugėje pristatoma apie 3000 autorių bei iliustruotojų iš Prancūzijos ir užsienio šalių.
Prisistatymas rengiamas bendradarbiaujant su LR kultūros atašė Prancūzijoje Vida Gražiene, Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijoje bei remiant Kultūros tarybai.