Kultūros atašė tinklas integruojamas į Lietuvos kultūros instituto veiklą
Siekiant užtikrinti sklandų ir efektyvų nacionalinės kultūros sklaidos užsienyje politikos įgyvendinimą, Kultūros ministerija perduoda Lietuvos Respublikos kultūros atašė funkcijas Lietuvos kultūros institutui.
Pasak kultūros ministro Simono Kairio, šis pokytis yra logiška ir nuosekli kultūros sklaidos užsienyje politikos tąsa. „Kultūros atašė, reziduojančių užsienio šalyse, tinklą integravus į instituto veiklą, bus galima efektyviau koordinuoti kultūros projektus, stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą, užtikrinti kryptingesnę Lietuvos kultūros sklaidą užsienyje“, – sako kultūros ministras S. Kairys.
Lietuvos Respublikos kultūros atašė funkcijas Lietuvos kultūros institutui perduodamos nuo 2025 m. sausio 1 d.
„Pastaruoju metu jaučiame besikeičiantį požiūrį į kultūros galią. Tai, kiek daug galima nuveikti ir pasiekti pasitelkiant kultūros ir meno kalbą, pajuntame kaskart įgyvendindami tiek labai didelius projektus, tokius kaip Lietuvos sezonas Prancūzijoje, tiek ir mažesnius – pavyzdžiui, suradus naują užsienio leidėją lietuviškai knygai. Tikiu, kad kultūros atašė integravimas į Lietuvos kultūros institutą sustiprins ne tik pačią įstaigą, bet ir kultūros atašė pastangas didinant Lietuvos žinomumą užsienyje per kultūrą“, – teigia Lietuvos kultūros instituto direktorė Julija Reklaitė.
Tai yra antrasis etapas, kuriuo stiprinamas Lietuvos kultūros institutas kaip mūsų šalies kultūros sklaidos užsienyje kompetencijų centras. Pirmuoju etapu nuo 2023 m. sausio 1 d. Lietuvos kultūros institutas tapo viešojo administravimo įgaliojimus turinčia biudžetine įstaiga. Ši nauja organizacinė forma institutui suteikia galimybes skirti valstybinį finansavimą kultūros organizacijoms, vykdančioms nacionalinės kultūros sklaidą užsienyje (išskyrus kino sritį, kuruojamą Lietuvos kino centro), kryptingiau ir efektyviau skleisti mūsų valstybės kultūrą užsienyje, kelti jos pristatymų kokybę tarptautiniuose forumuose, organizuoti Lietuvos ir užsienio šalių kultūros profesionalų vizitų ir tarptautinės tinklaveikos programas.
Dar vienas svarbus žingsnis – 2021–2030 metų Kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programoje numatytų tikslinių finansavimo programų įgyvendinimas, kad būtų sukurta kultūros sektorių įtraukianti tolygi ir tvari kūrybinių pajėgumų stiprinimo konkuruoti tarptautiniu mastu sistema.
Perduodant kultūros atašė tinklo funkcijas Lietuvos kultūros institutui, numatyta vienintelė išimtis – kultūros, audiovizualinių reikalų ir autorių teisių atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (Briuselyje) funkcijas, susijusias su kultūros, audiovizualinės ir autorių teisių politikos formavimu ES lygmeniu, ir toliau koordinuos Kultūros ministerija.
Unsplash nuotrauka